location_city Syrakuzy - co warto zobaczyć? Zabytki, plaże, trekking

check_circle  Możliwy dojazd pociągiem

Syrakuzy to miasto we wschodniej części włoskiej wyspy Sycylii. Dawniej było grecką metropolią, w której urodził się Archimedes. Według Nowego Testamentu to właśnie do Syrakuz przybyli apostoł Paweł i ewangelista Łukasz. 

Spis Treści

Syrakuzy, jako miasto noclegowe

Syrakuzy to jeden z obowiązkowych punktów na mapie zwiedzania wschodniej części Sycylii. Są także dobrym miastem wypadowym (zwłaszcza, gdy nie chcemy wynajmować samochodu) - miasto jest na tyle duże, że mamy pod ręką rozwiniętą strukturę komunikacyjną (pociągi, autobusy), a jednocześnie przyjemne, historyczne stare centrum do spacerowania, spędzenia czasu. To zdecydowanie lepsza opcja od molochu jakim jest Katania. Wzdłuż wschodniej części wybrzeża Sycylii przebiega linia kolejowa - łatwo jest więc dostać się do innych miejscowości. Pociągi z Katanii do Syrakuz jadą około dwie godziny. 

Syrakuzy
Wąskie uliczki historycznej części Syrakuz
Wąskie uliczki historycznej części Syrakuz

Co zobaczyć w Syrakuzach? 

Wyspa Ortiga

Sercem Syrakuz jest wyspa Ortiga - to historyczne centrum Syrakuz. Znajdziemy tu labirynty wąskich uliczek wyłączonych z ruchu samochodowego, po których po prostu warto pobłądzić. Wyspa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie na na niej znajdują się najcenniejsze zabytki Syrakuz:

1. Ruiny świątyni Apollina

Znajdują się zaraz przy wejściu na wyspę. To najstarsza grecka świątynia na Sycylii, pochodzi z VI w p.n. e. szkoda, że tak niewiele z niej pozostało…

Ruiny świątyni Apollina w Syrakuzach

2. Plac Katedralny 

Uwagę tu przyciąga zachwycająca katedra o bogatej historii. W środku znajduje się obraz Caravaggia “Pogrzeb św. Łucji” (niestety obowiązuje zakaz fotografowania). Katedrę wzniesiono na miejscu dawnej świątyni Ateny, przez pewien czas była też meczetem. 

Plac katedralny w Syrakuzach
Katedra

3. Źródło Aretuzy

To naturalne źródło słodkiej wody, tuż przy morzu! Znajduje się ono już na skraju wyspy. Według mitologii greckiej jest to miejsce, w którym nimfa Aretuza, uciekając przed niechcianą miłością boga Alfejosa zamieniła się w źródło tuż przy brzegu morza. Ciekawostką jest naturalnie rosnący przy źródle papirus - jest to jedno z trzech miejsc w Europie, gdzie można go spotkać!

Papirus rosnący w źródle Aretuzy
Nimfa Aretuza
Park przy Żródle Aretuzy
Deptak wzdłuż murów przy Źródle Aretuzy

4. Fontanna Artemidy

Jest ona poświęcona mitowi o nimfie Aretuzie. Przedstawia Artemidę z łukiem i psem, która w czasach greckich była opiekunką Ortigii. U jej stóp stoi nimfa Aretuza, która rozciąga się przemieniając w fontannę. 

5. Cytadela i zamek w Syrakuzach

Na samym końcu cypla wyspy Ortiga znajduje się cytadela i zamek w Syrakuzach. Pierwotnie do zamku można było wejść tylko przez most przecinający fosę. Zamek można zwiedzić. 

Granaty z muzealnej gabloty

Syrakuzy - plaże

W samych Syrakuzach plaże są niewielkie, kamieniste, wciśnięte w obronne mury. Niewielkie, piaszczyste zejście do morza znajdziemy przy parku przy Źródle Aretuzy. Wystarczy jednak podjechać stację dalej pociągiem na południe - możemy dojechać do piaszczystej plaży Fontane Bianche.  

Niewielka, skalista plaża z widokiem na wyspę Ortigę na końcu uliczki Via Cimone
Kolega spotkany na plaży
Malutki, piaszczysty skrawek plaży przy parku Żródło Aretuzy

Syrakuzy - szlaki i trekking

Jeśli lubicie piesze wycieczki polecamy trasę wzdłuż wybrzeża dawną linią kolejową do sąsiedniej miejscowości Targia - można dojść i wrócić pociągiem. Nawierzchnia szlaku odpowiednia jest dla rowerów, wózków oraz rowerów z przyczepkami. Cały szlak ma około 6,5 km, momentami został wydrążony w skałach. Ze szlaku rozciąga się widok na Etnę. 

Trasa pieszo-rowerowa Syrakuzy - Targia

łatwa
directions_walk directions_bike

Trasa pieszo-rowerowa Syrakuzy - Targia

max 29 m min 17 m
straighten 6.6km
timer 1h 48min
north_east 60m
south_east 71m
Skalne wybrzeże w kierunku miejscowości Targia z widokiem na Etnę

Ciekawe piesze ścieżki na aktywny spacer znajdują się na sąsiednim półwyspie na południe od Syrakuz od miejscowości Isola do Plemmirio. Na półwysep dojeżdża autobus linii 23 z Syrakuz (przystanek w Syrakuzach praktycznie nie był oznaczony), kursy są bardzo rzadko, przystanki słabo oznaczone. 

klify i widok na Syrakuzy
Klify półwyspu na południe od Syrakuz

Syrakuzy - punkty widokowe

Pięknych widoków dostarczy nam z pewnością spacer murami obronnymi wyspy, przy dobrej pogodzie widać z nich Etnę. Jeśli jednak mamy więcej czasu warto odejść też trochę dalej, by mieć widok na całą wyspę - jednym z takich punktów jest wspomniana wcześniej niewielka skalista plażą przy ulicy Via Ciomone. Widok na Ortigę rozciąga się również spod pomnika Włochów poległych w Afryce, tu też ma początek piesza spacerowa trasa w kierunku miejscowości Targia. 

Pomnik Włochów poległych w Afryce w Syrakuzach
Widok na Ortigię z murów przy pomniku

Syrakuzy - miasto kotów

Syrakuzy to miasto portowe - od rana na wyspie Ortidze rozkłada się targ rybny, gdzie możemy zakupić ryby i świeże owoce morza. Spacerujące koty spotkamy tu na każdym kroku! 

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Włochy


Wczytuję komentarze ...
cancel