Beskidy z psem - gdzie nie wejdziemy?

Na beskidzkich szlakach spotkamy wielu turystów z czworonożnymi przyjaciółmi. Większość tras to wygodne ścieżki, a pies zawsze jest najszczęśliwszy kiedy może zawsze i wszędzie towarzyszyć swojemu opiekunowi!

Czy wszystkie szlaki w Beskidach są dostępne dla psów?

Pies w Beskidach

Beskidy - zakaz wejścia z psem

Mimo, że beskidzkie szlaki wyznaczone są w ogólnodostępnych lasach (lub udostępnionych prywatnych) pamiętajmy, że jest kilka regionów i tras, gdzie obowiązuje zakaz wprowadzania psów.

Babiogórski Park Narodowy z psem

Na terenie całego Babiogórskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wchodzenia z psami (także wnoszenia itp.). Oznacza to, że nie wejdziemy z psem ani do schroniska PTTK Markowe Szczawiny, ani polskimi szlakami na szczyt Królowej Beskidów.

Babia Góra - widok ze szczytu na Małą Babią Górę

Babia Góra z psem

A zatem skąd psy na szczycie Babiej Góry? Psiarze wybierają szlaki wiodące w całości po stronie Słowacji, która dopuszcza obecność psów na trasie, Najczęściej wędrują żółtym szlakiem ze Slanej Vody:

Slana Voda - Babia Góra. Żółty szlak

trudna
directions_walk

Slana Voda - Babia Góra. Żółty szlak

max 1704 m min 744 m
straighten 8.1km
timer 4h 28min
north_east 981m
south_east 24m

Magurski Park Narodowy z psem

W Beskidzie Niskim, na terenie Magurskiego Parku Narodowego możemy wędrować wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Zakaz wprowadzania obowiązuje tylko w rezerwatach ścisłych.

Z psem na magurskich łąkach, Beskid Niski

Beskidy - Rezerwaty z zakazem wprowadzania psów

To, że nie znajdujemy się na terenie parku narodowego niestety nie oznacza, że wstęp na szlak z psem mamy zawsze możliwy. Wyjątkiem bywają liczne rezerwaty, w których obowiązuje ścisła ochrona, np.

  • Rezerwat Pilsko (przechodzi przez niego żółty szlak Pilsko - Hala Miziowa oraz czerwony szlak Przełęcz Glisne - Hala Miziowa)
  • Rezerwat Barania Góra (jedyna trasa na szczyt, która omija rezerwat i tylko chwilowo idzie jego granicą to czarny szlak z Kamesznicy).
Rezerwat Pilsko - zakaz wprowadzania psów

Na wszelki wypadek sprawdźcie, czy Wasz szlak nie przechodzi przez rezerwat i jakie obowiązują w nim zasady!

Trudne szlaki dla psów w Beskidach

Mimo, że Beskidy to nie Tatry także i tu napotkamy bardzo strome odcinki, albo wysokie schody - dla niektórych czworonogów będzie to zbyt trudne wyzwanie. Przed wybraniem trasy sprawdźcie profil trasy - szczególnie, jeśli Wasz towarzysz nie jest przyzwyczajony do takich "atrakcji".

Niebieski szlak z Jurkowa na Mogielicę - strome podejście

PS. Zawsze pamiętajcie o wodzie dla pupila! Najlepiej, kiedy szlak wiedzie wzdłuż strumienia - wtedy mamy świeżą wodę zawsze "pod ręką", jednak nie zawsze i nie na całej trasie można na to liczyć.

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-07-20
Wczytuję komentarze ...
cancel