O Kopcu Krakusa i Rękawce

Skąd się wziął Kopiec Kraka na Podgórzu?

Legenda o Kopcu Kraka

Gdy zmarł wielki król Krak (zwany także Krakusem), który u stóp Wawelskiego wzgórza założył miasto Kraków, ukochany lud wyprawił mu wspaniały pogrzeb. Króla pochowano niedaleko Wawelu, po drugiej stronie Wisły, na Wzgórzu Lasoty.

Na mogiłę króla ludzie nosili ziemię w czym tylko mogli: w cholewach butów a najczęściej w szerokich, bufiastych rękawach, gdyż taka była wtedy moda. Ziemi przybywało aż usypano Kopiec Krakusa, na którym wyprawiono wspaniałą ucztę. W czasie zabawy starsi zrzucali z góry gotowane jajka, placki szewskie, obwarzanki, bułki, jabłka i pierniki – wprost w ręce stojących na dole żaków i ubogich ludzi.

Tak powstał Kopiec Kraka:

Kopiec Kraka

Święto Rękawki na Kopcu Krakusa

Odtąd co roku na wiosnę, zawsze we wtorek po świętach Wielkanocnych, odbywa się wielki festyn upamiętniający dobrego króla i usypywanie na jego cześć kopca. Festyn ten nazywa się Rękawka - od szerokich, bufiastych rękawów, w których noszono ziemię.

Rękawka na Kopcu Kraka, 2023

Podczas festynu z góry kopca toczą się jabłka, pierniki wprost w ręce mieszkańców Krakowa i dzieci. Główną atrakcją są jednak występy i walki grup rekonstrukcyjnych, które przybywają tu z całej Polski.

Walka wojów na stokach Kopca Krakusa, Rękawka 2023

Tradycyjne Święto Rękawki jest organizowane przez Drużynę Wojów Wiślańskich Krak, Centrum Kultury Podgórza i Radę Dzielnicy XIII Podgórze we współpracy m.in. z Muzeum Podgórza i Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Rękawka to także liczne stragany z rękodziełem oraz atrakcje dla dzieci.

Tradycyjne Święto Rękawki, 2023

Jak dojechać do Kopca Krakusa i jakie atrakcje czekają na nas w okolicy?

Kopiec Kraka (Krakusa) i kamieniołom Liban

Kopiec Kraka (Krakusa) i kamieniołom Liban

Kopiec Krakusa to propozycja na rodzinny spacer i wspaniały punkt widokowy na Stare Miasto w Krakowie. ...

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-04-17
Wczytuję komentarze ...
cancel