Wypoczynek nad Jeziorem Solińskim to przede wszystkim korzystanie z uroków "Bieszczadzkiego Morza": plażowanie, sporty wodne, rejsy statkiem, wędkowanie. Jakie jeszcze atrakcje oferują nam Solina, Polańczyk i okolice Jeziora Solińskiego?
Solina - atrakcje i zwiedzanie
Niewątpliwie największą atrakcją Jeziora Solińskiego jest największa w Polsce zapora wodna. Spacer deptakiem, który biegnie po koronie tamy jest pierwszym punktem obowiązkowym pobytu nad Bieszczadzkim morzem. Czy wiecie, że możecie także zwiedzić elektrownię, czyli wejść do środka zapory?
Zapora w Solinie - zwiedzanie elektrowni
Zapora i elektrownia wodna to główna atrakcja Soliny. Warto się tu zatrzymać w drodze w Bieszczady! To dzięki niej na Sanie powstało "Bieszczadzkie Morze" - Jezioro Solińskie. Dziś turyści mogą tu uprawiać najróżniejsze sporty wodne, spacerować po koronie zapory, a także zwiedzać jej wnętrze i elektrownię wodną. ...
Nową atrakcją miejscowości jest możliwość spojrzenia na zaporę i Jezioro Solińskie "z góry", czyli albo z wagonika kolejki gondolowej:
Solina - kolejka nad zaporą
Kolejka gondolowa Solina to niezwykła atrakcja oferująca niepowtarzalne przeżycia i widoki na zaporę, Jezioro Solińskie i okoliczne wzgórza. ...
...albo z wieży widokowej na Górze Jawor:
Solina wieża widokowa - góra Jawor
Najnowsza atrakcja nad Jeziorem Solińskim z niepowtarzalnymi widokami, w tym pierwszym tarasem skywalk w Polsce. ...
Solina z dziećmi
Najmłodszym turystom wypoczywającym nad Jeziorem Solińskim na pewno spodoba się zabawa w Parku Rozrywki Tajemnicza Solina:
Park rozrywki Tajemnicza Solina
Nowa atrakcja dla dzieci (i nie tylko!) nad Jeziorem Solińskim. Znajdziecie tu kilka stanowisk proponujących różne formy zabawy w własnym zakresie lub z animatorami. ...
Solina - atrakcje w okolicy
Jeśli macie ochotę wybrać się na wycieczkę w okolice Soliny mamy dla Was kilka propozycji.
1. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe
Dla tych, którzy lubią ruch proponujemy nietypową przygodę: przejażdżkę rowerową drezyną w Uhercach Mineralnych:
Uherce Mineralne - Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe
Przejażdżki drezyną to nietypowa, ale bardzo ciekawa atrakcja. Najczęściej zamiast zapędzać je ręcznie mamy możliwość wprawić ją w ruch pedałując jak na rowerze. Drezyny rowerowe znajdziemy m.in. w Uhercach Mineralnych - klimatycznej stacji kolejowej u progu Bieszczadów. ...
2. Spacer lasem do wieży widokowej na Holicy
Nieco wysiłku będzie też wymagało dojście (i wejście) na wieżę widokową na Holicy koło Ustrzyk Górnych. Naprawdę warto!
Wieża na Holicy: jak dojść i co zobaczymy z góry?
Wieża widokowa na Holicy (761 m n.p.m.) w Paśmie Żukowa koło Ustrzyk Dolnych to jedna z najnowszych atrakcji w regionie. Z górnego tarasu wieży roztacza się cudowny widok na okolicę, czyli Góry Sanocko-Turczańskie oraz Bieszczady: Gniazdo Tarnicy i Halicza, Połoninę Caryńską, Wetlińską i Wielką Rawkę. ...
3. Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego
Zmodernizowane Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych to całe Bieszczady w jednym miejscu - w dodatku pod dachem - co przy kapryśnej pogodzie ma niebagatelne znaczenie!
Muzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych
Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego to miejsce, gdzie możemy stanąć twarzą w twarz z mieszkańcami bieszczadzkich lasów i łąk. Zajrzymy też pod ziemię, zapoznamy się z geologią i historią regionu: tą sprzed setek tysięcy, i tą zaledwie sprzed kilkudziesięciu lat. ...
4. Bóbrka - Wataha, Zęby Stalina, kamieniołom i tajemnicza kapliczka
Nietypowe atrakcje oferuje nam niewielka miejscowość Bóbrka nad Zbiornikiem Myczkowskim. Jeśli zaparkujecie koło tej kapliczki to wszystkie 3 będziecie mieć w zasięgu kilkuminutowego spaceru:
Czy wiecie jaka ciekawa historia jest związana z tą niepozorną kapliczką? W XIX wieku, po zniesieniu pańszczyzny zakopano pod nią księgę z zapisem powinności chłopów wobec dworu. Kiedy w latach 30 XX w. w związku z przebudową drogi planowano przesunąć kapliczkę ludzie uwierzyli plotkom, że "chcą odkopać pańszczyznę" oraz, że pańszczyzna wróci... Zamieszki, które z tego powodu wybuchły przekształciły się w tzw. "powstanie leskie", w czasie których zginęło kilka osób, a setki zostało rannych.
Kamieniołom w Bóbrce (widoczny za kapliczką) to także jedno z miejsc, które obowiązkowo po powinni odwiedzić fani serialu Wataha i przypomnieć sobie sceny kręcone właśnie w tym miejscu. W górnej części kamieniołomu znajduje się punkt widokowy na Zbiornik Myczkowski.
Trzecie miejsce warte uwagi w Bóbrce to bunkier należący do umocnień zwanych "zębami Stalina". Znajdziemy go idąc od kapliczki za czarnymi znakami (5 min. asfaltową drogą, dokładną lokalizację zobaczycie na mapie w nagłówku artykułu).
5. ...i inne ciekawe miejsca!
Zachęcamy Was do odkrywania pięknych i ciekawych miejsc w okolicy. Na pewno warto wybrać się na spacer do Rezerwatu Sine Wiry i do klimatycznej cerkwi w Łopience (oba miejsca w okolicy Bukowca, na południe od Jeziora Solińskiego), na wieżę widokową na Korbani (najkrótsza droga prowadzi z miejscowości Bukowiec, ok. 2 km zieloną ścieżką przyrodniczą), zwiedzić niewielkie Muzeum Bojków w Myczkowcach, przejechać się Bieszczadzką Kolejką Leśną w Majdanie k/Cisnej, lub poznać tajniki wypału "bieszczadzkiego złota" w nowym Eko-Muzuem Węgla Drzewnego "Na Wypale" między Komańczą i Radoszycami.
PS. Szlaki turystyczne w Bieszczadach
Wypoczywając nad Jeziorem Solińskim pamiętajcie, że niemalże na wyciągniecie ręki (dojazd na szlak samochodem to ok 1-1,5 godz.) macie najpiękniejsze szlaki turystyczne w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Który z nich wybrać? Zerknijcie do zakładki trasy w nagłówku artykułu!
Data dodania: 2023-08-20