Gęsia Szyja
Miejscowość: Wierch Poroniec w pobliżu: Zakopane
Region: 
Zakopane, Tatry, Okolice Zakopanego
max 1466 m min 1116 m
directions_walk  4.5 km
north_east 386 m
south_east 46 m
terrain  Nachylenia terenu
wb_sunny  Trasa w słońcu
warning  Zakaz wprowadzania psów
Tą trasę pokona wprawny przedszkolak - choć podejście jest dość wyczerpujące kondycyjnie, to jednak łatwe technicznie - szczyt osiągamy wchodząc po drewnianych schodkach. Zarówno z Gęsiej Szyi, jak i z mijanej Rusinowej Polany roztacza się piękna panorama Tatr.

Jak dojechać na Rusinową Polanę?

Jedziemy busem na Morskie Oko, wysiadamy jednak wcześniej, na parkingu Wierch Poroniec. Stąd łatwy, pieszy, zielony szlak doprowadzi nas po ok. 1 h spaceru (3 km) do Rusinowej Polany. Przegapiliśmy przystanek? Nic straconego! Zamiast iść czerwonym szlakiem na Morskie Oko skręćcie w niebieski prowadzący do Rusinowej Polany (ok. 35 minut marszu).

Rusinowa Polana

Na Rusinowej Polanie odbywa się czasem wypas owiec, znajduje się tu również bacówka, w której możemy kupić ciepłego oscypka i napić się żętycy- serwatki z owczego mleka. Podobno to właśnie z Rusinowej Polany roztacza się najpiękniejszy widok na Tatry - widzimy stąd słowackie szczyty Hawrań i Murań.

Rusinowa Polana

Z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję

Szlak zauważymy bez trudu - to pnące się ku górze drewniane schody, które przy wdrapywaniu zdają się nie mieć końca - uwaga, w deszczowy dzień mogą być śliskie! Gotowi na wspinaczkę? Będziemy sapać, jak lokomotywy! Schodami pokonujemy różnicę wysokości 280 m.

Gęsia Szyja

To skalny szczyt o wysokości 1489 m. n.p.m. Jej wierzchołek tworzą malowniczo powyginane dolomitowe skały - ich kształt przypominał góralom właśnie wygiętą “gęsią szyję”.

Powrót

Ze szczytu możemy wrócić się czerwonym szlakiem do Rusinowej Polany lub zejść szlakiem zielonym (łagodniejszym, ale zdecydowanie dłuższym) do Doliny Suchej Wody i przystanku Brzeziny (jadą tędy busy do Zakopanego wracające z Morskiego Oka).
Autor: adelina
Data dodania / aktualizacji:2017-12-30

Wiecej w regionie: Zakopane


Wczytuję komentarze ...
cancel