Schron pod szpitalem Żeromskiego
Osiedle Na Skarpie 66 (pod szpitalem S.Żeromskiego)
31-913 Kraków

To największy schron w Nowej Hucie!

Ma ok. 600 metrów kwadratowych! W przypadku zagrożenia wojną miał zmienić się w podziemny szpital. Mieli być tu zwożeni i opatrywani ranni z całej Nowej Huty. Znajduje się tu sala operacyjna wraz z wyposażeniem sprzed kilkudziesięciu lat, łaźnia odkażająca, sale chorych, sale dla matek z dziećmi wraz z inkubatorem, a nawet pomieszczenie dla „zaszokowanych”, jak nazwano chorych psychicznie.

Sala operacyjna

Sala chorychFiolki z krwią

W aptece, oprócz zapasu leków, znajdziemy także butelki z krwią potrzebną do transfuzji - w niektórych z powodu upływu czasu zmieniła ona kolor. Szpitalne umywalki mają charakterystyczne krany - dopływ wody można zamknąć łokciem.Jak zwiedzić?

Schron pod Szpitalem Żeromskiego możecie zwiedzić wraz z Małopolskim Stowarzyszeniem Miłośników Historii RAWELIN. Przy grupie powyżej 10 osób możliwe jest zwiedzanie indywidualne wraz z przewodnikiem. Wszelkie informacje znajdziecie na stronie www.schronynh.rawelin.orgChcecie dowiedzieć się wiecej o schronach i Nowej Hucie?

Sięgnijcie po nasz rodzinny przewodnik "Nowa Huta - odkryj ją na nowo!". Książkę wypożyczycie w filiach Biblioteki Kraków.

Autor: adelina
Data dodania / aktualizacji: 2019-12-11

Wiecej w regionie: Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel