Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści

Odkrywamy swoje korzenie!

Wszyscy znamy starożytnych bogów Greków i Rzymian, a co wiemy np. o Perunie i Welesie, Marzannie i Jutrzence? A może zdarzyło się Wam szukać najstarszych opowieści naszych słowiańskich prapraprzodków i zniechęciliście się stwierdzeniami "że właściwie to nic o nich nie wiadomo"? Nieprawda!

Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści.

Słowiańskie legendy na nowo

Łukasz Wierzbicki (którego znamy już jako autora m.in. książek Afryka Kazika, Ocean to Pikuś i Machiną przez Chiny) tym razem podjął się niełatwego zadania: udowodnienia nam, że mity Słowian istnieją, a co więcej: są intrygujące, owiane tajemnicą mroku dziejów, a także piękne: tak jak zachwycająca szata graficzna książki!

Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści.

Gawędy i fakty o mitach Słowian

Drzewo składa się z dwóch części, oddzielonych także graficznie kolorem stron:

Pierwsza z nich to niczym bujna, barwna korona drzewa: mity Słowian, które ożywają w autorskiej redakcji. Narrator zaprasza nas do wysłuchania własnej gawędy. A zatem zasiadamy przy odwiecznym ogniu i przenosimy się do innego wymiaru rzeczywistości: tam gdzie świat powstał z jaja, a człowiek ze słomianego wiechcia, tam gdzie rządzą synowie Świętowita: Perun, Weles i najmłodszy Chors, gdzie można spotkać smoki, wąpierze, utpoce, rusałki, ale też Ognistego Ptaka.

Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści.
Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści.

W drugiej części, konkretnej jak biel i czerń oszczędnych grafik,  sięgamy do korzeni. Tu autor systematyzuje wiedzę o wierzeniach naszych praprzodków, powołuje się na bogate źródła, a na koniec najbardziej dociekliwym podpowiada bibliografię.

Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści.

Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści.

To prawdziwa sztuka "ubrać" lata pracy i poszukiwań, setki informacji, tysiące okruchów w tak piękną, pełną formę, w której słowo i obraz wzajemnie się dopełniają i wspólnie odbudowują dla nas zagubiony świat naszych najgłębszych korzeni. POLECAMY!

Łukasz Wierzbicki, DRZEWO. Mity słowiańskie i inne opowieści
Pogotowie Kazikowe

UWAGA! Więcej o legendach dla dzieci w naszym artykule "W podróż z legendą"
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel