Stare Miasto - punkty obowiązkowe i krakowskie legendy

Miejscowość: Kraków
Region: 
Kraków, Małopolskie
łatwa - trasa dostępna dla każdego, bez trudności terenowych
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
add_road  Droga asfaltowa
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
wb_sunny  Trasa w słońcu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
shopping_cart  Sklep w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem
directions_bus  Możliwy dojazd komunikacją miejską
train  Możliwy dojazd pociągiem
accessible_forward  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
wc  Toaleta na trasie
baby_changing_station  Miejsce z przewijakiem dla niemowląt na trasie
wc  Toaleta dla osób niepełnosprawnych na trasie


Długość: w jedną stronę ok. 2 km

Czas przejścia: (bez przystanków i zwiedzania) ok. 45 min w jedną stronę

Po drodze zobaczymy: Barbakan, Bramę Floriańską, Rynek Główny – (Kościół Mariacki, Sukiennice), Wawel i Smoka Wawelskiego

Spacer zaczyna się i kończy w okolicy dworca PKP i PKS, parking dla zmotoryzowanych nad dworcem PKP lub w Galerii Krakowskiej.

Przejściem podziemnym przechodzimy na Planty – zielony teren dookoła Starego Miasta, gdzie kiedyś znajdowała się fosa.

Mijamy reprezentacyjny budynek Teatru im. J. Słowackiego i wzdłuż murów obronnych dochodzimy do Bramy Floriańskiej i Barbakanu – tu znajdowało się główne wejście do średniowiecznego Krakowa. W tym miejscu możemy opowiedzieć dzieciom o tym jak i przed czym dawno temu mury broniły Kraków oraz legendę o św. Florianie, którego wizerunek zdobi wieżę od strony Starego Miasta.

Przechodzimy przez Bramę Floriańską – przebędziemy teraz tzw. drogę królewską, którą wjeżdżał król i jego goście – ul. Floriańską na Rynek i ul. Grodzką na Wawel.

Po przejściu przez Bramę Floriańską zobaczymy obrazy, które krakowscy twórcy wieszają na murach obronnych.

Brama Floriańska


Idąc ul. Floriańską w stronę Kościoła Mariackiego warto zwrócić uwagę na zabytkowe kamienice z ciekawymi godłami, które kiedyś zastępowały adresy np. Pod Białym Orłem (nr 42), Podedzwony (nr 24), Pod Wiewiórką (nr 15) i Pod Murzynami (nr 1) – więcej o godłach-adresach w opisie trasy krakowskie kamienice – bystre oczko. W jednej z kamienic na ul. Floriańskiej (nr 15) mieszkał J. Matejko – jego podobiznę z paletą i pędzlami zobaczymy na tablicy pamiątkowej. Dziś mieści się tu muzeum Dom Jana Matejki. Na ul. Floriańskiej znajduje się też ciekawe Muzeum Farmacji (nr 25).

Wchodzimy na Rynek Główny – największy plac średniowiecznej Europy. Jego główne atrakcje to Kościół Mariacki, z którego co godzinę rozlega się hejnał (możemy pokazać maluchom słynny ołtarz Wita Stwosza i opowiedzieć dzieciom o zostawionym za ołtarzem buciku);

Wejście do Kościoła Mariackiego


Sukiennice w których na parterze znajdują się kramy z pamiątkami, na piętrze taras widokowy i Muzeum Sztuki Polskiej XIX w. a w piwnicach podziemna trasa turystyczna Podziemia Rynku z salą dla dzieci.Widok z wieży Kościoła Mariackiego na Rynek - Sukiennice - fot. Paweł Bednarek


Z drugiej strony Sukiennic znajduje się strzeżona przez dwa śpiące lwy Wieża Ratuszowa (muzeum i punkt widokowy). Wiecie, że Wieża Ratuszowa nie jest idealnie pionowa? Jest troche pochylona tak jak Krzywa Wieża w Pizie tylko mniej. Odchylona jest od pionu o 55 cm. Warto też zwrócić uwagę na maleńki Kościół Św. Wojciecha, przy którym można zobaczyć jak przez wieki podniósł się poziom Rynku.

Z Rynkiem Głównym związane są legendy: o hejnale mariackim , o nierównych wieżach Kościoła Mariackiego , o żłótej ciżemce, o rycerzach zaklętych w gołębie i o lajkoniku.

Opuszczając Rynek w stronę Wawelu ul. Grodzką mijamy po prawej stronie słynną Restaurację Wierzynek, z którą związana jest opowieść o uczcie u Wierzynka .

Ul. Grodzką dochodzimy do pl. Wszystkich Świętych – deptak przecina tu ulica i tory tramwajowe. Z prawej strony widać prezbiterium Kościoła Franciszkanów, z lewej – Bazyliki Św. Trójcy (Dominikanie). Idąc ul. Grodzką napotkamy jeszcze dwa kościoły – Św. Piotra i Pawła i św. Andrzeja – ma bardzo mocne kamienne mury, dzięki nim jako jedyna budowla, która przetrwał najazd tatarski w 1241 r. Tuż przy nich znajduje się niewielki plac Św. Marii Magdaleny – stoi tu pomnik P. Skargi, który głosił kazania w kościele Św. Piotra i Pawła (jest tam też pochowany).

Na placu skręcamy w prawo i ul. Kanoniczą dochodzimy do stóp Wzgórza Wawelskiego. Starannie odrestaurowana ul. Kanonicza uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w mieście, znajduje się tu Muzeum Archidiecezjalne oraz Pałac Biskupa E. Ciołka (muzeum). Na jej końcu – na rogu ul. Podzamcze znajduje się dom w którym swe kroniki pisał Jan Długosz. Zanim wejdziemy na Wawel idziemy w lewo – w stronę niewielkiego kościółka Św. Idziego. Z tej strony widoczna jest najstarsza część zamku – tzw. kurza stopka.

Wchodzimy na Wzgórze Wawelskie – do wyboru mamy brukowane strome wejście od strony ul. Kanoniczej lub łagodniejsze – od strony ul. Bernardyńskiej. Bez konieczności kupowania biletu możemy zajrzeć na Dziedziniec Arkadowy, wejść do Katedry, popatrzeć na zakole Wisły z tarasu widokowego i opowiedzieć dzieciom wawelskie opowieści i legendy o Smoku Wawelskim, o królewnie Wandzie, o Dzwonie Zygmunta i o Podziemnym Wawelu. Jeżeli nie mamy ze sobą wózka w sezonie letnim możemy zejść do Wisły Smoczą Jamą (wstęp płatny).

Zakończenie naszej wycieczki to wizyta u Smoka Wawelskiego, którego ziejąca ogniem rzeźba znajduje się nad Wisłą u stóp Wawelu.Będąc koło smoka warto zobaczyć opowiedzieć najmłodszym o wiernym psie Dżoku i pokazać im pomnik Psiej Wierności (nad Wisłą, w pobliżu Mostu Grunwaldzkiego).

Po odpoczynku na Bulwarach Wiślanych można wrócić do punktu wyjścia tą samą drogą lub okrążyć Stare Miasto Plantami. Wybierając ich zachodnią część (początek przy ul. Podzamcze, koniec przy Bramie Floriańskiej) po drodze zobaczymy m.in. fasadę Kościoła Franciszkanów (w środku witraże i polichromie wg projektu S. Wyspiańskiego) i słynne Okno Papieskie (ul. Franciszkańska), fontannę Fortepian Szopena naprzeciwko Filharmonii, budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego (w tym główny gmach – Collegium Novum). Możemy też zajrzeć po drodze na plac Szczepański z ulubioną przez dzieci fontanną, kolejną fontannę napotkamy na Plantach - tuż przed Barbakanem.

Zmęczeni zwiedzaniem spacerowicze mogą też wrócić spod Wawelu na dworzec PKP i PKS komunikacją miejską np. z przystanku Wawel (ul. Stradomska) tramwajem 10, lub spod DH Jubilat – tramwaj 2, autobusy 124, 179, 424.

UWAGA!

Zapraszamy na pełen ciekawostek i zagadek wirtualny spacer po krakowskim Starym Mieście:

"Z obwarzankiem po Krakowie" >>>

szpiedzywiedzy.pl/z_obwarzankiem_po_krakowie >>>Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel