Gdzie pójść na spacer w Krakowie?

Czasami nie chcemy jechać daleko, spędzać mnóstwo czasu w korkach nudząc się w samochodzie - zwłaszcza, że samo miasto oferuje nam wiele niezwykłych zakątków, także takich, w których poczujemy się jak na wsi! Zobaczcie nasze propozycje na spacer w Krakowie!

Młynówka Królewska

Czy wiecie, że to najdłuższy park w Polsce? Ciągnie się od Mydlnik aż pod Radio Kraków i jest pozostałością po dawnym kanale Rudawy, którym zaopatrywano w wodę Kraków. Wody Młynówki Królewskiej wprawiły w ruch koła młynów należących do króla - stąd właśnie wzięła się jej nazwa. Ponadto zasilały w wodę wawelskie komnaty, a także fosę wokół murów dawnego Krakowa. Dziś na miejscu młynówki mamy asfaltowe alejki z placami zabaw, ale w Mydlnikach zachowało się jeszcze dawne koryto rzeki.

Młynówka Królewska - fragment od ulicy Zakliki w Mydlnikach
Młynówka Królewska - fragment od ulicy Zakliki w Mydlnikach

Wały Rudawy

To ścieżka prowadzona wałem rzeki ciągnąca się od Błoń aż po Mydlniki. Cała trasa ma około 6 km i kończy się przy stacji kolejowej Kraków-Zakliki. Możemy tu dojechać pociągiem relacji Kraków-Główny lotnisko i wrócić pieszo lub rowerem do centrum Krakowa. Tu poczujecie się zupełnie poza miastem!

Wały Rudawy - zachód słońca
Wały Rudawy - zachód słońca

Z Bronowic do krzyża “Pod Lipką”

Macie ochotę odpocząć od zgiełku miasta - zobaczcie na te polne dróżki! A przecież to nadal Kraków. W dodatku spod krzyża “Pod Lipką” roztacza się piękna panorama na położone w dole miasto - widać Wawel, kościół Mariacki, oraz wzgórza Lasu Wolskiego i dwa kopce: Kościuszki i Piłsudskiego.

Droga do Krzyża pod Lipką - widok na Wawel i Kopiec Kościuszki
Droga do Krzyża pod Lipką - widok na Wawel i Kopiec Kościuszki

Kopiec Kraka 

To nie tylko teren spacerowy, ale także punkt widokowy. Wokół kopca mamy rozległe łąki - idealne na rozłożenie piknikowego koca. 

Na szczycie Kopca Kraka
Na szczycie Kopca Kraka

Panieńskie Skały i Wolski Dół

To zdecydowanie jeden z najbardziej urokliwych zakątków Lasu Wolskiego. Idziemy dnem wąwozu - dolina, która dawniej stanowiła odgałęzienie Rudawy. 

Zalew Nowohucki

Park nad Zalewem Nowohuckim to zielona oaza, która kiedyś miała za zadanie oddzielać teren kombinatu od osiedli mieszkaniowych. Dziś to miejski park, w którym każdy znajdzie coś dla siebie: alejki na spacer, plac zabaw, boiska, wypożyczalnie sprzętu wodnego, tężnię solankową, mini plażę oraz food trucki.

Park nad Zalewem Nowohuckim
Park nad Zalewem Nowohuckim

Łąki Nowohuckie

To zielony obszar Nowej Huty powstały w miejscu dawnego koryta rzeki Wisły, która płynęła tędy jeszcze w XVIII wieku. Wokół łąk prowadzi ścieżka - trasa jest głównie w słońcu. Odpocząć możemy w przylegającym do łąk odnowionym parku Żeromskiego. Na spacer warto zabrać ze sobą lornetkę - łąki stanowią siedlisko wielu gatunków ptaków.

łąki Nowohuckie
Łąki Nowohuckie

Trasa do punktu widokowego na lotnisko

Tuż, tuż za granicami Krakowa - niezwykła trasa spacerowa idealna na rodzinną wycieczkę. Ścieżka prowadzi nas wśród łąk dochodząc do wzgórza z widokiem na pas startowy lotniska Balice. Już idąc zwrócą naszą uwagę podchodzące tu do lądowania samoloty - są już tak nisko! Na spacer warto zabrać koc piknikowy i lornetkę. Można też sprawdzić godziny lądowań np. przez stronę flightradar. W zależności od kierunku wiatru samoloty mogą w tą stronę startować lub lądować. 

punkt widokowy na lotnisko
punkt widokowy na lotnisko


Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel