5 fantastycznych miejsc we Włoszech na weekend z tanimi lotami

Tanie loty do Włoch kuszą i zachęcają do wyjazdu. My lubimy Włochy zwłaszcza poza sezonem - gdy turystyczne miasteczka są znacznie bardziej ciche i spokojne. W ponure zimowe dni można tu złapać trochę słońca, gdyż zimy nad Morzem Śródziemnym są bardziej łagodne: temperatury w styczniu to ok. 10-15 stopni przy wybrzeżu. Jeśli marzy Wam się trekking wzdłuż skalistego wybrzeża z widokiem na morze - upalne wakacyjne miesiące też nie będą dobrym pomysłem. 

Wiele fantastycznych miejsc we Włoszech znajduje się w niewielkiej odległości od lotniska, przy dobrej komunikacji kolejowej z lotniskiem są łatwo dostępne i świetne nawet na krótkie, weekendowe wyjazdy. Poniżej znajdziecie kilka naszych sprawdzonych propozycji.

Bari - przepiękne Monopoli i Polignano a Mare

Bari to kolejna perełka na południowej mapie Włoch. Szczególnie polecamy urokliwą starówkę Monopoli oraz zajrzenie do sąsiadującego tuż obok Polignano a Mare. Wszystkie miejscowości łączy linia kolejowa: połączenia są częste, a podróż nie za długa - idealnie na krótki wypad. 

Polignano a Mare - skalne okno na plaży
Polignano a Mare - skalne okno na plaży

Wenecja

Miasto “wśród morskiej toni”. Pełne wąskich uliczek, w których można zgubić się, jak w labiryncie. Wenecja była dawniej miastem-państwem, w którym władzę sprawowali dożowie. Budowane tu statki nie miały sobie równych! Przemierzały coraz dalsze odległości zwożąc coraz bardziej egzotyczne towary. To właśnie przez weneckie porty przechodziły rozprowadzane potem po Europie nieznane dotąd luksusowe produkty takie jak kawa, ryż, kość słoniowa, jedwab, a także złoto. 

Wenecja - miasto wśród morskiej toni

okolice placu św. Marka
okolice placu św. Marka

Cinque Terre

To w tłumaczeniu “Pięć Krain”. Tworzy je 5 niewielkich miasteczek zawieszonych na skalistym wybrzeżu. Każde z miasteczek jest inne i na swój sposób wyjątkowe. Miasteczka łączą fantastyczne szlaki trekkingowe. Poniżej link do jednego ze szlaków w kierunku Vernazzy - najpiękniejszego spośród miast Cinque Terre:

Monterosso - Vernazza szlak w Cinque Terre

średnia
directions_walk

Monterosso - Vernazza szlak w Cinque Terre

max 182 m min 4 m
straighten 4.5km
timer 2h 10min
north_east 422m
south_east 410m
Plaża w Monterosso al Maare - Cinque Terre
Plaża w Monterosso al Maare - Cinque Terre

Cagliari

Cagliari to stolica wyspy Sardynii - miasto różowych flamingów, które można zobaczyć tutaj w ich naturalnym środowisku. Cagliari jest świetnym pomysłem jeśli planujecie kilkudniowy wypad, by pobyć nad plażą i ciepłym morzem - lotnisko znajduje się blisko miasta (7 minut jazdy pociągiem) więc przy kilkudniowym pobycie nie tracicie czasu na dojazdy i komunikację.

Cagliari - plaże, trekking i flamingi

Capo Sant’Elia w Cagliari
Capo Sant’Elia w Cagliari

Syrakuzy 

Miasto Archimedesa przesycone starożytną historią położone jest na wschodnim wybrzeżu Sycylii, ok 1h i 15 minut jazdy pociągiem od Katanii. Zobaczycie tu naturalnie rosnący papirus - jest to jedno z trzech miejsc w Europie, gdzie można go spotkać! 

Syrakuzy - co warto zobaczyć? Zabytki, plaże, trekking

Niewielka, skalista plaża z widokiem na wyspę Ortigę na końcu uliczki Via Cimone
Niewielka, skalista plaża z widokiem na wyspę Ortigę na końcu uliczki Via Cimone

O czym warto wiedzieć planując wyjazd do Włoch?

  • przejazdy pociągami zaplanujecie na stronie , przed wejściem do pociągu są automaty, w których należy skasować zakupiony bilet 
  • w ziemie najcieplej będzie w miastach przy wybrzeżu (w styczniu to około 10-15 stopni), w głębi lądu i na północy Włoch temperatury są znacznie niższe poza sezonem uważajcie na małe miasteczka i za miejsce wypadowe wybierzcie coś większego - po prostu poza wakacjami wszystko może być tam pozamykane (jak nad naszym morzem). 
  • wybierając miejsce noclegowe zwróćcie uwagę na poziomice - wiele miejscowości nad skalnym wybrzeżem ma duże różnice wysokości, które na co dzień będziecie musieli pokonywać idąc do sklepu lub na przystanek. 
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel