Witamy w województwie podlaskim!

Spis Treści

Województwo podlaskie - lokalizacja i dojazd

Województwo podlaskie znajduje się na północnym wschodzie Polski. Jego stolica to wielokulturowy Białystok, a miejscowości turystyczne to przede wszystkim: Białowieża (na południowym-wschodzie województwa, PKP dojedziemy do pobliskiej Hajnówki), Suwałki (północno-wschodni kraniec województwa, Wigierski Park Narodowy, możliwy dojazd PKP), Goniądz (na północny-zachód od Białegostoku, Biebrzański Park Narodowy, dojazd PKP), oraz Łapy (na zachód od Białegostoku, Narwiański Park Narodowy, dojazd PKP).

Suwałki - pl. Piłsudskiego

Województwo podlaskie - co zobaczyć?

Województwo podlaskie to przepiękna kraina polskiego północno-wschodniego pogranicza, którą polecamy szczególnie wymagającym turystom, którzy ponad spektakularne atrakcje cenią sobie skarby natury: znajdą tu aż 4 parki narodowe: Białowieski, Biebrzański, Narwiański i Wigierski oraz kilkadziesiąt rezerwatów chroniących rzadkie gatunki zwierząt i roślin.

Podlasie to raj dla tych, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek: najpiękniejsze szlaki kajakowe, setki kilometrów bezpiecznych tras rowerowych i nizinnych pieszych ścieżek, przemierzając które poczujemy tętno prastarej puszczy...


...wejdziemy w świat krajobrazu, kształtowanego przez przyrodę, rozlewiska nieujarzmionych rzek i błękitnych tafli krystalicznych jezior:
Jezioro Gałęziste w Wigierskim Parku Narodowym

Województwo podlaskie - atrakcje i miejsca dla dzieci

Odwiedzając województwo podlaskie z dziećmi na pewno warto odwiedzić mieszkańców Puszczy Białowieskiej w Rezerwacie Pokazowym Żubrów:

...a także zaglądnąć do Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach i poszukać ukrytych w mieście krasnali:

Więcej ciekawych miejsc w województwie podlaskim w zakładce MIEJSCA >>>

Polecane trasy i szlaki w województwie podlaskim

Przede wszystkim polecamy Wam spacer z przewodnikiem po rezerwacie ścisłym w Białowieskim Parku Narodowym. W ten sposób zobaczycie, dlaczego puszcza to nie jest "zwykły las":

W Wigierskim Parku Narodowym polecamy Wam odwiedzić urocze, ukryte w lesie Jeziorko Gałęziste. Dojdziecie tu krótszymi lub dłuższymi leśnymi ścieżkami, także z rowerem lub wózkiem:

Więcej tras na spacery w województwie podlaskim w zakładce TRASY >>>

Województwo podlaskie - trasy z wózkiem, rowerem i kajakiem

Z uwagi na nizinny charakter regionu spacery z wózkiem i rowerowe wycieczki będą prawdziwą przyjemnością! Leśne rogi w Puszczy Białowieskiej, ścieżki i pomosty w Biebrzańskim i Narwiańskim Parku Narodowym to kilometry szlaków spacerowych.

Pomosty nad Czarną Hańczą

Trochę trudniej będzie na północy - w Wigierskim Parku Narodowym częściej będzie "pod górkę", a drogi często piaszczyste i grząskie.

Do Jeziorka Gałęzistego

Oto przykładowa wycieczka rowerowa po Puszczy Białowieskiej:

W województwie podlaskim nie zapominajcie o szlakach wodnych! To "z wody", np. kajaku najlepiej podziwiać bogactwo przyrody Biebrzy, Narwi, Czarnej Hańczy i Jeziora Wigry, czy Kanału Augustowskiego. Jeśli macie doświadczenia z wodnych szlaków woj. podlaskiego - napiszcie do nas!

Narewka w okolicy Białowieży

Ciekawostki i legendy z województwa podlaskiego

Zainteresowanych ciekawostkami z województwa podlaskiego polecamy książki, dzięki którym poznacie legendy i sekrety tutejszej historii i przyrody. Zaglądnijcie do zakładki O REGIONIE >>> lub na początek do tego artykułu: 

PS. Pobyt w województwie podlaskim to także dobra okazja, żeby "wyskoczyć" na Litwę >>>

Zapraszamy do odkrywania rodzinnych tras turystycznych województwa podlaskiego!

Koniecznie podzielcie się z nami Waszymi doświadczeniami!

Piszcie na adres konkurs.trasadlabobasa@gmail.com

cancel