location_city Monopoli - perełka regionu Apulii w okolicach Bari

Spis Treści

Monopoli - perełka Apulii

Monopoli to nadmorska miejscowość w okolicach Bari w rejonie Apulii o niezwykłej starówce zbudowanej z białego wapienia i marmuru, która na tle turkusowej wody Morza Śródziemnego wygląda wręcz pocztówkowo!

Monopoli odkryliśmy zupełnie przypadkowo, gdyż do niedawna miejscowość była mało znana turystycznie - nam po prostu gdzieś mignęła informacja, że wybierając się w okolice Bari warto wybrać ją na miejsce noclegowe, bo:

  • nie jest takim molochem jak Bari i jest mniej turystyczne od popularnego i zatłoczonego Polignano a Mare
  • jest stacja kolejowa więc łatwo dojechać zarówno do Bari, Polignano a Mare (to zaledwie odległość jednej stacji) oraz w inne turystyczne atrakcje okolicy
  • starówka jest urokliwa i całkiem spora, naprawdę jest gdzie podreptać

Wszystkie punkty nam się podobały i tak oto trafiliśmy do tej niezwykłej perełki regionu - nocleg tu to był strzał w dziesiątkę!

Port w Monopoli
Port w Monopoli

Jak dojechać z Bari do Monopoli?

Monopoli oddalone jest od Bari o około 40 km na południe. Łączy je ciągnąca się wzdłuż wybrzeża linia kolejowa - miasto jest więc świetnie skomunikowane.  Ze stacji Bari Centrale pociąg jedzie do Monopoli około 30 minut, a odjazdy pociągów są co około pół godziny. Dokładny rozkład znajdziecie na stronie www.trenitalia.com. Stacja kolojewa w Monopoli znajduje się około 1 km centrum i starówki, czyli około 15 minut pieszo. 

Monopoli - co warto zobaczyć?

Tu przede wszystkim warto po prostu zagubić się w labiryncie wąskich uliczek, wśród niskich zabudowań z białego kamienia pełnych urokliwych zakątków, klimatycznych kawiarni i restauracji. 

Monopoli - starówka

Oczywiście najpiękniejsze w Monopoli jest historyczne centrum miasta znajdujące się przy Starym Porcie. Jest tu całkiem sporo naprawdę wąskich uliczek i urokliwych zakątków - jest więc gdzie pospacerować. Jeśli szukacie noclegu - koniecznie wybierzcie taki blisko starówki! 

Okolice Starego Portu
Okolice Starego Portu
Szukamy miejsca z pocztówki
Szukamy miejsca z pocztówki
Zagubieni w uliczkach Monopoli
Zagubieni w uliczkach Monopoli

Stary Port (Porto Antico di Monopoli)

Znajdujące się tu łódeczki o intensywnym, niebieskim kolorze zwane gozzi są charakterystycznym symbolem miasta pojawiającym się na wielu zdjęciach i pocztówkach - służą one do połowu ryb, ośmiornic i owoców morza w strefie przybrzeżnej. Warto przejść się do znajdującej się przy porcie niewielkiej biało-czerwonej latarni morskiej - roztacza się stąd widok na starówkę. 

Stary Port w Monopoli i niebieskie gozzi, w tle niewielka latarnia morska
Stary Port w Monopoli i niebieskie gozzi, w tle niewielka latarnia morska

Zamek Karola V i brama portowa

Znajdujący się przy porcie zamek Karola V (Castello Carlo V) był kluczowym elementem ówczesnych fortyfikacji i ochraniał wejście do portu. Zamek wzniesiono na małym cyplu zwanym Punta Pinna. Przez pewien czas zamek pełnił funkcję więzienia, później był opuszczony. Odrestaurowany obecnie jest miejscem, gdzie organizowane są wydarzenia kulturalne i wystawy. Tuz przy zamku znajduje się brama portowa - to historyczna brama stanowiąca przejście z promenady do starego portu.

Castello Carlo V - zamek Karola V w Monopoli
Castello Carlo V - zamek Karola V w Monopoli
Brama Portowa w Monopoli
Brama Portowa w Monopoli

Katedra w Monopoli

Katedra w Monopoli to najważniejsza świątynia w mieście - wiąże się ciekawa legenda. Gdy zabrakło belek, które miały podtrzymywać dach kościoła budowę katedry podobno w 1107 roku wstrzymano. Dziesięć lat później do portu w Monopoli falę wyrzuciły tratwę z ikoną Madonny. Uznano to za znak, a drewno z tratwy zostało użyte do ukończenia budowy katedry.

