Bulwarami z Dąbia na Kazimierz

Miejscowość: Kraków
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
add_road  Droga asfaltowa
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
directions_bike  Trasa pieszo rowerowa
directions_bike  Trasa dla małych cyklistów, z wyłączeniem ruchu samochodowego
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
shopping_cart  Sklep w pobliżu
sports_basketball  Plac zabaw na trasie
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd komunikacją miejską
accessible_forward  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
wc  Toaleta na trasie
baby_changing_station  Miejsce z przewijakiem dla niemowląt na trasie
wc  Toaleta dla osób niepełnosprawnych na trasie
Długość trasy: ok. 2,5 km
Czas przejścia: ok. 45 min.

Trasa odpowiednia na spacer z wózkiem lub rodzinną wycieczkę rowerową z dziećmi. W porównaniu z Bulwarami w centrum miasta jest tu o wiele spokojniej, mniej tłoczno. Pas zieleni jest o wiele szerszy, częściowo zadrzewiony, więc w upalny dzień znajdziemy tu więcej cienia, a także więcej wolnych ławek czy szerokich trawników do rozłożenia koca piknikowego. Ścieżki wygodne, asfaltowe.Mijamy stopień wodny Dąbie – warto opowiedzieć dzieciom o funkcji tej zapory na Wiśle. To dzięki niej w centrum Krakowa w Wiśle jest więcej wody (więc wygląda ona ładniej), dzięki tej zaporze rzeka wypłukuje mniej piasku z dna – nie niszczy mostów i brzegów bulwarów. Poza tym znajduje się tu mała elektrownia wodna, a statki przepuszczane są specjalną śluzą.

Teoretycznie w tunelu dla pieszych przy stopniu Dąbie obowiązuje zakaz wjazdu dla rowerów, ale jednocześnie prowadzi tędy szlak rowerowy… Tunel rzeczywiście jest wąski i ma trochę wyboistą nawierzchnię – trzeba uważać, żeby ktoś nie wpadł na nas z naprzeciwka, ale bez problemu przedostaniemy się tędy z wózkiem czy rowerem (na wszelki wypadek można go tędy przeprowadzić).

Za stopniem Dąbie rozpoczyna się Bulwar Kurlandzki (który ciągnie się aż do Mostu Grunwaldzkiego przy Wawelu). Teren zielony między stopniem Dąbie a mostem Kotlarskim jest nadal dość szeroki, ale już bardziej nasłoneczniony niż poprzedni odcinek. Most Kotlarski to najdłuższy w Polsce most łukowy, nie posiadający filarów w wodzie. Długość przęsła to 166 m. Tuż przy nim znajduje się przystanek tramwaju wodnego.

Pod mostem Kotlarskim przechodzimy wygodną ścieżką pieszo-rowerową w okolice Galerii Kazimierz (punkty gastronomiczne, toalety, w tym dla niepełnosprawnych, pokój z przewijakiem, sala zabaw dla dzieci).

Dotarliśmy na Kazimierz, możemy teraz spacerować nadal bulwarami – wzdłuż Kazimierza, pod Wawel i na Salwator (patrz: trasa Bulwarami z Kazimierza na Salwator), lub wrócić tą samą trasą na Dąbie. Najbliższy przystanek MPK w pobliżu Galerii Kazimierz znajduje się na Rondzie Grzegóżeckim.


Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel