Rusinowa Polana z Wierch Poroniec

Miejscowość: Wierch Poroniec w pobliżu: Zakopane
max 1208 m min 1116 m
straighten 3.2km
timer 1h 7min
north_east 128m
south_east 36m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
beach_access  Trasa w cieniu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem
train  Możliwy dojazd pociągiem

Rusinowa Polana to jedna z najbardziej widokowych polan polskich Tatr! Leży na wysokości 1170 – 1300 m n.p.m. i roztacza się z niej widok na pasmo Tatr Wysokich. Na Rusinowej Polanie wypasane są owce, znajduje się też tu bacówka, gdzie możemy kupić oscypki. 

Prowadzący na Rusinową Polanę szlak z parkingu Wierch Poroniec jest na tyle łatwy i krótki, że świetnie nadaje się na wycieczkę nawet z małymi dziećmi!

Widok z Rusinowej Polany
Widok z Rusinowej Polany

Rusinowa Polana - dojazd i parking

Samochodem dojedziemy do samego parkingu na Wierch Poroniec obierając z Zakopanego kierunek na Morskie Oko. Parking Wierch Poroniec znajaduje się 3 km przed Łysą Polaną (która jest początkiem trasy na Morskie Oko).

Busem: przystanek busów znajduje się przy stacji PKP i PKP w Zakopanem. Wsiadamy do busów jadących na Morskie Oko, wysiadamy przystanek wcześniej - Wierch Poroniec Parking.

Początek szlaku: Wierch Poroniec - parking

Czas przejścia: 1 h dla osoby dorosłej.

Długość: ok. 3,5 km

Trasa prowadzi przez las, jest łatwa, szeroka, nachylenie terenu jest minimalne. W niektórych przewodnikach podają tą trasę jako możliwą do pokonania przez osoby niepełnosprawne - droga jednak jest dość kamienista. Prowadzenie wózka z dzieckiem (nawet na pompowanych kołach) lub pokonanie trasy dla osoby niepełnosprawnej może być więc mało komfortowe. Przed samym wejściem na polanę schody.

Zielony szlak z parkingu Wierch Poroniec na Rusinową Polanę
Zielony szlak z parkingu Wierch Poroniec na Rusinową Polanę

Rusinowa Polana 1170 – 1300 m n.p.m.

Wiele osób twierdzi, ze z Rusinowej Polany jest najlepszy widok na Tatry (widok na Hawrań i Murań). Na polanie możemy zobaczyć liczne głazy polodowcowe oraz kilka starych szałasów. Obecnie prowadzony jest tu wypas owiec, znajduje się tu bacówka, gdzie kupić możemy oscypka i żętycę, czyli serwatkę z owczego mleka. Na polanie wiele drewnianych ławeczek, na których możemy odpocząć napawając się widokiem Tatr.

Rusinowa Polana
Rusinowa Polana
Rusinowa Polana
Rusinowa Polana

Kaplica Wiktorówki

Niedaleko Rusinowej Polany (ok. 700m, czas 10 min) idąc szlakiem niebieskim znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej – Królowej Tatr na Wiktorówkach. Przy sanktuarium, na murze symboliczny cmentarz ofiar gór. W niedzielę odbywają się tu msze święte (lipiec-sierpień-wrzesień w godzinach 9.00, 11.00, 13.00 i 17.00). W budynku, na dole mieści się kuchnia turystyczna, w której można napić się ciepłej herbaty.

Z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję

Szlak na Gęsią Szyję nie nastarcza większych trudności technicznych, szczyt zdobywamy bowiem wspinając się na górę po drewnianych schodach - jedynie w czasie opadów deszczu lub śniegu stopnie mogą okazać się śliskie. Mimo wszystko podejście nie jest łatwe - schody zdają się nie mieć końca, jednak widoki wynagradzają wysiłek. 

Gęsia Szyja

średnia
directions_walk

Gęsia Szyja

max 1466 m min 1116 m
straighten 4.5km
timer 2h 5min
north_east 386m
south_east 46m

Z Rusinowej Polany do Morskiego Oka

Z Rusinowej Polany możemy również dojść do asfaltowej trasy prowadzącej na Morskie Oko. Szlak prowadzi lasem, po drodze mijamy wodospad. 

Na Morskie Oko przez Rusinową Polanę

średnia
directions_walk

Na Morskie Oko przez Rusinową Polanę

max 1409 m min 1092 m
straighten 12.0km
timer 4h 30min
north_east 600m
south_east 317m

PS. Tę trasę wybraliśmy do naszego rankingu "TOP 15: najłatwiejsze górskie szlaki na pierwsze wędrówki z dzieckiem". Poznajcie je wszystkie!

TOP 15: najłatwiejsze górskie szlaki na pierwsze wędrówki z dzieckiem

TOP 15: najłatwiejsze górskie szlaki na pierwsze wędrówki z dzieckiem

Kiedy nasz bobas wyrasta z nosidła i chce wędrować o własnych siłach trzeba dostosować wybór szlaku do jego możliwości. Satysfakcja z pierwszego zdobytego szczytu będzie bezcenna i pozostanie na długo w pamięci dziecka... i rodziców! ...

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-04-18

Wiecej w regionie Zakopane


Wczytuję komentarze ...
cancel