Najłatwiejszy szlak na Giewont - niebieski szlak z Kuźnic przez Halę Kondratową
w pobliżu: ZakopaneZ dzieckiem na Giewont
Niebieski szlak z Kuźnic przez Halę Kondratową to najkrótszy i najłagodniejszy szlak na zdobycie najsłynniejszej góry polskich Tatr! Góra z Zakopanego wygląda stromo i groźnie - warto poznać jej nieco łagodniejsze oblicze od drugiej strony! Choć sam masyw Giewontu nie jest szczególnie wysoki (1894 m. n.p.m.) zdobycie szczytu nie jest łatwe z uwagi na jego skalisty charakter.
- szlak pod Przełęcz pod Giewontem nie jest trudny technicznie, wymaga jedynie kondycji - na widokowej przełęczy możemy zdecydować, czy chcemy zdobyć szczyt
- podejście pod szczyt Giewontu jest skaliste i z łańcuchami - tu wszystko zależy od indywidualnej sprawności dziecka i lęku wysokości, skały na tej części szlaku są mocno wyślizgane...
Niebieski szlak z Kuźnic na Giewont - dojazd, parking
Szlak zaczynamy w Kuźnicach, przy dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch. Kuźnice znajdują się około 5 km od centrum Zakopanego. Możemy dostać się tu dostać z Zakopnego busem, autobusem komunikacji miejskiej lub samochodem. W samych kuźnicach znajduje się kilka płatnych parkingów.
Kierujemy się niebieskim szlakiem w stronę Polany Kalatówki i Hali Kondratowej.
Polana Kalatówki
To pierwszy przystanek na naszej trasie. Malownicza polana, z której roztacza się widok na Nosal oraz linię kolejki na Kasprowy Wierch. Można zobaczyć przejeżdżające co jakiś czas wagoniki. Na Polanie Kalatówki prowadzony jest wypas owiec. Działa tu hotel górski i restauracja.
łatwa
Polana Kalatówki
Hala Kondratowa i Schronisko na Hali Kondratowej
Wspinamy się dalej aż pod schronisko na Hali Kondratowej. Ta część szlaku biegnie głównie lasem, a nachylenie ścieżki jest jeszcze dość łagodne. Hala Kondratowa to idealne miejsce na odpoczynek przed dalszą, trudniejszą częścią szlaku.
Podejście pod Przełęcz Kondracką
Za Halą Kondracką podejście staje się już konkretne - kamienista ścieżka stromo pnie się pod górę . Szlak na tym odcinku jest już odsłonięty, co jest oczywiście równie widokowe, co niekomfortowe dla osób z lękiem wysokości. Choć bez obaw - ścieżka pod samą Przełęcz Kondracką jest wciąż dość bezpieczna
Przełęcz Kondracka (1725 m. n.p.m.)
To przełęcz pomiędzy Kondracką Kopą od Giewontem - ostatnie miejsce na odpoczynek przed zdobyciem szczytu. Wyszyliśmy juz bardzo wysoko więc na pewno warto chwilę odetchnąć - przed nami roztacza się widok m.in. na Kasprowy Wierch oraz pomarszczone nosy Nosala.
Podejście pod szczyt Giewontu
To bez wątpienia moment trudnych decyzji: szlak prowadzący pod sam szczyt Giewontu jest jednokierunkowy - tu nie ma odwrotu, nie będziecie się mogli rozmyślić i cofnąć. Wchodząc na szlak zdobywacie szczyt i schodzicie inną drogą w dół, do Przełęczy Kondrackiej. Tu trudno doradzić cokolwiek, wszystko jest bardzo indywidulane - to, co dla jednych jest wzbudzającym entuzjazm wyzwaniem, u innych budzi strach i przerażenie, niezależnie od wieku. Sytuacji nie ułatwia sznureczek ludzi ciągnący się za nami do zdobycia szczytu - w końcu to najpopularniejsza góra polskich Tatr.
Giewont (1894 m. n.p.m.)
Udało się, wdrapaliśmy się na sam nos śpiącego rycerza, albo raczej jego wąsy? Z góry rozciąga się widok na położone u jego stóp miasto Zakopane. Najpopularniejsza góra Polskich Tatr odhaczona!
Data dodania: 2022-11-11
Wiecej w regionie Zakopane
o łącznej długości 152 km