Spacer po Cmentarzu Rakowickim
Miejscowość: Kraków
Region: 
Kraków, Małopolskie
max 220 m min 213 m
child_friendly  1.2 km
north_east 17 m
south_east 20 m
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
warning  Utrudnienia dla rodziców z maluchem w nosidełku
directions_bus  Możliwy dojazd komunikacją miejską
wc  Toaleta na trasie

Cmentarz to nie osiedlowy park, nie ma tu placu zabaw, ani boiska do gry w piłkę nożną. Nie oznacza to jednak, że nie można się tu wybrać na rodzinny spacer (nie tylko w pierwszych dniach listopada), ani też, że nie jest to miejsce dla dzieci!

Groby znanych osób na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie


Cmentarz Rakowicki to ważne miejsce w Krakowie nie tylko dla osób, które odwiedzają tu groby swoich krewnych. Zachęcamy, żeby wybrać się z wizytą do osób, których mimo, że nie znaliśmy osobiście mogą okazać się nam (i naszym dzieciom!) bardzo bliskie!

Grób Jana Matejki na Cmentarzu Rakowickim

Cmentarz Rakowice - nagrobek Jana Matejki

Opowiadał obrazami – Jan Matejko
(główna aleja, w samym sercu cmentarza – jasnoczerwona kropka na mapie poniżej)
Czy czytacie z dziećmi książeczki obrazkowe? Takie, gdzie bez słów możecie snuć ciekawe opowieści? Jana Matejki nie trzeba pewnie nikomu przedstawiać, ale warto zapoznać z nim najmłodszych, którym być może spodoba się to, że swoimi obrazami opowiadał Polakom o ich historii, przypominał wielkie zwycięstwa w czasach, kiedy naszego kraju nie było na mapie Europy.

Wielki kolekcjoner – hrabia Emeryk Hutten-Czapski
(tuż obok J. Matejki, fioletowa kropka na mapie poniżej)
Cmentarz Rakowice - nagrobek hrabiego Emeryka Hutten Czapskiego

Co zbierają wasze dzieci? Kamyki, muszelki, karty z piłkarzami, komiksy? Hrabia Emeryk zbierał m.in. stare monety. Jego kolekcja była tak wielka, że musiał zbudować dla niej osobny budynek! Zbieranie to nie tylko pasja, ale i nauka: hrabia Emeryk wiedział wszystko o swoich zbiorach, opisywał je na specjalnych karteczkach, znał ich historię i nawet potrafił rozpoznać fałszywe monety! A czego uczy was wasza kolekcja? Pamiętajcie też, że zbieramy różne różności, żeby się nimi dzielić, zamieniać z kolegami. Hrabia Emeryk całą swoją kolekcję podarował Muzeum Narodowemu W Krakowie, czyli… nam wszystkim! Każdy może ją dziś zobaczyć w muzeum przy ul. Piłsudskiego, tylko uważajcie – pilnuje jej tajemnicza chimera…


Grobowiec rodziny Kossaków na Cmentarzu Rakowickim

Cmentarz Rakowice - nagrobek rodziny Kossaków

Z miłości do koni – grobowiec rodziny Kossaków (główna aleja, różowa kropka na mapie poniżej))

A może wśród waszych dzieci są miłośniczki i miłośnicy koni? Nikt nie malował ich tak pięknie jak dziadek Juliusz, ojciec Wojciech i syn Jerzy Kossakowie!

Grobowiec doktora Henryka Jordana na Cmentarzu Rakowickim
Cmentarz Rakowice - nagrobek rodziny Jordanów, w tym dr. Henryka Jordana

Ojciec placów zabaw i piłki nożnej – dr Henryk Jordan (zielona kropka na mapie na mapie poniżej)
Na pewno byliście nie raz w Parku Jordana, a czy wiecie, że wasze ulubione place zabaw były kiedyś nazywane „ogródkami jordanowskimi”? To właśnie dr Henryk Jordan wpadł na pomysł, żeby zachęcić mieszkańców Krakowa do ruchu na świeżym powietrzu. Założył park, w którym poza alejkami i kwiatami pojawił się różne urządzenia do uprawiania sportu i do zabawy. To on przywiózł też do Krakowa zasady gry w piłkę nożną i szkolił pierwszych krakowskich piłkarzy. Podobno na początku wielkie oburzenie wzbudzało to, że kopicy piłkę nosili krótkie spodnie! W tamtych czasach mężczyznom nie wypadało pokazywać gołych kolan.

Grób Wisławy Szymborskiej na Cmentarzu Rakowickim

Cmentarz Rakowice - nagrobek Wisławy Szymborskiej


Bała się skakać po kałużach ‒ Wisława Szymborska (ciemnoczerwona kropka na mapie poniżej, grób w trzecim rzędzie, niełatwo go znaleźć bo to zwykła płyta, bez pomnika)

Czego się boicie? Może ciemności, pająków albo zostawania samemu w domu? Innym wasze lęki wydają się śmieszne, bo was nie rozumieją. Przeczytajcie koniecznie wiersz „Kałuża” Pani Wisławy, a dowiecie się dlaczego się ich bała. Poeci mają niezwykły dar zauważania w świecie tego, na co my na co dzień nie zwracamy uwagi i w dodatku potrafią o tym nam pięknie opowiedzieć! Wiersze Pani Wisławy, zna je cały świat, bo otrzymała za nie najważniejszą nagrodę dla poetów – Literacką Nagrodę Nobla. Dla najmłodszych czytelników polecamy m.in. wiersze: „Mała dziewczynka ściąga obrus”, „Klucz”, „Rozmowa z kamieniem” i oczywiście „Kałuża”!

Grób Marka Grechuty na Cmentarzu Rakowickim
Cmentarz Rakowice - nagrobek Marka Grechuty

Witamy wiosnę! – Marek Grechuta (Aleja Zasłużonych, pomarańczowa kropka na mapie poniżej)
Tak się złożyło, że to właśnie piosenką Pana Marka zawsze witamy wiosnę, a przy okazji uczymy się innych pór roku i zastanawiamy się, dlaczego zabrakło zimy? Z innych piosenek słowa wskakują nam do codziennych sytuacji, np. kiedy czujemy się jak cud świata i mamy nieodpartą chęć podokazywać. A wy, które piosenki pamiętacie?

A kto dla Was jest bliski na Rakowicach? Może odnajdziecie np. patrona ulicy, na której mieszkacie? Fundacja „Trasa dla Bobasa” ma adres na ulicy…

Jana Stanisławskiego ‒ chcieć to móc! (niebieska kropka na mapie poniżej).

Wielki malarz (również wzrostem i posturą!) który malował maleńkie obrazy. Podobno bywało, że nie było go stać na zakup wielkich płócien i dlatego czasami malował na tekturkach, np. z pudełek na farby. A poza tym jako jeden z pierwszych zabierał swoich studentów z dusznych sal na zewnątrz, do parku, na łąki, do lasu, aby malowali „w plenerze”. Wspaniały patron nam się trafił!

Z powodów bardziej osobistych odwiedzamy Jerzego Nowosielskiego (po pięknie wymalował nam azorski kościół Franciszkanów), Ludwika Jerzego Kerna (bo uwielbiamy wiersz o kawce, która miała czkawkę), językoznawcę prof. Walerego Pisarka (żeby zapytać co pisać razem, a co osobno...)


PLAN CMENTARZA RAKOWICKIEGO
Z ZAZNACZONYMI MIEJSCAMI POCHÓWKU OPISANYCH OSÓB
:
Cmentarz Rakowicki - mapa opisanych grobowców

Jan Matejko – jasnoczerwona kropka 
hrabia Emeryk Hutten Czapski - fioletowa kropka
grób rodziny Kossaków - różowa kropka
Wisława Szymorska - ciemnoczerwona kropka
Marek Grechuta - pomarańczowa kropka
Jan Stanisławski - niebieska kropka
dr Henryk Jordan - zielona kropka

Możecie też skorzystać z tej mapy z zaznaczonymi zdjęciami grobowców:


Po drugiej stronie ulicy Prandoty znajduje się druga część cmentarza.


Najsłynniejszy grobowiec po tej stronie należy do rodziny Karola Wojtyły (prowadzą do niego strzałki). Przy grobie Karola i Emilii Wojtyłów, rodziców Karola, warto przypomnieć sobie, że i wielcy święci kiedyś byli dziećmi. Bez wątpienia mama i tata mieli duży wpływ na dalsze życie swoich synów: Lolka, który został papieżem i Edmunda, który służył ludziom jako lekarz i również jest tu pochowany.

W pobliżu znajdują się groby i pomniki żołnierzy I i II wojny światowej. To doskonałe miejsce, żeby podziękować im za wolny kraj, ale także uzmysłowić dzieciom bezsens wojny, nienawiści i przemocy. Krakowski cmentarz jest w pewnym sensie wyjątkowy: tuż obok siebie leżą żołnierze polscy, akowcy, niemieccy, radzieccy i brytyjscy. Wszyscy cierpieli, wszyscy osierocili swoich bliskich, wszyscy, gdyby nie wojna, mogliby inaczej przeżyć swoje życie…

Przy pętli tramwajowej znajdują się małe punkty gastronomiczne, toalety i mały plac zabaw


Autor: marfusza
Data dodania / aktualizacji: 2021-11-01

Wiecej w regionie: Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel