Hala Kondratowa - szlak z Kuźnic


Region: 
max 1346 m min 1017 m
straighten 3.4km
timer 1h 43min
north_east 352m
south_east 24m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu

Hala Kondratowa to rozległa łąka położona u podnóża Giewontu w Dolinie Kondratowej - dojście do niej niebieskim szlakiem z Kuźnic zajmuje około godzinę. Szlak nie jest trudny technicznie i nadaje się na wycieczkę z dziećmi. Na Hali Kondratowej znajduje się schronisko - jest to najmniejsze z tatrzańskich schronisk. Z Hali Kondratowej rozciąga się widok na Suchy Wierch i Goryczkową Czubę. Niebieski szlak przez Halę Kondratową jest najłatwiejszym i najpopularniejszym szlakiem na zdobycie Giewontu.

Hala Kondratowa
Schronisko na Hali Kondratowej

Jak dojść do Hali Kondratowej?

Początek niebieskiego szlaku na Halę Kondratową znajduje się w Kuźnicach, przy dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch - to około 5 km od centrum Zakopanego. Możemy tu dojechać busem - kierunek Kuźnice. Początkowo kierujemy się w stronę Polany Kalatówki - Drogą Brata Alberta. Jest to szeroka, kamienista droga, zwykle tłumnie uczęszczana.

Niebieski szlak do Polany Kalatówki

Niebieski szlak prowadzący do Hali Kondratowej biegnie dołem Polany Kalatówki - od nas zależy, czy chcemy nieco nadrobić drogę i wejść na szczyt polany, czy po prostu ją ominiemy. Z Polany Kalatówki rozciąga się widok w stronę Kasprowego Wierchu. Widać stąd kolejkę linową i mknące nią wagoniki.

Polana Kalatówki
Polana Kalatówki

Do Hali Kondratowej

Dalej szlak niebieski wchodzi w las i prowadzi nas urokliwą, zacienioną ścieżką - wciąż wspinając się pod górkę. 

Szlak na Halę Kondratową
Szlak na Halę Kondratową
Hala Kondratowa - tuż przy schronisku

Hala Kondratowa i schronisko na Hali Kondratowej

Hala Kondratowa to dawna hala pasterska w Dolinie Kondratowej - znajduje się na wysokości 1333 m n.p.m. Schronisko na Hali Kondratowej jest najmniejszym schroniskiem polskich Tatr - dysponuje 20 miejscami noclegowymi. 

Schronisko na Hali Kondratowej

Szlaki z Hali Kondratowej:

Dalsze szlaki z Hali Kondratowej to już szlaki dla średniozaawansowanych piechurów - wchodzą w wyższe partie gór, są bardziej strome i wymagające jednak nadal nie są trudne technicznie więc nadają się dla starszych dzieci:

Na Kasprowy Wierch

Z Hali Kondratowej możemy wejść na grań Suche Czuby i przejść nią do Kasprowego Wierchu skąd możemy kolejką zjechać do Zakopanego. Szlak granią jest niesamowicie widokowy i dość łatwy technicznie - choć były na szlaku dwa mniej komfortowe momenty. Osoby z lękiem wysokości mogą tu czuć duży dyskomfort.

Na Kasprowy Wierch przez Dolinę Kondratową i Suchy Wierch

trudna
directions_walk

Na Kasprowy Wierch przez Dolinę Kondratową i Suchy Wierch

max 1963 m min 1017 m
straighten 8.9km
timer 5h 7min
north_east 1157m
south_east 212m
Szlak czerwony granią Suche Czuby z Hali Kondratowej w stronę Kasprowego Wierchu

Giewont 

Z Hali Kondratowej wiedzie też najłatwiejszy szlak na najpopularniejszy z tatrzańskich szczytów - Giewont. Samo wejście na Giewont nie jest łatwe - przy szczycie czeka nas jednokierunkowe podejście po łańcuchach. Jeśli się go obawiamy warto wejść sobie chociaż na Kondracką Przełęcz. Jest bardzo widokowa, a prowadzący do niej szlak choć wyczerpujący kondycyjnie to nie nastarcza większych trudności technicznych. 

Najłatwiejszy szlak na Giewont - niebieski szlak z Kuźnic przez Halę Kondratową

trudna
directions_walk

Najłatwiejszy szlak na Giewont - niebieski szlak z Kuźnic przez Halę Kondratową

max 1843 m min 1017 m
straighten 5.8km
timer 3h 35min
north_east 857m
south_east 31m
Giewont - podejście niebieskim szlakiem pod Przełęcz Kondracką
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Zakopane


Wczytuję komentarze ...
cancel