face Brzegiem Wisły z Zabłocia na Dębniki
Miejscowość: Kraków w pobliżu: Kraków
Kraj: Polska  
Region:  Kraków Małopolskie

check_circle  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
check_circle  Droga asfaltowa
check_circle  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
check_circle  Trasa rowerowa
check_circle  Trasa dla małych cyklistów, z wyłączeniem ruchu samochodowego
check_circle  Trasa w słońcu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Plac zabaw na trasie
check_circle  Atrakcje dla dzieci
check_circle  Możliwy dojazd komunikacją miejską
check_circle  Możliwy dojazd pociągiem
check_circle  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
check_circle  Miejsce z przewijakiem dla niemowląt na trasie
check_circle  Toaleta dla osób niepełnosprawnych na trasie
Długość trasy: ok. 4,5 km

Czas przejścia: około 1 godz. dla osoby dorosłej (bez przystanków)

Po drodze zobaczymy m.in.: 7 mostów i kolekcję kłódek miłości. W pobliżu trasy znajdują się Muzeum Manggha i Muzeum MOCAK.

Ścieżki asfaltowe, ławeczek po drodze niewiele – warto zabrać ze sobą koc piknikowy.

Początek trasy: trasa rozpoczyna się na niewielkim parkingu przy ul. Zabłocie na Bulwarze Podolskim. Możemy tu też dojechać pociągiem (stacja PKP Zabłocie) i dojść ul. Przemysłową lub MPK – przystanki: Zabłocie (dojście ul. Zabłocie) lub przystanek Plac Bohaterów Getta (dojście ul. Kącik i Przemysłową).

Z ul. Zabłocie schodzimy wygodnym zjazdem na Bulwar Podolski. Przechodzimy pod mostem kolejowym (może uda nam się zobaczyć przyjeżdżający górą pociąg?), następnie pod samochodowo-tramwajowym mostem Powstańców Śląskich (brak możliwości wyjścia do góry – schody zablokowane). Tuż za nim możemy zobaczyć nowoczesny gmach Muzeum Tadeusza Kantora. W tym miejscu znajdowała się jedna z najstarszych elektrowni w Krakowie! Jej budynki mają ponad 100 lat i będą częścią nowego muzeum.

Dochodzimy do pieszo-rowerowej kładki o. Bernatka. Z obu stron znajdują się pochylnie do wjazdu wózkiem lub rowerem. Warto zrobić tu sobie przystanek i zobaczyć kolekcję kłódek miłości poprzypinanych do barierki, często w ciekawych kształtach i z podpisanymi inicjałami lub imionami. Zakochani przypinają je na znak swojej miłości, a klucz wrzucają do rzeki. Niestety, kiedy miłość się kończy aby usunąć kłódkę rozcinają metalową siatkę ogrodzenia.

Zanim zejdziemy z powrotem na Bulwar Podolski warto zobaczyć herb Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza – kiedyś samodzielnego miasta, dziś dzielnicy Krakowa (przy pomniku Juliusza Leo). Znajduje się on na niewielkim skwerku niedaleko wejścia na kładkę.

Wracamy na Bulwar Podolski. Brzegiem Wisły przechodzimy pod mostem J. Piłsudskiego i dochodzimy do ujścia rzeki Wilgi – musimy przejść nad nią mostem Retmańskim (wygodne podjazdy). Tuż obok znajdują się Planty im. F. Nowackiego – możemy tu odpocząć w cieniu wysokich drzew.

Z mostu Retmańskiego wchodzimy na Bulwar Wołyński, z którego roztacza się też piękny widok na Kościół na Skałce - możemy opowiedzieć dzieciom związaną z nim legendę o św. Stanisławie i rycerzu Piotrze.

Przechodzimy pod mostem Grunwaldzkim na Bulwar Poleski. Tuż przy nim znajduje się Muzeum Manggha - dojście przy moście Grunwaldzkim schodami lub podjazdem przy moście Dębnickim i ul. Zamkową i Konopnickiej. Idziemy brzegiem Wisły – podziwiając widok na Wawel możemy opowiedzieć dzieciom związane z nim legendy: Podziemny Wawel, o Smoku Wawelskim, o królewnie Wandzie, o Dzwonie Zygmunta.

Przechodzimy pod mostem Dębnickim i docieramy do końca trasy – Parku Dębnickiego z neogotyckim Pałacem Lasockich (koniec XIX w). Możemy tu zobaczyć też Komisariat Wodny Policji i klasztor ss. Norbertanek na Salwatorze (po drugiej stronie Wisły) - jest z nim związane kilka opowieści: o Pękniętym Dzwonie i o Skałach Panieńskich. Jest to miejsce związane także z legendą o lajkoniku - to właśnie spod klasztoru na Salwatorze wyrusza on na swój triumfalny pochód na Rynek.

Powrót: z Parku Dębnickiego możemy wrócić tą samą trasą na Zabłocie.
Najbliższe przystanki na końcu trasy: MPK Praska (tuż przy Parku Dębnickim) - dojedziemy stąd do Ronda Grunwaldzkiego, lub MPK Konopnickiej (przy moście Dębnickim).
Możemy też kontynuować spacer wałami wiślanymi aż do Tyńca (od Parku Dębnickiego dodatkowo ok. 10 km w jedną stronę).

Punkty gastronomiczne z udogodnieniami dla dzieci na trasie: Cafe Manggha (restauracja w budynku Muzeum Manggha), Kinokawiarnia KIKA (ul. I. Krasickiego, koło plant im. F. Nowackiego) oraz MOCAK Cafe (ul. Lipowa, 500 m od parkingu na Bulwarze Podolskim przy ul. Zabłocie). Sklepy spożywcze i inne punkty gastronomiczne znajdziemy m.in. na Rynku Podgórskim i Rynku Dębnickim.

Kładka Bernatka


Bulwary Wiślane


Bulwary na Dębnikach


klasztor ss. Norbertanek na Salwatorze


Pałacyk w parku Dębnickim


Autor: marfusza
Data dodania:2013-04-04

Wiecej w regionie: Kraków


Przeglądaj inne regiony >>

comments powered by Disqus