location_city Cagliari - plaże, trekking, flamingi

Spis Treści

1. Cagliari - informacje ogólne

Cagliari to stolica Sardynii, miasto leży na południowym krańcu wyspy. Jeśli mam być szczera to samo miasto, no cóż, nie zrobiło na nas wrażenia wow, wygląda jak wiele dużych, włoskich miast - trochę egzotycznie, trochę brudno… Jednak nawet ci antymiastowi znaleźli tu wiele urokliwych zakątków: kameralną plażę i ciekawe miejsca na trekkingowe wycieczki. Ładna, duża starówka, restauracje, sklepy, bary. Cagliari jest na pewno świetnym pomysłem jeśli planujecie kilkudniowy wypad, by pobyć nad plażą i ciepłym morzem - lotnisko znajduje się blisko miasta (7 minut jazdy pociągiem) więc przy kilkudniowym pobycie nie tracicie czasu na dojazdy, komunikację. Samo lotnisko małe, kameralne, nie sposób tu się zgubić, tuż obok stacja kolejowa z dwoma peronami (z lotniska można bezpośrednio dostać się też w głąb wyspy, do innych miast np. do miasta Iglesias). Jeśli myślicie o dłuższym pobycie i chcecie zobaczyć inne rejony Sardynii nocowanie w Cagliari może okazać się kłopotliwe - samo wyjechanie z miasta, a potem powrót do niego będzie zabierał Wam dużo czasu.

2. Cagliari z wózkiem, na rowerze

Dużą zaletą Cagliari są ciągnące się kilometrami promenady, asfaltowe ścieżki i deptaki, co na pewno docenią rodzice wózkowych dzieci, a także rodzinni cykliści. Ja pierwszy raz widziałam miasto, w którym naprawdę warto wynająć rower! Spod portu prowadzi nas urokliwy deptak pieszo-rowerowy. Następnie bezpieczna , oddzielona od samochodów trasa rowerowa prowadzi nas pod sam park Molentargius (ok 5 km). Sam teren parku jest olbrzymi - mamy tu asfaltowe alejki, po których właśnie najlepiej poruszać się rowerem. Z Parku jest przejście pieszo - rowerowe do plaży Poetto, największej plaży Cagliari, która  ciągnie się przez 12 kilometrów! Wzdłuż plaży znajdziemy deptak i ścieżkę rowerową. Rowery można wynająć w wielu miejscach w mieście, są także dostępne rowery miejskie. Poniżej zaznaczyłam przykładową trasę rowerową obejmującą dojazd z portu, zwiedzenie parku i przejazd deptakiem wzdłuż plaży Poetto.

Wyświetl większą mapę

Cagliari - deptak pieszo-rowerowy w pobliżu portu
Cagliari - deptak pieszo-rowerowy w pobliżu portu

Cagliari - deptak pieszo rowerowy w pobliżu portu

3. Cagliari - plaże i autobusy na plażę Poetto i Calamosca

Cagliari jest miastem portowym, tuż przy starówce rozciąga się duży port, w którym cumują promy, a także statki wycieczkowe. Plaże znajdują się około 6 km od centrum miasta. Miasto posiada dwie plaże: Poetto (czyt. Poeto) oraz Calamosca.

Plaża Poetto (czyt. Poeto)

Z centrum miasta dojeżają do niej autobusy PQ i PF - początkowe przystanki przy dworcu i wzdłuż ulicy Via Roma. Odjazdy są bardzo często, co około 10 minut do późnych godzin nocnych także poza sezonem. Przy początkowym przystanku, na placu Piazza Giacomo Matteotti (plac przed dworcem kolejowym i autobusowym), znajduje się automat, w którym można całodobowo zakupić bilety na komunikację miejską. Przy plaży duże parkingi, jednak nawet poza sezonem ciężko na nich było o miejsce. Plaża Poetto to ciągnąca się przez 12 km piaszczysta plaża, tuż przy niej bary, kawiarnie, sklepy, food-tracki, restauracje z werandami, głośną muzyką (czynne przez cały sezon). Wzdłuż plaży ciągnie się szeroki, oświetlony w nocy deptak pieszo-rowerowy, tłumnie uczęszczany nawet poza sezonem.

Cagliari - plaża Poetto
Cagliari - plaża Poetto

Cagliari - plaża Poetto

Plaża Calamosca

Ta mała, kameralna plaża położona w niewielkiej zatoce - naszym zdaniem dużo bardziej urokliwa od wielkiej Poetto. Dojeżdżają tu autobusy, jednak są one rzadziej i poza sezonem ostatni odjeżdżał jeszcze przed zachodem słońca. Znajduje się tu latarnia morska. W znajdującym się przy plaży hotelu/pensjonacie był otwarty bar z tarasem widokowym na morze (bar był otwarty także w styczniu, poza sezonem) - innych punktów gastronomicznych nie widzieliśmy. Ludzie wybierający się na tutejszą plażę przynosili ze sobą głównie własny prowiant. Pomiędzy plażami znajduje się teren wojskowy, jednak jest udostępniona ścieżka, którą można przejść z jednej na drugą - ścieżka zaczyna się przy końcu parkingu plaży Poetto.

Cagliari - plaża Calamosca
Cagliari - plaża Calamosca

Cagliari - plaża Calamosca

Cagliari - plaża Calamosca
Cagliari - plaża Calamosca

Cagliari - plaża Calamosca

4. Cagliari - treking, szlaki Capo Sant’Elia

To duży cypel pomiędzy plażą Poetto i Calamosca z trasami trekkingowymi i punktami widokowymi na morze, plażę Poetto i Cagliari. Od strony plaży Poetto znajduje się teren wojskowy, szlaki zaczynają się przy plaży Calamosca. Nam złażenie cypla zajęło pół dnia - jeśli lubicie terenowe wycieczki nie możecie go pominąć! Z Cypla są przepiękne widoki na Cagliari, plażę Poetto oraz na zachód słońca. Planując wycieczkę na cypel warto zaopatrzyć się w wodę i nieco prowiantu - przy plaży Calamosca brak było sklepów, z punktów gastronomicznych poza sezonem znaleźliśmy jeden bar hotelowy (za to z pięknym tarasem, w którym serwowano ciepłe kanapki, sałatki itp.). Jeśli interesuje Was temat tras trekkingowych w południowej Sardynii zajrzyjcie również do artykułu Południowa Sardynia poza sezonem - Iglesias, trekking, zwiedzanie.

Capo Sant’Elia
Capo Sant’Elia

Szlaki na cyplu Capo Sant’Elia

Capo Sant’Elia w Cagliari
Capo Sant’Elia w Cagliari

Capo Sant’Elia - widok na morze

Capo Sant’Elia w Cagliari
Capo Sant’Elia w Cagliari

Capo Sant’Elia - widok na morze

Capo Sant’Elia
Capo Sant’Elia

Capo Sant’Elia - jeden z punktów widokowych

Capo Sant’Elia
Capo Sant’Elia

Plaża Poetto i Saliny - widok z Capo Sant’Elia

5. Cagliari - co warto zobaczyć?

Cagliari - starówka

Starówka w Cagliari jest bardzo rozległa, znajdziemy tu wiele charakterystycznych dla włoskich miast wąskich uliczek z “area pedonale”, czyli tylko dla pieszych. Mamy zarówno rozległe główne deptaki, z sieciami sklepów, jak i wiele kameralnych ulic, po których przyjemnie pospacerować. Z Zabytków warto wspiąć się na bastion Saint Remy, z którego roztacza się piękna panorama miasta. My w Cagliari byliśmy zaledwie dwa dni i bardziej zależało nam na łapaniu słońca na plażach, same miasto zwiedzaliśmy głównie nocą, snując się po uliczkach.

Molentargius Saline Regional Park

To rozległy park szeroki na ok 12 km, większość ścieżek jest w słońcu, wzdłuż parku biegnie jedna alejka z drzewami. To tutaj można zobaczyć różowe flamingi w ich naturalnym środowisku. Park można zwiedzić rowerem, wzdłuż ciągnie się asfaltowa pieszo - rowerowa alejka. Oprócz flamingów możemy zobaczyć tu różne gatunki wodnego ptactwa, ryb. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że teren jest bardzo rozległy, ptaki widzimy w oddali (warto zabrać ze sobą lornetkę). Na nas większe wrażenie zrobiło stado flamingów przelatujących nad nami podczas pobytu na plaży.

Molentargius Saline Regional Park
Molentargius Saline Regional Park

Molentargius Saline Regional Park

Molentargius Saline Regional Park
Molentargius Saline Regional Park

Molentargius Saline Regional Park

Cagliari - Nowy Rok, pokaz fajerwerków

My w Cagliari witaliśmy nowy, 2020 rok. Wyjazd wypadł spontanicznie - znaleźliśmy tanie bilety lotnicze tak naprawde niekoniecznie wiedząc gdzie :) zastanawialiśmy się w którym miejscu miasta najlepiej oglądać fajerwerki - wybraliśmy bastion. Niby mamy tam widok na całe miasto jednak z fajerwerkami było tam, no cóż… ubogo… Główny pokaz był na morzu, z bastionu jednak widzieliśmy go w oddali. Dla informacji - na pokaz warto wybrać się na deptak za portem.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Włochy


Wczytuję komentarze ...
cancel