PRZYRODA I PRZYGODA: parki narodowe dla przedszkolaków

Czy znacie już sympatycznego żubra Pompika oraz jego rodzinę: siostrę Polinkę i rodziców Poradę i Pomruka? Bohaterowie zostali stworzeni przez miłośnika i znawcę Puszczy Białowieskiej, który ich zarówno opisał, jaki i narysował: Tomasza Samojlika.



Pomruk, Porada, Polinka i Pompik w Biebrzańskim Parku Narodowym (cz.2 Bagienny Łoś)

Jako że Pan Tomasz jest naukowcem, doktorem nauk przyrodniczych, pracownikiem PAN w Białowieży, dlatego możemy być pewni, że żubrza rodzinka wśród swoich przygód „przemyci nam” mnóstwo rzetelnej wiedzy i przyrodniczych ciekawostek… jak się okazuje nie tylko o ich rodzimej puszczy!

„Myśleliście, że żubry żyją tylko w nieprzebytych puszczach? Otóż nie! Te ciekawskie zwierzęta często opuszczają leśne gęstwiny, by poznawać świat” – takimi słowami zaczyna się każda z książeczek z serii „Żubr Pompik. Wyprawy”. Każda poświęcona jest wycieczce żubrzej rodziny do innego polskiego parku narodowego, w założeniu ma być aż 23 części!


W Wigierskim Parku Narodowym (cz.3 Plan Bobra)

Co łączy wszystkie książeczki? Przede wszystkim PRZYGODA, bo to ona jest tu najważniejsza. Pompik i Polinka do złudzenia przypominają nie żubrze, ale prawdziwe ludzkie dzieci, które psocą, rywalizują ze sobą, czasami też marudzą, ale przede wszystkim z ciekawością dziecięcego odkrywcy poznają świat wokół nich.


Żubry poznają rzęsorka w Parku Narodowym "Bory Tucholskie" (cz.5 Najstraszniejszy drapieżnik)

PRZYRODA i środowisko poszczególnych parków narodowych to naturalne tło przygód bohaterów. Prezentacja fauny i flory jest bardzo dyskretna: autor wybiera dosłownie 1-2 charakterystycznych przedstawicieli miejscowych gatunków, zawsze poznamy też zwierzę z symbolu danego parku narodowego. Dzięki temu krótka książeczka nie jest przeładowana nowymi dla dziecka informacjami i słowami. W sam raz dla przedszkolaka!

Dodatkowe ciekawostki znajdują się na cienkich wkładkach w środku książeczki (do wyjęcia i kolekcjonowania, można je np. spiąć w osobną książeczkę). Dowiemy się z nich np. jak różny kształt mogą mieć dzioby ptaków, w jakich ciekawych miejscach wiją gniazda, czym różnią się zęby i stopy poszczególnych zwierząt, albo czym różnią się skorupa, pancerz i muszla.


Druga strona okładki (cz.6 Zachłanna Mewa)


Trzecia strona okładki (cz.2 Bagienny łoś)

Na wewnętrznych stronach okładki znajdziemy kilka zdań o danym parku narodowym (w ramach wstępu) oraz w ramach zakończenia: kilka podstawowych informacji, które warto zapamiętać z lektury danej części (w tym również humorystyczne!).

Zdziwicie się jak wiele faktów niepostrzeżenie utkwi w pamięci Waszych kilkulatków!



Żubr Pompik. Wyprawy; Tekst i ilustracje: Tomasz Samojlik;
Wydawnictwo Media Rodzina

Żubr Pompik odwiedził:
1. Narwiański Park Narodowy, Tajemnica rzeki
2. Biebrzański Park Narodowy, Bagienny łoś
3. Wigierski Park Narodowy, Plan bobra
4. Kampinoski Park Narodowy, Rodzina borsuków
5. Park Narodowy Bory Tucholskie, Najstraszniejszy drapieżnik
6. Słowiński Park Narodowy, Zachłanna mewa
7.Woliński Park Narodowy, Dumny Bielik
8.Park Narodowy "Ujście Warty", Ptasie stado
9.Drawieński Park Narodowy, Zwinna wydra
10. Wielkopolski Park Narodowy, Dziarskie puszczyki
11. Karkonoski Park Narodowy, Wodospad muflona
12. Park Narodowy Gór Stołowych, Skalny labirynt
13. Babiogórski Park Narodowy, Żubrza góra
14. Ojcowski Park Narodowy, Jaskinia nietoperza
15. Gorczański Park Narodowy, Nieśmiała salamandra
16. Tatrzański Park Narodowy, Skok kozicy
17. Pieniński Park Narodowy,Cenna gąsienica
18. Magurski Park Narodowy, Milczenie orlika
19. Bieszczadzki Park Narodowy, Kryjówka rysia
20. Roztoczański Park Narodowy, Wytrwały konik
21. Świętokrzyski Park Narodowy, Poroże jelenia
22. Poleski Park Narodowy, Taniec żurawi
23. Białowieski Park Nrodowy, Wszędzie dobrze, ale w puszczy najlepiej.

PS.

Czy poznaliście może na takim tle sportretowaliśmy WYPRAWY ŻUBRA POMPIKA? Tak, to wydana pod naszym patronatem MAPA POLSKI DLA DZIECI, a dokładniej jedna z jej kart edukacyjnych. Możecie na niej sami rozpoznać, zaznaczyć i podpisać wszystkie polskie parki narodowe. Jesteście gotowi na takie wyzwanie?

Więcej o mapie możecie przeczytać w naszej recenzji: Zabawa z geografią. Mapa Polski dla dzieci



Chcecie jeszcze więcej zabawy z Pompikiem?

Ciekawą propozycją dla wielbicieli żubrzej rodzinki jest GRA PLANSZOWA „Żubr Pompik” Wydawnictwa EGMONT. Gra przeznaczona jest dla najmłodszych graczy, ćwiczy pamięć i spostrzegawczość. Przeczytajcie koniecznie naszą recenzję gry!




Artykuł powstał w ramach cyklu: W Polskę bez plecaka, prezentującego najciekawsze, niebanalne i najbardziej wartościowe publikacje dla młodych turystów i ich rodziców.
Mamy nadzieję, że zachęcą Was one do odkrywania rozmaitych zakątków Polski i staną się niezastąpionymi towarzyszami rodzinnych podróży!



Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel