Kopiec Kraka (Krakusa) i kamieniołom Liban

Miejscowość: Kraków

check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Drogi na wózek z dużymi kołami
check_circle  Górka do zjeżdżania na sankach
check_circle  Ścieżki dla rodziców z maluchem w nosidełku
check_circle  Głównie w słońcu
check_circle  Wygodne zaparkowanie samochodu
check_circle  Możliwy dojazd komunikacją miejską
check_circle  Możliwy dojazd pociągiem
Dojazd MPK:
Przystanek Cmentarz Podgórski
Dojazd PKP:
stacje Kraków Podgórze, Kraków Płaszów

Dojście od strony Podgórza wygodną nową kładką nad al. Powstańców Śląskich (dostosowana do wózków i rowerów), dla zmotoryzowanych mały parking u stóp wzgórza.

Kopiec o wysokości 16 m od podstawy (271 m n.p.m.), legendarnie związany z osobą założyciela Krakowa – króla Kraka. Najprawdopodobniej było to miejsce pogańskiego kultu (Kopiec Krakusa, Wzgórze Wawelskie i kopiec Wandy tworzy trójkąt równoramienny). Dziś ciekawy i stosunkowo rzadko odwiedzany przez turystów punkt widokowy. We wtorek po Wielkanocy miejsce obchodów
święta Rękawki – pokazy rycerskie połączone z festynem średniowiecznym.

W pobliżu brak sklepów i punktów gastronomicznych.

Ścieżki bite, ziemne, ale miejscami kamieniste i z wystającymi korzeniami – podjazd wózkiem możliwy, ale niełatwy. Na sam szczyt kopca ścieżka wąska – wózek musi poczekać na dole. Na szczycie brak barierek.

Dookoła rozległe, mocno nasłonecznione łąki z ławeczkami i widokami na centrum Krakowa lub kamieniołom Liban – idealne na rodzinny piknik.Kładka pieszo-rowerowa nad aleją Powstańców Śląskich
Urok miejscu dodaje położony nieopodal piękny kamieniołom Liban, nazwa wzieła się od współzałożyciela obozu pracy istniejącego tu w czasie wojny. Na obszarze obozu wykonywano zdjęcia do scen obozowych filmu Lista Schindlera Stevena Spielberga. Wybudowano w tym celu scenografię (droga z macew), której liczne fragmenty pozostały do dziś.

Kamieniołom Liban


Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel