face Trasa na Morskie Oko
Miejscowość: Łysa Polana w pobliżu: Zakopane
Kraj: Polska  
Region:  Zakopane Tatry Małopolskie Okolice Zakopanego

check_circle  Droga asfaltowa
check_circle  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
check_circle  Trasa w słońcu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
check_circle  Możliwy dojazd busem lub autobusem
check_circle  Możliwy dojazd pociągiem
check_circle  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
check_circle  Toaleta na trasie
check_circle  Zakaz wprowadzania psów

Jak dojechać nad Morskie Oko?

Początek szlaku na Morskie Oko znajduje się 20 km od Zakopanego, przy Łysej Polanie.

Dojazd

Samochodem - możemy dojechać do parkingu na Łysej Polanie lub Palenicy Białczańskiej (w sezonie może być ciężko ze znalezieniem miejsca).
Busem - do początku szlaku na Morskie Oko możemy dojechać busem odjeżdżającym z przystanków pod dworcem PKP i PKS w Zakopanem (odjazdy busów bardzo często w sezonie, co kilka minut).

Szlak na Morskie Oko

Dojście do Morskiego Oka to czerwony, wygodny, szeroki, asfaltowy szlak o łagodnym nachyleniu - niestety dość tłumnie uczęszczany. Jeśli lubicie piesze wędrówki zdobycie Morskiego Oka można sobie nieco urozmaicić. Zobaczcie Morskie Oko - inne, alternatywne trasy.

Długość trasy: ok. 8 km,
Czas przejścia: ok. 2h 20 min. dla osoby dorosłej
Różnica wysokości: 480m

Istnieje możliwość skorzystania z góralskich fasiągów (czterokołowy wóz konny) i podjechania do Włosienicy, z której do Morskiego Oka pozostaje ok 20 min pieszo.

Szlak do Morskiego Oka

Góralskie fasiągi

Wodogrzmoty Mickiewicza

Po drodze na Morskie Oko (po ok. 50 minutach marszu) mijamy wodospad Wodogrzmoty Mickiewicza - nazwa wodospadu wzięła się od huku wody uderzającej o skalne głazy. Wodospad tworzy spływający po skałach potok Roztoka wypływający z Doliny Pięciu Stawów.

Morskie Oko

To największe i najpiękniejsze jezioro w polskich Tatrach leżące w górnej części Doliny Rybiego Potoku. Położone jest na wysokości 1 395 m n.p.m. Dawniej nazywane było Rybim Stawem ze względu na pływające w nim pstrągi.

Przy Morskim Oku schronisko i ławki na których można wypocząć po wędrówce, a także zjeść ciepły posiłek (choć w sezonie długo trzeba czekać). Rezerwacje na nocleg zwłaszcza w sezonie letnim, ze względu na dużą popularność tego miejsca, należy dokonywać ze znacznym wyprzedzeniem.

Morskie Oko - przepiękna panorama Tatr Wysokich.

Morskie Oko - odpoczynek po wędrówce.

Morskie Oko - przed schroniskiem.

Morskie Oko - w schronisku.

Szlak wokół Morskiego Oka

Morskie Oko można obejść dookoła! Wokół jeziora prowadzi szlak, przejście nim zajmuje około 50 minut. Trasa jest kamienista i niedostępna dla wózków, ale bez nachyleń terenu. Znad Morskiego Oka możemy również przejść do znajdującego się zaledwie 150 m wyżej Czarnego Stawu pod Rysami - prowadzi tam czerwony szlak, po przeciwległym brzegu jeziora - podejście choć niedługie jest strome i już jesienią robi się oblodzone.

Szlak wokół Morskiego Oka

Morskie Oko z góry

Jeśli mamy jeszcze trochę siły i chcemy zobaczyć Morskie Oko z góry warto podejść nieco wyżej szlakiem w kierunku Doliny pod Mnichem. Szlak jest kamienisty, niedostępny dla wózków, ale pnie się w górę łagodnie, a widoki są przecudne! Żółty szlak prowadzący do Doliny pod Mnichem zaczyna się tuż przed schroniskiem.

Widok na Morskie Oko ze szlaku Do Doliny pod Mnichem

Jeleń i kukułki znad Morskiego Oka

Oswojony z turystami jeleń nie boi się tłumu, dumnie pozuje do zdjęć. Do biesiadników zasiadających przy ławkach pod schroniskiem podlatują skuszone okruchami chleba kukułki, nie dokarmiajcie ich i nie zostawiajcie po sobie resztek żywności!

Na obiad do schroniska w Dolinie Roztoki

Tuż przy wodospadzie Wodogrzmoty Mickiewicza jest zejście zielonym szlakiem do schroniska przy Dolinie Roztoki (ok. 10 minut od trasy). Można zahaczyć o nie idąc lub wracając i zjeść ciepły posiłek - w schronisku przy Morskim Oku jest gwarnie i tłoczno, czas oczekiwania jest dość duży, tu jest znacznie spokojniej


Z Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów

To już dużo trudniejsza, ale jakże widokowa wycieczka! Pokonujemy różnicę wysokości 500 m wchodząc w górę, a następnie 300 m schodząc w dół do Doliny Pięciu Stawów. Sama trasa technicznie nie sprawia większych trudności. Z Doliny Pięciu Stawów szlakiem możemy wrócić do asfaltowej trasy prowadzącej do Morskiego Oka - wyjście szlaku w rejonie Wodogrzmotów Mickiewicza. Z Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów >>

Autor: adelina
Data dodania:2017-01-01


comments powered by Disqus
cancel