Na tropie dinozaurów

O dinozaurach dla dzieci
Podobno w życiu każdego dziecka przychodzi czas na fascynację światem dinozaurów. Kilkulatki zaskakują nas znajomością trudnych do powtórzenia nazw poszczególnych gatunków (cóż za niezwykłe ćwiczenie logopedyczne!), rysują tajemnicze gady, a nawet wcielają się w nie w czasie zabawy.
A co powiecie na to, żeby wykorzystać zainteresowanie dinozaurami i przy okazji przekazać dzieciom garść wiedzy o prehistorii i geologii?
Parki dinozaurów w Polsce
Wielkie posągi prehistorycznych stworzeń (czasami nawet ruchome!) na pewno robią niezapomniane wrażenie, działają na wyobraźnię… i zapewne są pierwszym celem rodzinnych wycieczek dla małych fanów dinozaurów, który przychodzi na myśl rodzicom.
Bardziej „przy okazji” niż świadomie i celowo widzieliśmy już najstarsze polskie kamienne dinozaury w Chorzowie (Kotlina Dinozaurów w Śląskim Ogrodzie Zoologiczym):

W czasie wędrówek po Roztoczu natknęliśmy się też na Park Jurajski w Krasnobrodzie.

Dinozaury w muzeum
O wiele chętniej szukamy bardziej „dino-faktów”, niż „dino-atrakcji” dlatego zapraszamy Was do poszukania prehistorycznych gadów w muzeach.
Dinozaury w Warszawie
Punkt obowiązkowy dla małych, średnich i dużych fanów prehistorii to Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN, mieszczące się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Dinozaury w Krakowie
Gdzie w mieście Smoka Wawelskiego można spotkać dinozaura? Na przykład w Muzeum Geologicznym w głównym budynku AGH!

Województwo świętokrzyskie – polskie centrum dinozaurów
Spędzając wakacje w Górach Świętokrzyskich chcieliśmy zobaczyć wielki piec w Starachowicach… a tu niespodzianka: dinozaury! Jeśli chcecie zobaczyć skamieniały deszcz to tylko w Ekomuzeum w Starachowicach!

O dinozaurach dla dzieci: w domu
Domową podróż po świecie dinozaurów warto rozpocząć od odpowiedniej lektury.
Dla przedszkolaków tytuł obowiązkowy to Atlas przygód dinozaurów (wyd. Nasza Księgarnia).

Starszaków zainteresuje zapewne naukomiks Dinozaury. Skamieliny i pióra (wyd. Nasza Księgarnia).

Lektura obowiązkowa dla całej rodziny, a jednocześnie niezwykły przewodnik po kilku ciekawych miejscach i muzeach związanych z tematem dinozaurów i skamieniałości to książka W. Mikołuszko
Z tatą na dinozaury (wyd. Multico).

Zagrać w dinozaury?
Gra karciana CardLine Dinozaury (wyd. Rebel) to znakomita okazja aby pobawić się w prehistorię (a przy okazji poznać wymarłe gatunki gadów, ale także ssaków, ptaków i ryb).

UWAGA! Grę możecie wygrać w Rodzinnej Tadkowej Grze Terenowej (zgłoszenia do końca 2019 r.)
A może macie ochotę sami zabawić się w poszukiwaczy skamieniałości? Kilka podpowiedzi znajdziecie w artykule „Szukamy skamieniałości w Krakowie i okolicach”

oraz w naszym bezpłatnym e-przewodniku po Muzeum Geologicznym PAN w Krakowie.
PS. Pamiętajcie też, że super karcianka CardLine Dinozaury wyd. Rebel jest to zdobycia w Rodzinnej Tadkowej Grze Terenowej!
Data dodania: 2019-10-01
Wczytuję komentarze ...