Kraków z dziećmi - ciekawe miejsca dla najmłodszych turystów
Wybieracie się z dziećmi do miasta polskich królów? Zobaczcie, które miejsca warto zobaczyć.

OKOLICE RYNKU

Jak powstają krakowskie obwarzanki? Sprawdźcie sami w Żywym Muzeum Obwarzanka


W samym centrum Krakowa, w okolicach Rynku dzieciom warto pokazać mury miejskie (niegdyś otaczały one całe miasto!). W sezonie letnim możemy zwiedzić Barbakan i wejść na zachowaną część murów przy Bramie Floriańskiej.

Mury obronne Krakowa i Barbakan - zwiedzanie


Na samym Rynku, a w zasadzie pod nim, znajduje się ciekawe muzeum - Podziemia Rynku. Jest to rezerwat archeologiczny, który został odsłonięty podczas renowacji nawierzchni rynku. Przeniesie nas ono w czasy średniowiecznego Krakowa.

Muzeum Podziemia Rynku


Dla tych, którym za daleko do ZOO polecamy znajdujące się niedaleko Wawelu i plant Muzeum Przyrodnicze

Muzeum Przyrodnicze w Krakowie


Małym i dużym pasjonatom archeologii i egipskich mumii polecamy znajdujące się niedaleko rynku (idąc w stronę Wawelu) Muzeum Archeologiczne. Znajdziemy tu prawdziwe, egipskie sarkofagi, papirusy oraz poznamy mieszkańców pierwszych osad.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie


Wawel to siedziba dawnych polskich królów. Wejście na wzgórze jest bezpłatne. Możemy przespacerować się wzdłuż murów - roztacza się stąd piękna panorama miasta. Warto wspiąć się tu na wieżę Katedry z zawieszonym potężnym dzwonem Zygmuntem, zobaczyć królewskie komnaty oraz skarbiec i zbrojownię. Nam bardzo podobała się również wystawa archeologiczna “Wawel zaginiony” - zobaczymy tu szczątki dawnych budowli oraz liczne przedmioty znalezione podczas prac wykopaliskowych. Ze wzgórza wawelskiego możemy zejść nad Wisłę przez pieczarę Wawelskiego Smoka (zwiedzanie Smoczej Jamy: zejście schodami, przejście jaskinią - niedostępne dla wózków).

Wawel - zwiedzanie


Trochę dalej od Rynku znajduje się Pracownia i Muzeum Witrażu. W każdą sobotę odbywają się tu warsztaty dla dzieci. Pracownicy muzeum zdradzają i pokazują najmłodszym wiele ciekawostek - jak powstaje witraż, czym i w jaki sposób tnie się szkło na witraże, który kolor szkła jest najdroższy i dlaczego. Ze znajdującą się tu pracownią współpracowali znani polscy artyści m.in. S. Wyspiański i J. Mehoffer.

Pracownia i Muzeum Witrażu


DALSZE CZĘŚCI MIASTA

Zielony, z piękną panoramą na Kraków - Kopiec Krakusa i Kamieniołom LibanPrzy okazji wizyty na Podgórzu polecamy też zajrzeć do nowiutkiego Muzeum Podgórza i przespacerować się naszą trasą "Zielone Podgórze - śladami legend i opowieści".Kawałek Bronowickiej wsi w mieście, czyli całkiem niedawno otwarta Rydlówka


Ścieżka treningowa dla młodych “alpinistów”. Rozciąga się stąd piękna panorama miasta. Wybierzcie się koniecznie wraz z naszym przewodnikiem i zagadkami! Kopiec Kościuszki
Zoo i Lasek Wolski - pod same zoo dojedziemy autobusem spod Błoń, spod stadionu Cracovii. W lecie znajdziemy tu błogi cień, w zoo jedzenie typu fast food, plac zabaw dla dzieci. Na terenie Zoo znajduje się Mini-Zoo, gdzie możemy dotknąć, pogłaskać znajdujące się tu zwierzęta. Niektóre z nich chodzą tu swobodnie. Od pracowników możemy otrzymać marchewki, którymi możemy spróbować pokarmić znajdujące się tu zwierzaki. Dużą popularnością cieszą się również pingwiny.

Zoo w Krakowie


Cały świat w jednym miejscu, czyli Wioski Świata (dojdziecie tu wygodnie np. wiślanymi bulwarami)Z Wiosek Świata już tylko parę kroków do Rezerwatu "Skałki Twardowskiego" i Zalewu Zakrzówek - przepiękne jurajskie wapienie, leśne ściezki i zalany kamieniołom na terenie miasta.

Skałki Twardowskiego i zalew Zakrzówek


Ogród Doświadczeń - to znajdujący się na powietrzu ogród z interaktywną, plenerową ekspozycją instalacji edukacyjnych przybliżających najmłodszym prawa fizyki. Niestety ogród jest w pełnym słońcu, a zacienionych miejsc jest niewiele. Ogród znajduje się na terenie Parku Lotników z placem zabaw dla dzieci. W bliskim sąsiedztwie również wartego zobaczenia Muzeum Lotnictwa.

Ogród Doświadczeń


Muzeum Lotnictwa


Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 Chcecie zobaczyć jak powstają szklane ozdoby? Jak niczym lejący się miód lśni szklana masa, a szklarz wyczarowuje z niej piękne róże, koty, sopelki?

Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3


OKOLICE KRAKOWA

Jura Krakowsko-Częstochowska Białe wapienne ostańce skalne robią niesamowite wrażenie. Jura to też kraina warownych zamków. Najbardziej znany to ten na Pieskowej Skale, obok którego stoi słynna Maczuga Herkulesa. Zwiedzając zamek warto również przejść się znajdującą się w Ojcowie Doliną Prądnika (ok. 5 km od Pieskowej Skały). Dolinę możemy zwiedzić z wózkiem - dołem doliny prowadzi asfaltowy szlak pieszo rowerowy, zapewne większych wrażeń da nam jednak przejście zielonego szlaku edukacyjnego (ścieżka bowiem wspina się na skały otaczające dolinę). Możemy też zatoczyć pętlę - przejść górą zielonym szlakiem, a wrócić asfaltem.

Dolina Prądnika


Dolina Prądnika - zielony szlak edukacyjny


Warto również zajrzeć do jednej z jurajskich jaskiń:

Jaskinia Wierzchowska


Grota Łokietka


Kopalnia Soli Wieliczka - przepiękny zabytek, w sezonie warto zarezerwować wcześniej bilet, unikniemy w ten sposób czekania w wielogodzinnej kolejce na zwiedzanie.

Kopalnia Soli Wieliczka


Kopalnia Soli Bochnia - to mniej znana i choć nie tak spektakularna to równie ciekawa i urokliwa kopalnia. Jeśli nie zarezerwowaliśmy miejsca do Wieliczki może warto rozważyć tą bocheńską i nie tracić czasu na stanie w kolejce? Byliśmy w obu, obie są trochę inne, obie robią duże wrażenie!

Kopalnia Soli Bochnia


Myślenickie Zarabie i Góra Chełm - jeśli do gór jest dla nas za daleko, może warto wybrać się nad myślenickie Zarabie (Myślenice, ok 30 km na południe od Krakowa). Znajdziemy tu rozległy park z dwoma placami zabaw, w pobliżu którego znajduje się wyciąg krzesełkowy na okoliczną Górę Chełm. Atrakcje jak w górach, a droga jednak znacznie krótsza.

Myśleniece - Zarabie i Góra Chełm
comments powered by Disqus