face Młynówka Królewska
Miejscowość: Kraków w pobliżu: Kraków
Kraj: Polska  
Region:  Kraków Małopolskie

check_circle  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
check_circle  Droga asfaltowa
check_circle  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
check_circle  Trasa rowerowa
check_circle  Trasa dla małych cyklistów, z wyłączeniem ruchu samochodowego
check_circle  Trasa w słońcu
check_circle  Plac zabaw na trasie
check_circle  Możliwy dojazd komunikacją miejską
check_circle  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych

Mało kto wie, że Młynówka Królewska to najdłuższy park w Polsce!

Ciągnie się aż od Mydlnik (wejście od ul. Zakliki) do Aleji Słowackiego (pod Radio Kraków). Jego całkowita długość to 7,4 km!

Historia Młynówki Królewskiej

Młynówka Królewska to deptak, który jest pozostałością po dawnej rzece Młynówce, która doprowadzała wody z Rudawy do centrum Krakowa w celach pitnych, gospodarczych, a także obronnych. Wody młynówki zasilały fosę wokół Starego Miasta. Młynówka płynęła systemem drewnianych rurociągów zasilając w wodę miasto, a także komnaty na Wawelu. Była wówczas doprowadzona aż pod Kościół Dominikanów przecinając rynek w poprzek. Na początku trasy (w Mydlnikach) zachowało się jeszcze dawne koryto rzeki.

Pamiątką po przepływającej rzeczce są również nazwy ulic: Zarzecze, Wenecja, Dolnych Młynów.

Młynówka Królewska - od Mydlnik do Bronowic Małych

Mało kto zna tą część Młynówki, tu zachował się jeszcze jej "nie tak ucywilizowany" charakter. Ta część to spacerowa, szutrowa droga (miejscami dzika i trudna do przejechania wózkiem). Dla chcących napełnić bidony - przy skrzyżowaniu ulicy Lindego i Filtrowej znajduje się ujęcie wody pitnej (zaznaczone ma mapie).Młynówka Królewska od strony Mydlnik

Zachowane koryto rzeki


ul. Zygmunta Starego

Roztacza się stąd piękny widok na Lasek Wolski, Kopiec Piłsudskiego i Kopiec Kościuszki.

Możemy tędy przejść na pobliską trasę Wałami Rudawy. Ciągnie się ona aż do Błoń!Młynówka Królewska - od Bronowic Małych po Aleje Słowackiego

Od wejścia na Młynówkę przy ul. Na Błonie ciągnie się wygodny, asfaltowy deptak pieszo-rowerowy - wygodnie możemy się poruszać tu z wózkiem, rowerem (czasami musimy przejść przez ulice) lub na rolkach.Na tym odcinku Młynówki znajduje się dużo placów zabaw dla dzieci:
Plac zabaw niedaleko Politechniki - nowoczesny plac zabaw w cieniu z nietypowymi konstrukcjami do wspinania, huśtania się, akrobacji, duża piaskownica dla najmłodszych.
Autor: adelina
Data dodania:2017-12-31


comments powered by Disqus
cancel