Dziś jest to jeden z najpiękniejszych kościołów w Apulii. Dodatkowo w XVIII wieku na prawo od fasady kościoła dobudowano mur, podobno, aby wiatr nie podwiewał spódnic damom idącym na mszę do kościoła. Na murze  umieszczono zabytkowe XVI-wieczne posągi znajdujące się wcześniej we wnętrzu kościoła. Ciekawostką jest fakt, że niektóre posągi mają deformacje spowodowane od uderzenia piorunem w ołtarz z 1519 w roku.

Mur i plac przy katedrze
Mur i plac przy katedrze

Kościół czyśćcowy i mumie w Monopoli

W Monopoli możemy zobaczyć tez jeden z kościołów czyśćcowych budowanych w południowych Włoszech i na Sycylii, poświęconych - odprawiano w nich modlitwy za dusze zmarłych, którzy zgrzeszyli i nie otrzymali jeszcze pełnego przebaczenia za swoje czyny aby mogli pójść do nieba. Kościół La Chiesa del Purgatorio (Kościół Najświętszej Marii Panny w Monopoli) położony jest tuż obok katedry i choć nie dorównuje jej majestatu to jednak przyciąga wzrok dzięki makabrycznym obrazom na drzwiach i wystawionym w środku mumiom. 

Na ciężkich drewnianych drzwiach możemy zobaczyć dwa szkielety. Grawerowane obramowania otaczające drzwi są wzorowane na czaszkach. Symbolika śmierci, która wita zwiedzających na każdym kroku, ma być ostrzeżeniem przed cierpieniem czyśćcowym, jaki czeka tych, którzy grzeszą bez skruchy.

Nieco makabryczną ciekawostką są znajdujące się w gablotach wewnątrz kościoła zabalsamowane szczątki ośmiu członków-założycieli kościoła, ubrane w czarne szaty obramowane czerwonymi ognistymi płomieniami czyśćca. Mumie pochodzą z XVIII i XIX wieku. Obok znajduje się też mumia dwuletniego dziecka ubranego w białą sukienkę z falbankami - Plautilli di Francesco Indelli, zmarłej około 1830 r. 

Mumie w kościele La Chiesa del Purgatorio (Kościół Najświętszej Marii Panny) w Monopoli
Mumie w kościele La Chiesa del Purgatorio (Kościół Najświętszej Marii Panny) w Monopoli

Amulet Pumo 

Spacerując po Apulii w każdym niemalże sklepie z pamiątkami natkniecie się na jej symbol - ma kształt pąka otulonego trzema listkami i można go spotkać na zwieńczeniu balustrad, w ogrodach… no praktycznie wszędzie. Jest to przedmiot przynoszący szczęście. Apulijscy rzemieślnicy wytwarzali takie amulety już wieki temu - jego nazwa wzięła się od bogini Pomony i pochodzi z czasów ok. I w. p.n.e., gdy na tereny dzisiejszej Apulii pojawili się starożytni rzymianie, przynosząc swoją kulturę i wierzenia. Pąk stał się symbolem bogactwa, szczęścia i pomyślności.

Żeby amulet działał, podobno należy go otrzymać jako prezent, w żadnym wypadku nie kupować dla siebie samego ;)

Monopoli - spacer wzdłuż południowej części wybrzeża

Jeśli zatrzymaliście się w Monopoli na dłużej warto wybrać się na dłuższy spacer za miasto wzdłuż południowej linii wybrzeża. Wybrzeże jest tu zupełnie płaskie i skaliste - nie ma tu wytyczonego szlaku, ale jest mnóstwo wydeptanych ścieżek ciągnących się przy morzu. Można nimi dojść do znajdujących się tu licznych piaszczystych plaż i zatoczek oraz rozkoszować się widokiem na położoną na horyzoncie starówkę Monopoli. 

Wybrzerze na południe od Monopoli
Wybrzerze na południe od Monopoli
Widok na Monopoli z południowego wybrzeża
Widok na Monopoli z południowego wybrzeża
Skały i plaże - południowe wybrzeże Monopoli
Skały i plaże - południowe wybrzeże Monopoli
Powrót do Monopoli o zachodzie słońca
Powrót do Monopoli o zachodzie słońca

W pobliżu: Polignano al Mare i napiękniejsza plaża Apulii

Polignano al Mare i najpiękniejsza plaża w Apulii

Polignano al Mare i najpiękniejsza plaża w Apulii

To urokliwe, niewielkie miasteczko o białych domkach położonych przy szmaragdowym morzu uznawane jest za jedną z największych atrakcji włoskiego regionu Apulii. ...

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Włochy


Wczytuję komentarze ...
cancel