face Bulwarami z Kazimierza na Salwator
Miejscowość: Kraków w pobliżu: Kraków
Kraj: Polska  
Region:  Kraków Małopolskie

check_circle  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
check_circle  Droga asfaltowa
check_circle  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
check_circle  Trasa rowerowa
check_circle  Trasa dla małych cyklistów, z wyłączeniem ruchu samochodowego
check_circle  Trasa w słońcu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Plac zabaw na trasie
check_circle  Atrakcje dla dzieci
check_circle  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
check_circle  Możliwy dojazd komunikacją miejską
check_circle  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
check_circle  Miejsce z przewijakiem dla niemowląt na trasie
check_circle  Toaleta dla osób niepełnosprawnych na trasie
Długość trasy: ok. 5 km

Czas przejścia: około 1 godz. dla osoby dorosłej (bez przystanków)

Początek trasy: zjazd na Bulwar Kurlandzki po asfaltowej pochylni w pobliżu Galerii Kazimierz. Parking w Galerii Kazimierz, lub dojazd MPK: przystanek Rondo Grzegórzeckie (ok. 600 m wzdłuż ruchliwej ul. Kotlarskiej lub 900 m spokojnymi uliczkami Rzeźniczą i Gęsią) lub przystanek Św. Wawrzyńca (ok. 600 m ul. Podgórską do pochylni).

Możemy też przedłużyć trasę startując już z Dąbia - patrz: trasa Bulwarami z Dąbia na Kazimierz lub po dotarciu do Salwatora kontynuować spacer wzdłuż Rudawy do Błoń, a nawet do Parku Decjusza (patrz: trasa Nad Rudawą - z Salwatora do Parku Decjusza)

Po drodze zobaczymy: kładkę o. Bernatka z kłódkami miłości, kościół na Skałce, pomnik psa Dżoka, pomnik Smoka Wawelskiego i Wawel, klasztor ss. Norbertanek na Salwatorze. Poza tym przejdziemy pod 6 mostami, zobaczymy przystań statków turystycznych i przystanki tramwaju wodnego. Możemy też pokarmić łabędzie i kaczki.

W pobliżu trasy znajdują się: Żydowskie Muzeum Galicja , Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Etnograficzne, Kościół na Skałce, Wzgórze Wawelskie i klasztor ss. Norbertanek.

Nad brzegiem Wisły znajdują się nieliczne ławki (zazwyczaj zajęte), więc lepiej zabrać ze sobą koc piknikowy. Bulwar Czerwieński bywa dość zatłoczony – szczególnie w sezonie turystycznym.

Spacer bulwarami zaczynamy w pobliżu mostu Kotlarskiego i Galerii Kazimierz, zjeżdżamy pochylnią nad brzeg Wisły. Przechodzimy pod mostem kolejowym (może uda się zobaczyć przejeżdżający górą pociąg?) oraz pod mostem Powstańców Śląskich. Tuż za nim, po drugiej stronie Wisły możemy zobaczyć nowoczesny gmach muzeum Tadeusza Kantora - CRICOTECA. W tym miejscu znajdowała się jedna z najstarszych elektrowni w Krakowie! Jej budynki mają ponad 100 lat i są częścią nowego muzeum.

Dochodzimy do kładki o. Bernatka (pochylnia dzięki której możemy na nią wjechać wózkiem czy rowerem znajduje się za kładką, w stronę mostu J. Piłsudskiego). Warto zrobić tu sobie przystanek i zobaczyć kolekcję kłódek miłości poprzypinanych do barierki, często w ciekawych kształtach i z podpisanymi inicjałami lub imionami. Zakochani przypinają je na znak swojej miłości, a klucz wrzucają do rzeki. Niestety, kiedy miłość się kończy aby usunąć kłódkę rozcinają metalową siatkę ogrodzenia.

Wracamy na nad brzeg rzeki, przechodzimy pod mostem J. Piłsudskiego. Nad zakolem Wisły znajduje się nowy plac zabaw na Bulwarze Inflanckim . Można do niego podejść schodami, lub pochylnią – tuż przed Kościołem na Skałce.

Warto wstąpić na dziedziniec Kościoła na Skałce i opowiedzieć dzieciom legendę o św. Stanisławie i rycerzu Piotrze. Wejście znajduje się od strony ul. Św. Stanisława.

Pod mostem Grunwaldzkim przechodzimy na Bulwar Czerwieński – tu czeka nas najwięcej atrakcji – pomnik Psiej Wierności, Wzgórze Wawelskie i wreszcie ziejący ogniem Smok Wawelski. Warto przypomnieć najmłodszym wawelskie legendy: o Smoku Wawelskim, o królewnie Wandzie, o Dzwonie Zygmunta i o podziemnym Wawelu.

Jeżeli jesteśmy z wózkiem warto skorzystać z pierwszej asfaltowej pochylni (tuż za mostem Grunwaldzkim) i wjechać na wiślane wały – na odcinku do mostu Dębnickiego znajdują się tylko schody i „dzikie wjazdy” po trawie.

Ostatnim odcinkiem bulwarów na lewym brzegu Wisły – Bulwarem Rodła dojdziemy do ujścia Rudawy i klasztoru ss. Norbertanek na Salwatorze. Z ostatnim punktem wycieczki - klasztorem ss. Norbertanek związane są opowieści: o Pękniętym Dzwonie i o Skałach Panieńskich, a także legenda o lajkoniku - to właśnie spod klasztoru na Salwatorze wyrusza on na swój triumfalny pochód na Rynek.

Powrót: do punktu wyjścia możemy wrócić tą samą trasą. Przystanki MPK - pętla tramwajowa Salwator.

kładka Bernatka


Bulwary Wiślane


klasztor ss.Norbertanek na Salwatorze


Autor: marfusza
Data dodania:2013-04-10

Wiecej w regionie: Kraków


Przeglądaj inne regiony >>

comments powered by Disqus