Ptasim Szlakiem - Park Narodowy Ujście Warty

Miejscowość: Słońsk, niedaleko Kostrzynia w pobliżu: Gorzów Wlkp
max 12 m min 10 m
straighten 2.0km
timer 31min
north_east 7m
south_east 10m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych

Dojazd:

w Słońsku dojeżdżamy do ronda, a dalej kierujemy się zgodnie ze wskazaniami drogowskazów o treści "Do ścieżki przyrodniczej "Ptasim Szlakiem": najpierw z ronda w kierunku kościoła, potem za kościołem w lewo, na najbliższym skrzyżowaniu, w prawo w kierunku miejscowości Przyborów. W tej miejscowości poruszamy się drogą główną (zgodnie ze znakami drogowymi). Dojeżdżamy do tzw. Betonki, jedziemy nią jeszcze kawałek, aż dojedziemy do parkingu przed wiatą przy rzece Postomii.

Początek trasy:

Parking przy początku ścieżki (można po niej poruszać się tylko pieszo lub na rowerze). Znajduje się przy nim wiata z ławkami i miejscem na ognisko (drewno należy przywieźć) i toj-toje.

Długość trasy:

ok 2 km w jedną stronę (taki sam powrót)

Opis trasy:

Trasa biegnie przez jedne z najbardziej atrakcyjnych terenów lęgowych, dlatego szczególnie poleca się jej odwiedzenie wiosną, bo można wtedy zaobserwować najwięcej różnych gatunków ptactwa. My byliśmy tam latem po okresie pierzenia się. W czasie krótkiego pobytu zaobserwowaliśmy gęsi gęgawy, bociana, czaplę białą i siwą (w locie i na polowaniu) i dużo innego drobnego ptactwa, którego nie potrafiliśmy rozpoznać. Koniecznie należy zabrać ze sobą lornetkę i aparat ze statywem, jeżeli ktoś lubi fotografię. Wspólne poszukiwanie z dzieckiem w atlasie widzianego chwilę wcześniej ptaka dodatkowo może urozmaicić spacer.

Trasa wiedzie wzdłuż malowniczych terenów przy rzece Postomii wśród łąk i szuwarów. Dodatkową atrakcję dla naszego synka stanowiły pasące się w pobliżu krowy i konie. Jest utwardzona betonem (wyremontowana w 2013 r.), ale z uwagi na częste zalewanie tego terenu występują czasem pęknięcia i nierówności, wózek parasolka spokojnie jednak przejedzie. Na trasie jest kilka ławeczek, czatownia i wieża obserwacyjna przy której można odpocząć.

Uwaga: Trasa może być niedostępna zimą i wczesną wiosną z powodu zalania, w tym czasie najlepiej zadzwonić do siedziby parku i się upewnić czy droga jest możliwa do pokonania.

Ciekawostka: W Słońsku możemy stać się obywatelami Rzeczypospolitej Ptasiej, której obywatelami są na równi ludzie jak i ptaki. Państwo ma swojego prezydenta, godło, barwy, konstytucję i kodeks. W celu zapisania należy udać się do jednego z biur paszportowych przy ul. Puszkina 44 lub przy Stacji Pomp nr 2. Co roku przebywanie na terenie RPtasiej dokumentowane jest w paszporcie inną pieczęcią, a w kwietniu odbywają się zloty jej obywateli.

Będąc w Słońsku warto również zobaczyć:

  • Stację Pomp
  • Muzeum Martyrologii poświęcone nazistowskim ofiarom obozu w Sonnenburgu (stoi w pobliżu drogi nr 22, przy wjeździe do Słońska od strony Skwierzyny). Przy wyjeździe w kierunku Kostrzyna znajduje się cmentarz, na którym spoczywają ofiary niemieckiego mordu.
  • barokowy pałac joannitów i kościół parafialny (w dniu św. Jana odbywa się w nim dzień rycerski);
  • Muzeum Pamiątek Regionalnych usytuowane tuż obok kościoła szachulcowym budyneczku dawnej szkoły, czynne nd i święta od 12:30 do 13.

Więcej o Parku Narodowym Ujście Warty.

MAPA Ścieżek Przyrodniczych

...a czy wiecie, że Park Narodowy Ujście Warty odwiedził też Żubr Pompik? Przeczytajcie koniecznie!

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Gorzów Wielkopolski


Wczytuję komentarze ...
cancel