Ptasim szlakiem. Wszystko o ptakach!

Gdzie obserwować ptaki z dziećmi?


Właściwa odpowiedź będzie brzmiała... wszędzie! Żeby nauczyć się rozróżniać gawrona od kawki, albo szpaka od kosa wystarczy się wybrać do najbliższego parku, albo po prostu wyjść z domu! (pamiętajcie o lornetce!). Oczywiście, jeśli zechcecie np. zobaczyć flamingi w ich naturalnym środowisku trzeba się wybrać na dalszą wyprawę, np. do Molentargius Saline Regional Park na SardyniiKiedy nauczymy się rozpoznawać wszystkie miejskie ptaki i zapragniemy wyruszyć w teren warto wybrać ścieżkę, na której towarzyszyć nam będą "ściągi" w postaci tablic informacyjnych z ciekawostkami. Znajdziemy je w wielu parkach narodowych (i nie tylko) np. na ścieżce przyrodniczej "Ptasim Szlakiem" w Parku Narodowym Ujście Warty.

Na innej trasie: ścieżce przyrodniczo-archeologicznej "Las" w Wigierskim Parku Narodowym spotkaliśmy prace naszej ulubionej "ptasiej artystki": Justyny Kierat. (Przy okazji serdecznie polecamy fanpage Pani Justyny)


Rysunki Justyny Kierat na ścieżce przyrodniczo-archeologicznej "Las" koło Suwałk

Ptaki w zoo


Obserwacja ptaków w naturalnym środowisku to prawdziwa przygoda, jednak dość nie przewidywalna. Może się okazać, że nikogo nie uda się nam spotkać, albo nie do końca nasz model będzie miał ochotę pozować przed naszą lornetką, aż bezbłędnie rozpoznamy jego gatunek... W takich sytuacjach na "ptasim szlaku" warto odwiedzić także ogrody zoologiczne.

W temacie ptaków niekwestionowanym numerem 1 jest wg nas PTASZARNIA w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym:


To tu możecie wejść do "Hali lotów" i obserwować skrzydlatych mieszkańców bez krat i szyb!

Koniecznie trzeba wspomnieć o niezwykłym gospodarzu tego miejsca: dyrektorze Andrzeju Kruszewiczu, autorze szeregu publikacji - w tym dla młodych ornitologów (zobaczcie ciut niżej).

Ps. Przy okazji parę słów o popularnych ostatnio papugarniach... Niestety podobno warunki życia ptaków w wielu z nich pozostawiają wiele do życzenia (podobnie bywa w "żywych" muzeach motyli). Osobiście nie byliśmy w żadnym tego typu miejscu, jeśli macie własne doświadczenia - napiszcie.

Ptaki w muzeum


Nie, nie jestem fanką wypychanych zwierząt. Jednak jeśli takowe już istnieją w licznych przyrodniczych muzeach chętni mogą skorzystać i z takiego sposobu zdobywania wiedzy. W przypadku dzieci ma to wiele plusów: widzą prawdziwego zwierzaka z bardzo bliska, który nie jest za kratami, nie ucieka, nie odlatuje, nie chowa się. Można też stając "oko w oko" przekonać się o rzeczywistej wielkości, albo na spokojnie porównać kilka podobnych gatunków.


Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego

Tak, widzieliśmy dzikie kruki, wysoko w koronach białowieskich dębów (serce mi wtedy stanęło na chwilę, bo zawsze o tym marzyłam!), ale dopiero po zobaczeniu "gablotowego" kruka w towarzystwie poczciwego miejskiego gawrona dzieciaki przestały mówić "o kruki!" na spotykane w parku gawrony, wrony i kawki.

