Witamy w Puszczy Białowieskiej!

Zawiera się w regionach: Podlaskie

Puszcza Białowieska to wyjątkowe miejsce na mapie Polski i Europy. To nie tylko nasze zielone płuca, ale także bardzo atrakcyjny teren na rodzinne wyprawy: zarówno piesze, jak i rowerowe.

Budy koło Teremisek
Budy koło Teremisek

Białowieża, Hajnówka i okolice - co warto zobaczyć?

Białowieża to niewielka miejscowość w województwie podlaskim, tuż przy granicy z Białorusią. Znamy ją przede wszystkim ze względu na otaczającą ją prastarą Puszczę Białowieską, krainę żubrów i innych dzikich zwierząt.

żółty szlak "Puszczańskie drzewa"
żółty szlak "Puszczańskie drzewa"

Białowieski Park Narodowy - zwiedzanie

Przygodę z Białowieskim Parkiem Narodowym najlepiej zacząć własnie w Białowieży, w Parku Pałacowym, na terenie którego mieści się Muzeum Przyrodniczo - Leśne BPN. Tu zapoznamy się z bogactwem przyrody tego wyjątkowego miejsca. Koniecznie zajrzyjcie też do Pokazowej Zagrody Żubrów. Spotkacie tu nie tylko króla puszczy, ale też wiele innych zwierząt.

Po takim przygotowaniu jesteśmy już gotowi, aby ruszyć na szlak! 

Trasy piesze i rowerowe w Puszczy Białowieskiej

Oczywiście największą atrakcją będzie spacer po sercu puszczy, czyli rezerwacie ścisłym. Tu możemy wejść tylko z przewodnikiem (i niestety bez naszych czworonożnych przyjaciół).

Rezerwat Ścisły BPN, Dąb Jagiełły
Rezerwat Ścisły BPN, Dąb Jagiełły

Poza ścisłym rezerwatem w Puszczy Białowieskiej znajdziemy kilka innych pieszych szlaków np. cieszącą się dużą popularnością ścieżkę Żebra Żubra, lub bardziej dziki żółty szlak "Puszczańskie drzewa". Warto też wybrać się na spacer Szalkiem Królewskich Dębów w tzw. Starej Białowieży.

Drogi w Puszczy Białowieskiej doskonale nadają się na wycieczki rowerowe. Wprawdzie trzeba pamiętać, że w zdecydowanej większości są to trasy terenowe (miejscami może być piach, błoto), za to zawsze jest płasko!

Bita, szeroka droga: ul. Mostowa - szlak Doliną Narewki, Białowieża
Bita, szeroka droga: ul. Mostowa - szlak Doliną Narewki, Białowieża

Puszcza Białowieska - inne atrakcje

Jedną z ulubionych atrakcji gości Puszczy Białowieskiej jest przejażdżka kolejką wąskotorową z Hajnówki, którą możemy połączyć ze spacerem ścieżką edukacyjną "Tropem orlika" oraz wycieczką rowerową (w jedną stronę pojechać kolejką, a wrócić rowerem).

Czy wiecie, że w czasie wakacji w Puszczy Białowieskiej możecie wybrać się nie tylko do lasu, ale także nad wodę? W upalne dni polecamy Wam ochłodę na kąpielisku na Zalewie Siemianówka.

Jezioro Siemianówka, dzika plaża
Jezioro Siemianówka, dzika plaża

Ps. Puszcza Białowieska ma swój urok o każdej porze roku, nie tylko w wakacje. Jeśli macie ochotę wybrać się tu zimą polecamy Wam opis zimowej przygody w Białowieży, przysłany przez naszą czytelniczkę.

Fot. Danuta Gawałkiewicz
Fot. Danuta Gawałkiewicz

Zapraszamy do rodzinnego odkrywania Puszczy Białowieskiej!

Bardzo chętnie poznamy też Wasze doświadczenia: czekamy na opisy przebytych przez Was tras i odwiedzonych miejsc!

cancel