Uherce Mineralne - Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe
Uherce Mineralne 62a Stacja PKP38-623 Uherce Mineralne
check_circle Na wolnym powietrzu
check_circle Głównie w słońcu
check_circle Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle Parking
check_circle Możliwość skorzystania z toalety
check_circle Atrakcje dla dzieci
Przejażdżki drezyną to nietypowa, ale bardzo ciekawa atrakcja. Najczęściej zamiast zapędzać je ręcznie mamy możliwość wprawić ją w ruch pedałując jak na rowerze. Drezyny rowerowe znajdziemy m.in. w Uhercach Mineralnych - klimatycznej stacji kolejowej u progu Bieszczadów.
Przejażdżki drezyną w Bieszczadach
W samych Bieszczadach napotkamy wiele opuszczonych torów kolejowych, które niegdyś były wykorzystywane przez kolejki leśne do zwózki drewna. Dziś korzysta z nich m.in. Bieszczadzka Kolejka Leśna w Majdanie koło Cisnej. Możliwość przejażdżki drezyną rowerową mamy natomiast w Uhercach Mineralnych, między Leskiem a Ustrzykami Dolnymi.
Stacja kolejowa Uherce Mineralne
Zanim wyruszymy w drogę drezyną warto zatrzymać się w samym odremontowanym budynku stacji kolejowej. To bardzo klimatyczne miejsce urządzone z pomysłem i dobrym smakiem!
Poza kasą czeka tu na nas też spory sklepik z regionalnymi pamiątkami i publikacjami (książki, płyty) oraz punkt gastronomiczny (napoje, gofry, zapiekanki, frytki, lody). Po drugiej stronie torów inna atrakcja: "dom stojący na głowie", a właściwie "na dachu" - Chatka Wariatka.
Wycieczki drezyną rowerową - trasy, widoki, atrakcje
Do wyboru mamy kilka tras przejażdżek, różnią się one długością, trudnością oraz ceną za drezynę. Co ważne: odjazdy zespołów drezyn odbywają się o ustalonych porach i na ustalonych trasach wg rozkładu jazdy.
Co warto wiedzieć o wycieczkach drezynami rowerowymi w Uhercach Mineralnych?
- Drezyny wyruszają w trasę wspólnie (do kilkudziesięciu drezyn naraz - w zależności od liczby chętnych). Poruszają się "kolumną", którą otwierają i zamykają członkowie obsługi.
- Na trasie są organizowane przystanki przy straganach z napojami i przekąskami (dodatkowo płatne).
- Po dojeździe do punktu docelowego obsługa obraca drezyny w drugą stronę - czyli w drodze powrotnej pierwsi będą ostatnimi i odwrotnie.
Uherce Mineralne - którą trasę drezyną wybrać?
Najkrótsza i najłatwiejsza trasa do Tunelu mierzy 5,5 km, a przejażdżka w obie strony trwa niecałą godzinę. Trochę dalej jest do Olszanicy Stacji (6,5 km, 1 godz.), do Jankowców (7,2 km, 1 godz.), Olszanicy (8,5 km, 1 godz.) i Olszanicy Pałac (9 km, ok. 1 godz.).
Najdłuższa i najtrudniejsza ze względu na różnicę wysokości jest trasa do Stefkowej - 12 km, 1,5 godz. Na tej trasie mamy za to najwięcej atrakcji: przejazd tunelem, wiaduktem, mostem nad strumykiem, widoki na łąki, pola i okoliczne wzgórza:
Drezyny rowerowe Uherce Mineralne - informacje praktyczne
- koniecznie zarezerwujcie sobie drezynę wcześniej (np. on-line), w sezonie wakacyjnym atrakcja cieszy się dużą popularnością!
- Jazda drezyną - szczególnie pod górkę wymaga sporego wysiłku! Warto mieć zmienników, a jeśli nie jesteście pewni swojej kondycji wybierzcie krótszą trasę.
- W jednej drezynie może podróżować do 5 osób, wliczając dzieci.
- Opłata jest jedna za całą drezynę, niezależnie od liczby osób.
- Wysokość siodełek jest regulowana, hamulec znajduje się u jednej z pedałujących osób.
- Na pokład drezyny możemy wziąć psa. Zastanówmy się jednak, czy to na pewno dobry pomysł (patrz niżej)
- w czasie jazdy jest spory hałas, a drezyna nie sunie po torach gładko jak Pendolino: wibruje, drga, zgrzyta, wydaje dziwne odgłosy. Niekoniecznie spodoba się to niemowlakom, wrażliwym maluchom, a także np. lękliwym psom.
- W słoneczny dzień pamiętajmy o nakryciu głowy i kremie z filtrem - trasy prowadzą głównie przez nasłonecznione łąki.
- Z toalety możemy skorzystać na stacji PKP przed i po przejażdżce.
PS. 1. Będąc w Uhercach warto podjechać do znajdującego się nieopodal lokalnego browaru Ursa Minor. Zajdziemy tu dużo więcej niż piwo! W dużym "sklepie firmowym" zgromadzono wszystkie skarby z okolicy: napoje alkoholowe i bezalkoholowe, rozmaite przetwory i pamiątki wykonane przez lokalnych twórców.
PS. 2. Niedaleko znajduje się też najnowsza atrakcja okolicy: wieża widokowa na Holicy z jedyną z najpiękniejszych panoram Bieszczadów:
Wieża na Holicy: jak dojść i co zobaczymy z góry?
Wieża widokowa na Holicy (761 m n.p.m.) w Paśmie Żukowa koło Ustrzyk Dolnych to jedna z najnowszych atrakcji w regionie. Z górnego tarasu wieży roztacza się cudowny widok na okolicę, czyli Góry Sanocko-Turczańskie oraz Bieszczady: Gniazdo Tarnicy i Halicza, Połoninę Caryńską, Wetlińską i Wielką Rawkę. ...
Data dodania: 2023-08-17
Wiecej w regionie Bieszczady
o łącznej długości 106 km