Krzywe: Ścieżki Las i Suchary

Miejscowość: Krzywe w pobliżu: Suwałki
max 161 m min 145 m
straighten 3.2km
timer 53min
north_east 38m
south_east 39m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
terrain  Nachylenia terenu
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
directions_bike  Trasa pieszo rowerowa
beach_access  Trasa w cieniu
sports_tennis  Atrakcje dla dzieci
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem

Przy siedzibie Dyrekcji Wigierskiego Parku Narodowego (parking) można wybrać się na spacer dwiema pieszymi ścieżkami edukacyjnymi: LAS (1,5 km) i SUCHARY (2,5 km). Można też połączyć je w jeden dłuższy spacer. Nam przejście obu ścieżek zajęło niecałe 3 godziny.

Szalki przy Dyrekcji WPN w Krywem
Szalki przy Dyrekcji WPN w Krywem

Rowerzyści mogą wybrać się bitą drogą w stronę kąpielisk nad Jeziorem Czarnym i J. Koleśnym, a nawet do uroczego Jeziora Gałęzistego (to już dłuższa i częściowo leśna trasa). Dla wózków dostępny jest fragment ścieżki LAS (ten na lewo od drogi, biegnący drewnianymi pomostami) oraz droga wzdłuż Jeziora Czarnego i J. Koleśnego (dwa kąpieliska).

Ścieżka edukacyjna Las

Ścieżka jest zamknięta dla rowerów ze względu na wąskie przejścia po drewnianych pomostach. Za to z wyjątkiem podejścia pod rekonstrukcję szałasu łowców reniferów (można je ominąć dołem) ścieżka LAS jest przejezdna dla wózków dziecięcych i dla niepełnosprawnych.

podejście do szałasu (można je ominąć dołem)
podejście do szałasu (można je ominąć dołem)
Rekonstrukcja szałasu łowców reniferów
Rekonstrukcja szałasu łowców reniferów

Po drodze czeka na nas kilka ciekawych tablic z kolorowymi rysunkami. Podpisane zostały także wybrane gatunki drzew i krzewów.

Część ścieżki po prawej stronie to już trasa leśna, na której zobaczymy charakterystyczny leśny zbiornik wodny zwany „sucharem”, a przy nim poczytamy m.in. też o pozyskiwaniu żywicy.

Na koniec czeka nas mała plenerowa wystawa etnograficzna, wraz z charakterystycznymi dla regionu glinianymi konstrukcjami dla owadów gniazdujących w glinie.

Ścieżka edukacyjna SUCHARY

Na ścieżkę możemy wejść z bitej drogi rowerowej, lub łącznikiem ze ścieżki LAS .

Tym razem wędrujemy już po lesie, dodatkowo jest to las pełen pagórków, czyli ścieżka albo wznosi się, albo opada, w połączeniu z wystającymi korzeniami i kamieniami czyni to ścieżkę dostępną tylko dla pieszych wędrowców.

Główna atrakcja ścieżki to suchary – czyli charakterystyczne leśne zbiorniki wodne (platformy widokowe nad Sucharem II i IV). Czym różnią się od zwykłych jezior otoczonych lasem dowiecie się z tablic informacyjnych! Poza tym poznamy leśne zwierzęta, ptaki, rośliny. Zadaszona wiata czeka nas mniej więcej w połowie ścieżki.

Ścieżka kończy się przy bitej drodze nad Jeziorem Czarnym. Wracając nią w stronę Krzywego będziemy mijać niewielkie kąpielisko, kolejną zadaszoną wiatę i niewielką plenerową ekspozycję etnograficzną.

Przy Dyrekcji Wigierskiego Parku Narodowego, poza parkingiem, znajdują się toalety, punkt informacyjny z mapkami, a w samym budynku: niewielka (ale ciekawa) wystawa przyrodnicza oraz sklepik z pamiątkami. Tu także możemy kupić bilety wstępu do parku narodowego. Niestety w pobliżu nie ma żadnych punktów gastronomicznych ani sklepów spożywczych.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Suwałki i Wigry


Wczytuję komentarze ...
cancel