O Kopcu Krakusa i Rękawce

Skąd się wziął Kopiec Kraka na Podgórzu?

Legenda o Kopcu Kraka

Gdy zmarł wielki król Krak (zwany także Krakusem), który u stóp Wawelskiego wzgórza założył miasto Kraków, ukochany lud wyprawił mu wspaniały pogrzeb. Króla pochowano niedaleko Wawelu, po drugiej stronie Wisły, na Wzgórzu Lasoty.

Na mogiłę króla ludzie nosili ziemię w czym tylko mogli: w cholewach butów a najczęściej w szerokich, bufiastych rękawach, gdyż taka była wtedy moda. Ziemi przybywało aż usypano Kopiec Krakusa, na którym wyprawiono wspaniałą ucztę. W czasie zabawy starsi zrzucali z góry gotowane jajka, placki szewskie, obwarzanki, bułki, jabłka i pierniki – wprost w ręce stojących na dole żaków i ubogich ludzi.

Tak powstał Kopiec Kraka:

Kopiec Kraka
Kopiec Kraka

Święto Rękawki na Kopcu Krakusa

Odtąd co roku na wiosnę, zawsze we wtorek po świętach Wielkanocnych, odbywa się wielki festyn upamiętniający dobrego króla i usypywanie na jego cześć kopca. Festyn ten nazywa się Rękawka - od szerokich, bufiastych rękawów, w których noszono ziemię.

Rękawka na Kopcu Kraka, 2023
Rękawka na Kopcu Kraka, 2023

Podczas festynu z góry kopca toczą się jabłka, pierniki wprost w ręce mieszkańców Krakowa i dzieci. Główną atrakcją są jednak występy i walki grup rekonstrukcyjnych, które przybywają tu z całej Polski.

Walka wojów na stokach Kopca Krakusa, Rękawka 2023
Walka wojów na stokach Kopca Krakusa, Rękawka 2023

Tradycyjne Święto Rękawki jest organizowane przez Drużynę Wojów Wiślańskich Krak, Centrum Kultury Podgórza i Radę Dzielnicy XIII Podgórze we współpracy m.in. z Muzeum Podgórza i Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Rękawka to także liczne stragany z rękodziełem oraz atrakcje dla dzieci.

Tradycyjne Święto Rękawki, 2023
Tradycyjne Święto Rękawki, 2023

Jak dojechać do Kopca Krakusa i jakie atrakcje czekają na nas w okolicy?

Kopiec Kraka (Krakusa) i kamieniołom Liban

Kopiec Kraka (Krakusa) i kamieniołom Liban

Kopiec Krakusa to propozycja na rodzinny spacer i wspaniały punkt widokowy na Stare Miasto w Krakowie. ...

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-04-17
Wczytuję komentarze ...
cancel