W podróż z... LEGENDĄ!

Owiane mroczną tajemnicą dawne podania, legendy, które zna na pamięć każdy przedszkolak, ale także te, które nie trafiły do podręczników, a czasami także całkiem współczesne miejskie opowieści sprawiają, że rodzinne zwiedzanie nabiera rumieńców!


 (Pewnego lata szlak legend doprowadził nas aż na Litwę, m.in. do pełnego dawnych opowieści Parku Biruty, czy na czarodziejskie Wzgórze Czarownic na Mierzei Kurońskiej).

Wiele miejsc nauczyło się wykorzystywać legendy do przyciągania turystów (wystarczy np. wspomnieć tłumy przy pomniku Smoka Wawelskiego w Krakowie), czasami powstają nawet miejsca, gdzie za opłatą możemy sami stać się bohaterami legend (np. Dom Legend Toruńskich), czy "uczestniczyć w nich wieloma zmysłami" - np. w:

*Żywym Muzeum Piernika w Toruniu (legenda o toruńskich piernikach)
*Żywym Muzeum Obwarzanka w Krakowie (opowieści o prowiancie na Bitwę pod Grunwaldem)
*Regionalnym Muzeum Cebularza (legenda o piekarzu i Esterce)
*Rogalowym Muzeum Poznania (legenda o świętomarcińskich rogalach).

Dom Legend Toruńskich - budujemy Krzywą Wieżę!

Powstają też "szlaki legend", czy specjalne oferty przewodników, którzy oprowadzają po mieście opowiadając o legendarnych miejscach i bohaterach. My też opisaliśmy Wam kiedyś dwie takie krakowskie wycieczki: STARE MIASTO. PUNKTY OBOWIĄZKOWE I KRAKOWSKIE LEGENDY oraz ZIELONE PODGÓRZE: ŚLADEM LEGEND I OPOWIEŚCI.

Dom Legend Toruńskich - budujemy Krzywą Wieżę!


Nieznane polskie legendy: każde miejsce ma swoją opowieść!

Poza legendami znanymi z setek opracowań, wydań i ekranizacji istnieją też te mało znane, prawie zapomniane, spisywane przez lokalnych pasjonatów. Wybierając się do nowego miasta czy rejonu Polski często szukamy takich źródeł: jeśli nie uda się przed wyjazdem, często znajdujemy je np. w małej, miejscowej księgarni czy muzealnym sklepiku z pamiątkami:

Oto cześć naszej biblioteczki z legendami:


Podróżując z legendami w tle łatwo zauważyć pewną prawidłowość, tzw. "punkty wspólne": opowieści, które pojawiają się w różnych wersjach w oddalonych od siebie miastach i regionach. Ciekawe też, które momenty wspólnej "wielkiej historii" najbardziej obrosły w legendy. Z naszych obserwacji najczęściej są to najazdy tatarskie i potop szwedzki:


Ilustracja pochodzi z książki A. Potockiego "Opowieści o dawnym Rzeszowie dla dzieci" wyd. Libra:

Nasza recenzja i więcej zdjęć>>>

Legendy (nie tylko!) dla dzieci

Uwaga! Szukając miejscowych podań i opowieści nieraz zdarzyło się nam natknąć się na książki z legendami typowo dla dorosłego odbiorcy. Nie chodzi jedynie o "dorosły język": nagromadzenie dat, nazwisk i trudnych słów, ale przede wszystkim o treść: drastyczne opisy, morderstwa, gwałty itp. Przed rodzinnym, głośnym czytaniem np. "na dobranoc", albo podsunięciem starszakowi do samodzielnej lektury sprawdźmy koniecznie, czy to dobry pomysł. Nasz sposób na "dorosłe legendy" to odpowiednie przefiltrowanie treści i opowiedzenie jej własnymi słowami, najlepiej w czasie spaceru czy rodzinnej wędrówki.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu "W Podróż z legendą"!

Dzięki Wam poznaliśmy kilkanaście nowych legend i opowieści! Mogliśmy wybrać tylko 3 laureatów, więc tym razem będą to: Julka Mermon (z mamą Agnieszką), Maciek Kasperek (z mamą Łucją) oraz Kuba Warmus (z mamą Martyną). Poprosimy o dane do wysyłki nagród: konkurs.trasadlabobasa@gmail.com.

UWAGA! Prośba do wszystkich pozostałych uczestników konkursu! Bardzo zaciekawiły nas Wasze opowieści! Jeśli tylko chcecie chętnie opublikujemy Wasze opisy, opowieści i zdjęcia na portalu trasadlabobasa.pl! Napiszcie tylko, czy się na to zgadzacie, doślijcie zdjęcia, ewentualnie dodatkowe informacje praktyczne dla osób, które chciałyby podążyć Waszym śladem.
Piszcie: konkurs.trasadlabobasa@gmail.com ...a my poszukamy dla Was drobnych upominków :)

Przypomnimy jeszcze nagrody konkursowe:

1. Łukasz Wierzbicki, DRZEWO. MITY SŁOWIAŃSKIE I INNE OPOWIEŚCI
Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści.

Wybór najstarszych opowieści naszych słowiańskich prapraprzodków w autorskiej redakcji i z przepięknymi ilustracjami. Wszyscy znamy starożytnych bogów Greków i Rzymian, a co wiemy o Perunie i Welesie, Marzannie i Jutrzence? Czas odkryć własne korzenie! Nasza recenzja i więcej zdjęć >>>

2. B. Kusztelski, W ORLIM GNIEŹDZIE. LEGENDY, PODANIA I OPOWIEŚCI WIELKOPOLSKIE
W ORLIM GNIEŹDZIE. LEGENDY, PODANIA I OPOWIEŚCI WIELKOPOLSKIE

Przepiękna księga naszej wspólnej historii. Przecież to właśnie tu rodziło się nasze państwo, tu żyli nasi pierwsi władcy. Dzieje Poznania i okolicy nie skończyły się jednak wraz z przeniesieniem Piastowskiej stolicy do Krakowa! Poznajcie ponad 20 wielkopolskich opowieści. Nasza recenzja i więcej zdjęć >>>


3. Mariusz Urbanek, MOSTEK CZAROWNIC. BAŚNIE WROCŁAWSKIE
Mostek czarownic. Baśnie wrocławskie.

Wrocław to nie tylko miasto sympatycznych krasnali! Zamiast patrzeć jedynie pod nogi podnieśmy wzrok wyżej, poznajmy opowieści wrocławskich zabytków i 6 lokalnych opowieści w opracowaniu dla najmłodszych czytelników. Nasza recenzja i więcej zdjęć >>>


Inne zbiory legend dla dzieci, które Wam polecamy (i które recenzowaliśmy):

* E. Stadtmuller, A. Chachulska, KRAKUSEK. Zagadki, wierszyki i ciekawostki o Krakowie, wyd. Skrzat
* J. Adamczewski, Legendy i opowieści starego Krakowa, wyd. Skrzat
* E. Stadtmuller, Legendy warszawskie, wyd. Skrzat
* M. Wilczyńska, Zamkowe opowieści duszka Bogusia, wyd. BIS

Jeszcze więcej publikacji o różnych miastach i regionach Polski znajdziecie w naszym artykule W POLSKĘ BEZ PLECAKA:


...A może macie ochotę ZAGRAĆ w legendę? Polecamy Wam gry wydawnictwa GRANNA: SMOK WAWELSKI, PAN TWARDOWSKI, KRÓL POPIEL, BAZYLISZEK.

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel