Beskidy z psem - gdzie nie wejdziemy?
Na beskidzkich szlakach spotkamy wielu turystów z czworonożnymi przyjaciółmi. Większość tras to wygodne ścieżki, a pies zawsze jest najszczęśliwszy kiedy może zawsze i wszędzie towarzyszyć swojemu opiekunowi!
Czy wszystkie szlaki w Beskidach są dostępne dla psów?
Beskidy - zakaz wejścia z psem
Mimo, że beskidzkie szlaki wyznaczone są w ogólnodostępnych lasach (lub udostępnionych prywatnych) pamiętajmy, że jest kilka regionów i tras, gdzie obowiązuje zakaz wprowadzania psów.
Babiogórski Park Narodowy z psem
Na terenie całego Babiogórskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wchodzenia z psami (także wnoszenia itp.). Oznacza to, że nie wejdziemy z psem ani do schroniska PTTK Markowe Szczawiny, ani polskimi szlakami na szczyt Królowej Beskidów.
Babia Góra z psem
A zatem skąd psy na szczycie Babiej Góry? Psiarze wybierają szlaki wiodące w całości po stronie Słowacji, która dopuszcza obecność psów na trasie, Najczęściej wędrują żółtym szlakiem ze Slanej Vody:
trudna
Slana Voda - Babia Góra. Żółty szlak
Gorce i Turbacz z psem
Zakaz wprowadzania psów obowiązuje na terenie całego Gorczańskiego Parku Narodowego. Sam szczyt Turbacza i schronisko na Turbaczu znajduje się jednak poza parkiem narodowym. Z czworonogiem możemy dojść tu z szlakiem z Łopusznej, z Nowego Targu: zielonym lub żółtym szlakiem lub szlakami z Obidowej: przez Stare Wierchy lub przez Bukowinę Obidowską . Odpadają zatem szalki z Koninek, Ochotnicy, Lubomierza czy Rzek.
Zgodnie z komunikatem GPN wyznaczono też 6 odcinków szlaków, na których dopuszczalna jest wędrówka z psem na smyczy:
- szlak turystyczny czerwony: Rabka – Stare Wierchy – Turbacz – Zielenica – granica Parku,
- szlak turystyczny niebieski w dolinie Kamienicy na odcinku Trusiówka - Papieżówka,
- szlak turystyczny zielony: Koninki – Tobołów – Obidowiec – Stare Wierchy i odcinek ścieżki edukacyjnej „Wokół doliny Poręby”: polana Suhora - polana Młynarska tzw. Kopana Droga,
- szlak spacerowy w dolinie Olszowego Potoku na odcinku Leśniczówka Hucisko – Czarne Błota,
- szlak spacerowy w dolinie potoku Turbacz na odcinku Leśniczówka Hucisko – Stara Huta,
- szlak spacerowy w dolinie Łopusznej na odcinku Gajówka Mikołaja - Żubrowisko.
Pies może nam towarzyszyć podczas spacerów po parku dworskim hr. Wodzickich w Porębie Wielkiej oraz na szlakach prowadzących wzdłuż granic GPN tj.:
- szlak żółty/zielony – Ochotnica Górna – Przysłop Dolny – Gorc,
- szlak niebieski – Gorc – Polana Gorc Kamienicki – Nowa Polana,
- szlak żółty/czerwony – Poręba Górna – Przełęcz Pośrednie – Schronisko PTTK Stare Wierchy,
Magurski Park Narodowy z psem
W Beskidzie Niskim, na terenie Magurskiego Parku Narodowego od 2023 r. zakaz wprowadzania obowiązuje na całym terenie parku narodowego.
Uwaga! Nasze zdjęcia w opisach niektórych magurskich tras pochodzą z 2020 r., kiedy ten zakaz obejmował wyłącznie obszary ochrony ścisłej.
Beskidy - Rezerwaty z zakazem wprowadzania psów
To, że nie znajdujemy się na terenie parku narodowego niestety nie oznacza, że wstęp na szlak z psem mamy zawsze możliwy. Wyjątkiem bywają liczne rezerwaty, w których obowiązuje ścisła ochrona, np.
- Rezerwat Pilsko (przechodzi przez niego żółty szlak Pilsko - Hala Miziowa oraz czerwony szlak Przełęcz Glisne - Hala Miziowa)
- Rezerwat Barania Góra (jedyna trasa na szczyt, która omija rezerwat i tylko chwilowo idzie jego granicą to czarny szlak z Kamesznicy, lub zielony z Węgierskiej Górki, który później łączy się z tym czarnym).
- Rezerwat Romanka - przechodzą przez niego wszystkie szlaki na szczyt Romanki
Na wszelki wypadek sprawdźcie, czy Wasz szlak nie przechodzi przez rezerwat i jakie obowiązują w nim zasady!
Trudne szlaki dla psów w Beskidach
Mimo, że Beskidy to nie Tatry także i tu napotkamy bardzo strome odcinki, albo wysokie schody - dla niektórych czworonogów będzie to zbyt trudne wyzwanie. Przed wybraniem trasy sprawdźcie profil trasy - szczególnie, jeśli Wasz towarzysz nie jest przyzwyczajony do takich "atrakcji".
PS. Zawsze pamiętajcie o wodzie dla pupila! Najlepiej, kiedy szlak wiedzie wzdłuż strumienia - wtedy mamy świeżą wodę zawsze "pod ręką", jednak nie zawsze i nie na całej trasie można na to liczyć.
Data dodania: 2022-07-06
Data aktualizacji: 2022-07-20