Lasy w Krakowie (i lasy w okolicy Krakowa)

Macie dość osiedlowego parku? Znudził się Wam nawet najbardziej wymyślny i nowoczesny plac zabaw? A co powiecie na to, aby w wielkim mieście poszukać oazy dzikiej przyrody? Zamiast po asfaltowych ścieżkach pobiegać po szeleszczącej ściółce, huśtawki, drabinki i równoważnie zamienić na "leśny plac zabaw"?Czy znacie już lasy miejskie w Krakowie?


Najbliżej centrum znajduje się Zakrzówek wraz z Rezerwatem Skałki Twardowskiego. Dojedziecie tu łatwo na rowerach wałami wiślanymi, komunikacją miejską, są i parkingi dla zmotoryzowanych. Część alejek wprawdzie asfaltowych (co docenią rodzice z wózkami), jednak znajdą się i dzikie polany. jedyny minus: ze względu na położenie w weekendy i przy ładnej pogodzie bywa tłoczno niczym na Plantach... Ale kto powiedział, że po lesie można biegać tylko w słońcu i tylko w soboty i niedziele?

Zakrzówek i Rezerwat Skałki Twardowskiego >>>


Uroczysko Sikornik i Lasek Wolski to także miejsca, które znają chyba wszyscy, ale czy do końca? Tak, nieraz byliśmy w Zoo i na Kopcu Kościuszki, niektórzy może też na Kopcu Piłsudskiego, szczęśliwcy zwiedzili Klasztor Kamedułów na Bielanach. Ale czy na pewno znacie wszystkie szlaki i ścieżki w tym największym krakowskim lesie?

Czy znacie...

Wolski Dół i Panieńskie Skały >>>

Drogę od Kopca Kościuszki przez Przełęcz Przegorzalską do Kopca Piłsudskiego >>>

A może wybierzecie się na spacer od Obserwatorium Astronomicznego pod Klasztor Kamedułów? >>>Szukacie lasu z potoczkiem do wrzucania patyków i kamyków? Nie tylko mieszkańcom północnych rejonów Krakowa polecamy zaciszny Park Leśny Witkowice:

Park Leśny Witkowice >>>

Już właściwie na granicy miasta leżą Lasy Tynieckie (ale i tu dociera droga rowerowa wałami wiślanymi oraz MPK). Lasy Tynieckie pokochaliśmy za "bogatą rzeźbę" (niezliczona ilość dołów, górek i wąwozów), a także za masę "martwego drewna": miliony małych patyków i wielkich gałęzi, powalonych drzew - oto najprawdziwszy "leśny plac zabaw"!!!

Lasy Tynieckie >>>


Lasy w okolicy Krakowa

W sąsiednim Zabierzowie (dla mieszkańców Mydlników, Bronowic czy Prądnika Białego będzie bliżej niż na Rynek) zaprasza Dolina Grzybowska. Tu także czeka wygodna asfaltowa alejka, jednak spragnione przygody dzieciaki częściej wybierają boczne ścieżki: strome zbocza i skałki.

Las Zabierzowski >>>


Dla małych rowerzystów polecamy przejażdżkę po Tenczyńskim Parku Krajobrazowym, a dokładniej po leśnej drodze w Młynce:

Las w Młynce >>>

Las w Młynce: droga asfaltowa

A może do Puszczy?

Nie, w okolicy Krakowa niestety nie znajdziecie dzikiej, pierwotnej puszczy... Zarówno Puszcza Niepołomicka, jak i Puszcza Dulowska przypominają raczej zadbane lasy gospodarcze. Za to dzięki temu doskonale nadają się np. na krótsze i dłuższe rodzinne wyprawy rowerowe. Co również ważne: łatwo dotrzemy tu nie tylko samochodem, ale i PKP.

Puszcza Dulowska: z wózkiem i rowerem >>>


Puszcza Niepołomicka: pętelka rowerowa ze Stanisławic >>>


W okolicy Krakowa znajduje się też wiele urokliwych leśnych dolinek (nie tylko w Ojcowskim Parku Narodowym). Nasza ulubiona to:

Dolina Racławki >>>


Wszystkie inne podkrakowskie dolinki znajdziecie w zakładce "trasy" regionu Jura Krakowsko-Częstochowska.

Odwiedzacie jeszcze inne leśne ścieżki w Krakowie i okolicy? Napiszcie koniecznie: konkurs.trasadlabobasa@gmail.com !!!

PS. Jeśli macie ochotę na coś więcej niż "leśny plac zabaw" i rozruszać nie tylko mięśnie, ale i szare komórki zapraszamy na najlepsze leśne ścieżki edukacyjne.


...a jeśli chwilowo okoliczności nie sprzyjają wycieczkom do lasu, lub chcecie fachowo przygotować się do wyprawy polecamy Wam leśne lektury:


comments powered by Disqus
cancel