Regionalne Muzeum Cebularza

Szewska 4
20-086 Lublin
call 690 199 160, 697 146 114    link muzeumcebularza.com.pl

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety

Regionalne Muzeum Cebularza to żywe muzeum znajdujące się na ul. Szewskiej 4 w Lublinie. Zaprasza na interaktywne pokazy, w czasie których uczestnicy czynnie są angażowani w przebieg procesu powstawania cebularza, czyli pszennego, wytrawnego (nie na słodko), wypieku drożdżowego z chrupiącym brzegiem i środkiem wypełnionym aromatycznym farszem cebulowo-makowym.

Uczestnicy mogą spróbować swych sił m. in. w mieleniu ziaren na mąkę, w przesiewaniu mąki na wyścigi, czy przygotowaniu farszu z cebuli i maku. Mogą też na chwilkę stać się prawdziwym królem z królewską peleryną i insygniami.

Wszytko odbywa się przy zgrabnej asyście animatorów w zaimprowizowanych strojach piekarza i Esterki, która jest główną bohaterka legendy opiewającej powstanie pierwszego cebularza.

Legendę oraz elementy historii Lublina animatorzy opowiadają w bardzo w przystępny sposób. Są również przytaczane ciekawostki o poszczególnych składnikach cebularza.

Podczas pokazu wykorzystywane są różnorakie akcesoria i autentyczne eksponaty (przetak, śrutownik, mątewka, niemalże stuletnia waga szalkowa i in.).

W czapkach kucharskich i fartuszkach odbywa się część warsztatowa pokazu, kiedy to każdy dostaje swój kawałek ciasta i tworzy własny cebularz pokazowy. Po wypieczeniu Goście dostają te cebularze na pamiątkę - nie są one jednak przeznaczone do spożycia.

Dla zaspokojenia potrzeb podniebienia jest degustacja z certyfikowanych cebularzy lubelskich, podgrzanych na miejscu (są cieplutkie i chrupiące).

Każdy dostaje również mapkę " Z Cebularzem przez Lublin", która może stać się początkiem nowej zabawy polegającej na odwiedzinach w innych atrakcjach turystycznych (zaznaczonych na mapie) i zdobyciu w nich okolicznościowych pieczątek.

Wnętrze sali jest gustownie i w nieprzesadzony sposób urządzone i tworzy spójną całość. Można tam znaleźć ciekawostki rodem z babcinych domostw: makutrę, cep, drewniane grabie, ręcznie robione łyżki drewniane i przetaki. Ciekawym dopełnieniem jest imitacja młyna wiatrowego z ruchomymi łopatami. Ponadto na sali jest wystawa zdjęć z tradycyjnego procesu wypiekania cebularzy.

Pokaz trwa około godziny, jest dynamiczny i prowadzony w przyjaznej atmosferze i z wieloma zabawnymi przerywnikami. Przeznaczony jest dla każdego przedziału wiekowego. Generalnie aktywnie mogą skorzystać dzieci powyżej 3 roku życia, jednak mile widziane są również dzieci młodsze - do 3 roku życia wstęp bezpłatny. Muzeum znajduje się na wysokim parterze w kamienicy - są zatem schody do pokonania, a wózek dziecięcy trzeba wnieść. Jednak w sali pokazów jest wystarczająco dużo miejsca na wózek, więc nawet maluszki leżące mogą towarzyszyć rodzicom i /lub rodzeństwu.

Ceny biletów i godziny pokazów w roku szkolnym oraz w czasie wakacji na stronie Regionalnego Muzeum Cebularza

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Lublin


Wczytuję komentarze ...
cancel