Muzea przyrodnicze, które odwiedziliśmy i możemy polecić także młodym ornitologom:
Muzeum Przyrodnicze w Krakowie
Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego, Białowieża
Muzeum Wigier, Stary Folwark - tu np. dodatkową atrakcją jest możliwość wysłuchania głosu wybranych ptaków, czy zagadki (nie tylko dla dzieci!) dotyczące ich rozpoznawania.
Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Ustrzyki Dolne
Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego, Zakopane


Książki o ptakach - wybór bardzo subiektywny


Książki o ptakach, a przede wszystkim atlasy gatunków znajdziecie w każdej księgarni i bibliotece. My polecamy Wam kilka wybranych publikacji dla dzieci (a także młodzieży i rodziców!).

Na początek 3 książki autorstwa wspomnianego niekwestionowanego ptasiego autorytetu: doktora Andrzeja Kruszewicza (wszystkie wydane przez niezawodne MULTICO):

A. KRUSZEWICZ OPOWIADA O PTAKACH. To bogato ilustrowany przewodnik z pięknymi zdjęciami ptaków. Poza ciekawostkami o 21 najpopularniejszych gatunkach (każdemu poświecono aż 4 strony) znajdziemy tu też garstkę informacji o obserwacji i dokarmianiu ptaków.


Więcej o książce: Pierwszy atlas ptaków: A. KRUSZEWICZ OPOWIADA O PTAKACH

A. Kruszewicz, MŁODY ORNITOLOG. ENCYKLOPEDIA DLA CAŁEJ RODZINY. Idziemy krok dalej! Tu poradnik ornitologa (wyprawy ornitologiczne, ochrona ptaków) to aż 50 pełnych fachowej wiedzy stron! Lista opisanych gatunków tym razem przekracza już 100. Zdjęcia tak samo piękne, ale informacji i ciekawostek już trochę mniej - dla każdego bohatera przeznaczono po 1-2 strony.


Więcej o książce: Jak rozpoznawać ptaki? MŁODY ORNITOLOG

A. Kruszewicz, CZY PODLOTY TO NIELOTY? I INNE TAJEMNICE PTAKÓW. Książka zilustrowana przez Tomasza Samojlika (nasze ulubione dopiski w komiksowych dymkach!) da czytelnikowi wyczerpujące odpowiedzi na 45 "ptasich pytań": zarówno tych "podstawowych (dlaczego ptaki latają, który ptak jest najszybszy, po co ptakom dziób) po mniej oczywiste, np. czy ptak może latać do tyłu, czy stojąc na lodzie ptak nie marznie i dlaczego ptaki nie ulegają porażeniu prądem.


Więcej o książce: Tajemnice ptaków: CZY PODLOTY TO NIELOTY?

Bajkowe ptaki dla najmłodszych


Nic dziwnego, że kolorowy świat ptaków inspiruje grafików. Zobaczcie jakie pełne barw ptasie obrazy dla najmłodszych stworzyła Asia Awis w książce CZAPLE, KURY I GŁUPTAKI, CZYLI O BOGACTWIE PTASIEGO ŚWIATA, wyd. Nasza Księgarnia:


Więcej o książce: Ciekawostki o ptakach: CZAPLE, KURY i GŁUPTAKI

Ptasie opowieści - ornitologiczna dobranocka


Na koniec naszej (na pewno niepełnej!) listy proponujemy Wam "bajki o ptakach":

Lech Zaciura, CZYŻYK I SPÓŁKA, wyd. Skrzat. To 21 opowiastek o ptasich bohaterach łączących przygodową narrację z garścią faktów z życia skrzydlatych przyjaciół. Co ważne: autor to baczny obserwator zachowań ptaków, a ilustrator starał się zachować naturalny wygląd i charakterystyczne pozy bohaterów.


Więcej o książce i audiobook-u: Bajka o ptakach: CZYŻYK I SPÓŁKA

Życzymy Wam wielu niezapomnianych wycieczek ptasim szlakiem!

Napiszcie do nas koniecznie, gdzie Wy obserwujecie skrzydlatych przyjaciół! Może macie swoje ulubione ptasie ścieżki i miejsca? Czekamy na konkurs.trasadlabobasa@gmail.com
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel