Wycieczka kolejowo-rowerowa do Topiła

Miejscowość: Hajnówka
max 182 m min 148 m
straighten 29.6km
timer 7h 55min
north_east 212m
south_east 213m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
directions_bike  Trasa pieszo rowerowa
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
sports_tennis  Atrakcje dla dzieci
wc  Toaleta na trasie

Wycieczka kolejką wąskotorową Hajnówka – Topiło

Przejazd białowieską wąskotorówką przez Puszczę to jedna z głównych atrakcji regionu, nie tylko dla dzieci! Wybierając się na stację w Hajnówce koniecznie sprawdźcie wcześniej dni i godziny kursowania pociągu.

Biletów nie można zarezerwować, można je za to kupić wcześniej tylko w dniu przejazdu. Kolejką mogą podróżować także psy (opłata 5 zł). Cała wycieczka trwa 3 godziny: 1 godz. w jedną stronę, 1 godz. postoju w Topile i 1 godz. powrotu.

Przejażdżkę kolejką warto połączyć z wycieczką rowerową – zerknijcie poniżej.

Na stację w Hajnówce warto przybyć wcześniej – nie tylko, żeby kupić bilety i zająć wybrane miejsce w wybranym wagonie, ale także aby obejrzeć zabytkowe lokomotywy i wagony oraz poczytać o historii wąskotorówki. Na miejscu można skorzystać z toalety. Nie ma punktów gastronomicznych ani sklepów spożywczych (ani na miejscu, ani w najbliższym otoczeniu).

W drewnianych wagonikach możemy wybrać miejsce przy oszklonym oknie lub w otwartym. Wszystkie wagony są zadaszone. Z naszego doświadczenia warto wybrać wagonik ciut dalej od lokomotywy, chociaż smród spalin dociera wszędzie z tyłu będzie mniej dokuczliwy. Na platformach przy wejściu do wagonu można postawić rower lub niewielki wózek dziecięcy.

Wybierając się na przejażdżkę kolejką z małymi dziećmi trzeba wziąć pod uwagę, że w czasie jazdy jest bardzo głośno, trzęsie i… śmierdzi spalinami. Może być to kłopotliwe np. dla maluchów cierpiących na chorobę lokomocyjną.

Atrakcje osady Topiło

Podróżując kolejką w dwie strony na miejscu jesteśmy tylko godzinę. To wystarczy, żeby coś przekąsić (ze swoich zapasów lub w barze), podejść do zabytkowego parowozu, leśnej kapliczki, siłowni, skorzystać z toalety.

Można też podejść do zbiorników wodnych na rzece Perebel (tu przechowywano ścięte drzewa przed transportem kolejką, stąd nazwa osady) jednak nie wystarczy nam czasu, aby przejść ścieżką dookoła stawu, lub dłuższą: Tropem Orlika.

Z Topiła na rowerze

Nie jesteśmy pewni, czy przyjeżdżając do Topiła na rowerze możemy kupić bilety na kolejkę i wrócić nią do Hajnówki, ale na pewno możemy zrobić odwrotnie: do Topiła jedziemy kolejką, a wracamy rowerem niebieskim szlakiem. Niestety za bilet zapłacimy tyle samo (nie ma biletu „w jedną stronę”, bilet dla roweru – 5 zł), ale za to możemy bez pośpiechu przejść ścieżką przyrodniczą i posilić się w barze.

Niebieski szlak rowerowy, odcinek Hajnówka – Topiło to ok. 20 km. Naszej ekipie, która zdecydowała się na taką wycieczkę zajęła ona ok. 2 godz. Droga jest długa, ale płaska i równa. Na pewno będzie lepsza okazją do kontaktu z przyrodą (większość trasy to Rezerwat Lasy Naturalne Puszczy Białowieskiej) niż głośna kolejka. Jadąc od strony Topiła dojedziemy do drogi Hajnówka – Białowieża na wysokości skrętu do stacji kolejki.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Puszcza Białowieska


Wczytuję komentarze ...
cancel