Stópka Królowej Jadwigi

Królowa Polski Jadwiga, żona Władysława Jagiełły, była fundatorką Kościoła Karmelitów. Kościół powstawał na tak zwanym Piasku, były to wówczas przedmieścia Krakowa. Królowa często doglądała budowy świątyni.

Pewnego dnia przechodząc obok robotników zobaczyła u jednego z nich smutek na twarzy. Zapytała go o przyczynę jego rozpaczy i dowiedziała się, że w domu zostawił chorą żonę i dzieci oraz, że brakuje mu pieniędzy na lekarstwa.

Wówczas królowa oparła swoją stopę na kamieniu, odpięła złotą klamrę z bucika i ofiarowała ją kamieniarzowi. Gdy odeszła, robotnicy spostrzegli, że w kamieniu odciśnięty został ślad jej stopy. Na znak dobroci królowej Jadwigi kamień wmurowany został przed wejściem do świątyni.

Inna wersja legendy głosi, że to kamieniarz na pamiątkę tego wydarzenia wykuł w kamieniu ślad stopy królowej.

Działo się to w 1390 roku. Kamień z tajemniczym odciskiem możemy go oglądać do dziś - znajduje się na rogu kościoła karmelitów przy ulicy Karmelickiej 19.

Stópka królowej Jadwigi

Aplikacja "Z obwarzankiem po Krakowie"

Koniecznie zobaczcie też naszą interaktywną aplikację - przewodnik dla dzieci po Krakowie. W ciekawy sposób poznacie krakowskie legendy, historię i zabytki tego niezwykłego królewskiego miasta. Z aplikacji chętnie korzystają też nauczyciele oraz kluby edukacji domowej wyświetlając ją w formie prezentacji - wraz z przewodnikiem i kolorowankami do wydruku stanowią komplet materiałów edukacyjnych o Krakowie, które otrzymały  nagrodę Instytutu Dziedzictwa Narodowego. 

Wersja polska: Z obwarzankiem po Krakowie

Aplikacja SzpiedzyWiedzy.pl - Z obwarzankiem po Krakowie
Aplikacja SzpiedzyWiedzy.pl - Z obwarzankiem po Krakowie

Zobacz także:

Może chcecie wytropić inne krakowskie legendy i ciekawostki?

A poniższym artykule znajdziecie również komplet kolorowanek o innych krakowskich legendach do domowego wydruku:

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-04-10
Wczytuję komentarze ...
cancel