Bulwary Południowe (prawy brzeg Wisły)

Miejscowość: Kraków

check_circle  Drogi płaskie, bez nachyleń
check_circle  Drogi asfaltowe
check_circle  Drogi na wózek spacerowy (małe kółka)
check_circle  Ścieżki dla małych cyklistów, z wyłączeniem ruchu samochodowego
check_circle  Dobry asfalt do jazdy na rolkach
check_circle  Głównie w słońcu
check_circle  Plac zabaw dla dzieci
check_circle  Atrakcje dla dzieci
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Możliwy dojazd komunikacją miejską
check_circle  Możliwy dojazd pociągiem
check_circle  Ścieżki dostosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
check_circle  Przewijak dla niemowląt
check_circle  Toaleta dla osób niepełnosprawnych w pobliżu
Teren zielony na południowym brzegu Wisły, dostępny dla pieszych i rowerzystów.

Długość od Parku Dębnickiego do mostu Dębnickiego, przez Bulwar Poleski (między mostem Dębnickim i mostem Grunwaldzkim), Bulwar Wołyński (między mostem Grunwaldzkim i ujściem Wilgi) i bulwar Podolski (od ujścia Wilgi po Zabłocie) wynosi ok. 4,5 km. Za Parkiem Dębnickim można kontynuować spacer wałami wiślanymi aż do Tyńca (dodatkowo ok. 10 km). Opis trasy spaceru Południowym Bulwarem: ”Brzegiem Wisły z Zabłocia na Dębniki”.

W porównaniu z Bulwarem Północnym południowy brzeg Wisły jest o wiele mniej zatłoczony i spokojniejszy – rzadziej odwiedzany przez turystów.

Nawierzchnia ścieżek asfaltowa, w różnym stanie – nadaje się dla wózków, rowerzystów, rolkarzy.

Atrakcje: poza typowymi atrakcjami spacerów brzegiem rzeki (karmienie kaczek i łabędzi, przejścia pod mostami, widokami na znajdujące się po drugiej stronie Wisły zabytki – klasztor ss. Nobertanek na Salwatorze, Wawel, Kościół na Skałce) na Bulwarze Wołyńskim znajduje się Balonowa Platforma Widokowa - możemy skorzystać z okazji zobaczenia Krakowa z lotu ptaka, albo oglądnąć sam wielki balon, poobserwować jak unosi się w powietrze. W pobliżu Balonowej Platformy Widokowej w sezonie letnim czeka na nas sztuczna plaża, plac zabaw na piasku, sezonowe kąpielisko i punkt gastronomiczny. Zacieniony plac zabaw znajdziemy na Plantach im. F. Nowackiego (tuż za ujściem Wilgi). Warto też wejść na kładkę o. Bernatka i zobaczyć przypięte do niej kłódki miłości. Niemniejszą atrakcją dla najmłodszych może być wciąż niezakończona budowa Muzeum Tadeusza Kantora, nad którą górują wielkie dźwigi - znajdowała się tu kiedyś jedna z najstarszych elektrowni w Krakowie. Jej budynki mają ponad 100 lat i zostaną wbudowane w bryłę muzeum (między kładką o. Bernatka i mostem Powstańców Śląskich).

Tuż przy Bulwarze Poleskim znajduje się Muzeum Manggha - dojście przy moście Grunwaldzkim schodami lub podjazdem przy moście Dębnickim i ul. Zamkową i ul. Konopnickiej. W odległości ok. 500 m od parkingu przy Bulwarze Podolskim znajduje się Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK (ul. Lipowa).

Zejścia dostępne dla wózków: przy Wodnym Komisariacie Policji na Dębnikach (okolice Parku Dębnickiego), po obu stronach mostu Dębnickiego – w stronę Parku Dębnickiego dostępne jest łagodne zejście po trawie, w stronę Bulwaru Poleskiego – komfortowe zejście asfaltową alejką. Kolejne pochylnie dostępne są dopiero przy moście Retmańskim na Wildze (z obu stron), przy pieszo-rowerowej kładce O. Bernatka (z obu stron) oraz przy niewielkim parkingu na ul. Zabłocie. Uwaga! w okolicy mostu Powstańców Śląskich brak jakiegokolwiek zejścia na bulwary (zejścia schodami zagrodzone barierką).

Punkty gastronomiczne z udogodnieniami dla dzieci w pobliżu Bulwaru Południowego: Cafe Manggha (restauracja w budynku Muzeum Mannggha), Kinokawiarnia KIKA (ul. I. Krasickiego, koło Plant im. F. Nowackiego) oraz MOCAK Cafe (ul. Lipowa, 500 m od parkingu na Bulwarze Podolskim przy ul. Zabłocie).

Najbliższe przewijaki: Muzeum Manggha, Kinokawiarnia KIKA, Muzeum MOCAK.

Toalety dla niepełnosprawnych: Muzeum Manggha, Plac Bohaterów Getta (toalety publiczne), Muzeum MOCAK.



Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel