check_circle Możliwy dojazd pociągiem
Polignano a Mare
To urokliwe, niewielkie miasteczko o białych domkach położonych przy szmaragdowym morzu uznawane jest za jedną z największych atrakcji włoskiego regionu Apulii. Położone jest 35 kilometrów od Barii i połączone z Bari linią kolejową - obie miejscowości są świetnie skomunikowane, a przejazd pociągiem zajmuje około 25 minut. Połączenia sprawdzicie na stronie włoskich kolei www.trenitalia.com Miasteczko i jego malownicza plaża znajduje się na pierwszych stronach przewodników po Apulii - spodziewaliśmy się więc turystycznego kiczu. I choć na samej plaży trudno było w południe znaleźć centymetr wolnego miejsca sama miejscowość zaskoczyła nas jednak kameralnością i spokojem.
Plaża Lama Monachile - Polignano a Mare
Główną atrakcją Polignano al Mare jest malowniczo położona plaża wciśnięta między dwoma klifami - podobno najpiękniejsza w Apulii. Gdy przyszliśmy na nią kołogodziny 10 były tylko pojedyncze osoby - po południu już jednak zrobiło się tłoczniej. Sama plaża jest niewielka, ale faktycznie pięknie położona. Domy zbudowane są na wcinających się w morze, podmywanych przez fale skałach wydają się drwić ze wszelkich przepisów BHP.
Na plaży znaleźliśmy skalne przejście i widokowe okno.
Polignano a Mare - starówka
Starówka jest niewielka lecz wręcz bajkowa. Wiele tu wąskich zakątków wśród białych budynków. Trzeszczące drewniane okiennice, sznurki z wywieszonym praniem oraz doniczki z kaktusami - wszystko to tworzy spokojny klimat niewielkiego włoskiego miasteczka.
Pamiętajcie, że malownicza starówka jest naprawdę niewielka - jeśli szukacie miejsca noclegowego i wypadowego to polecamy znajdujące się tuż obok Monopoli.
Amulet Pumo
Spacerując po Apulii w każdym niemalże sklepie z pamiątkami natkniecie się na jej symbol - ma kształt pąka otulonego trzema listkami i można go spotkać na zwieńczeniu balustrad, w ogrodach… no praktycznie wszędzie. Jest to przedmiot przynoszący szczęście. Apulijscy rzemieślnicy wytwarzali takie amulety już wieki temu - jego nazwa wzięła się od bogini Pomony i pochodzi z czasów ok. I w. p.n.e., gdy na tereny dzisiejszej Apulii pojawili się starożytni rzymianie, przynosząc swoją kulturę i wierzenia. Pąk stał się symbolem bogactwa, szczęścia i pomyślności.
Żeby amulet działał, podobno należy go otrzymać jako prezent, w żadnym wypadku nie kupować dla siebie samego ;)
Data dodania: 2023-01-28
Wiecej w regionie Włochy
o łącznej długości 60 km