Z Doliny Pięciu Stawów nad Morskie Oko

Miejscowość: Łysa Polana w pobliżu: Zakopane
max 1839 m min 1400 m
straighten 4.0km
timer 1h 42min
north_east 286m
south_east 556m
trudna - na trasie niebezpieczne miejsca/odcinki
terrain  Nachylenia terenu
wb_sunny  Trasa w słońcu
warning  Zakaz wprowadzania psów

Tym, którym nie obce już górskie wędrówki polecamy przejście niebieskim szlakiem z Doliny Pięciu Stawów do Morskiego Oka (lub odwrotnie). Latem trasa technicznie nie jest trudna (zimą od grudnia do połowy maja szlak jest zamykany z uwagi na duże zagrożenie lawinowe), nie mamy tu niebezpiecznych przełęczy, trudnych przejść, łańcuchów - technicznie poradzi z nią sobie dziecko w wieku szkolnym. Jest jednak już wymagająca kondycyjnie. Nie polecamy wybierać się na trasę po deszczu lub po opadach śniegu - zejście jest dość strome, a kamienie mogą być śliskie. Przy słonecznej, suchej pogodzie nie powinna nam jednak sprawić większych trudności (poza kondycyjnym pokonaniem znacznej różnicy wysokości) - warto spróbować, bo widoki warte są wysiłku!.

Idąc z Doliny Pięciu Stawów do Morskiego pokonujemy różnicę wysokości: 300m w górę, 570 m w dół.

Idziemy w górę do Równi nad Kępą

Warto wiedzieć, że w tym rejonie Tatr można spotkać świstaki. Ścieżka stopniowo wznosi się biegnąc przez rumowiska skalne i połacie kosodrzewiny. Patrząc w tył widzimy piękną panoramę Doliny Pięciu Stawów, z boku towarzyszy nam potężny masyw Wołoszyna. Praktycznie cała trasa jest odsłonięta i bardzo widokowa!

Z Doliny Pięciu Stawów do Morskiego Oka
Z Doliny Pięciu Stawów do Morskiego Oka
Z Doliny Pięciu Stawów do Morskiego Oka
Z Doliny Pięciu Stawów do Morskiego Oka

Schodzimy do Morskiego Oka

Po osiągnięciu Równi nad Kępą rozpoczynamy równie mozolne zejście w kierunku Morskiego Oka - choć w oddali widać je niemalże na wyciągnięcie ręki zejście zajmie nam około godzinę. Najtrudniejszym momentem na szlaku jest pokonanie w poprzek Głębokiego Żlebu, w suchy słoneczny dzień, przy braku śniegu nie stanowił on jednak dużego problemu. Przy zejściu do Morskiego Oka kamienie są mocno nierówne, schodzi się ciężko, mało wygodnie.

Z Doliny Pięciu Stawów do Morskiego Oka

Najtrudniejszy fragment szlaku - Głęboki Żleb, na zdjęciu groźnie wygląda, jednak przejście go nie było kłopotliwe nawet dla amatorów.

Z Doliny Pięciu Stawów do Morskiego Oka
Morskie Oko
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Zakopane


Wczytuję komentarze ...
cancel