region

WYBIERZ REGION

Kraków Wrocław Warszawa Zakopane Rabka Nowy Sącz Tarnów Rzeszów Poznań Łódź Świnoujście Trójmiasto Toruń Zielona Góra Tatry Morze zachód Morze wschód Gorce Pieniny Beskidy wsch Beskidy zach Bieszczady Sudety Karkonosze Stołowe Świętokrzyskie Kotlina Kłodzka Jura Krakowska Roztocze Puszcza Biało- wieska Polesie

Na Kasprowy Wierch przez Dolinę Kondratową i Suchy Wierch
w pobliżu: Zakopane
Region: 
Zakopane, Tatry
max 1963 m min 1017 m
directions_walk  8.9 km
north_east 1157 m
south_east 212 m
terrain  Nachylenia terenu
wb_sunny  Trasa w słońcu
warning  Zakaz wprowadzania psów

Jak dojść na Kasprowy Wierch?

Nie jest to najkrótszy szlak na Kasprowy Wierch, ale na pewno jeden z piękniejszych, prowadzący granią gór - prowadzi nas nieco na około.  Szlak przy dobrej pogodzie nie jest trudny technicznie, nie ma tu łańcuchów. Polecamy go dla starszych dzieci, które już są oswojone z górami. Idziemy granią więc choć widoki zapierają dech, nie polecamy szlaku dla osób o lęku wysokości. Na samej grani pokonujemy dwa nieduże podejścia skalne - to najtrudniejsze elementy na szlaku. 

Co warto zabrać?

Szlak prowadzi granią, przez co zazwyczaj dużo mocniej tu wieje. Warto spakować w plecak kurtkę przeciwwiatrową oraz czapkę, chustki, bandany itp.

Szlak czerwony granią Suche Czuby

Początek szlaku

Szlak zaczynamy przy dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch. Idziemy stąd szlakiem niebieskim w kierunku Polany Kalatówki i Schroniska PTTK na Hali Kondratowej. 

Dolina Kondratowa

Za schroniskiem PTTK na Hali Kondratowej następuje rozwidlenie szlaków - niebieski szlak dalej prowadzi w kierunku Giewontu, my natomiast idziemy zielonym - Doliną Kondratową na Suchy Wierch Kondracki 1893 m. n.p.m. Podejście jest męczące kondycyjnie, ale zupełnie nie trudne technicznie.  Wysokość nabieramy wspinając się po skalnych schodach.

Podejście na Suchy Wierch

Czerwony szlak granią Suche Czuby

Grań Suche Czuby to trzy turnie pomiędzy Suchym Wierchem Kondrackim, a Goryczkową Czubą. Biegnie tędy czerwony szlak oraz granica między Polską, a Słowacją - mamy więc stąd widok na słowacką część Tatr. Z Suchego Wierchu mamy widok na na Giewont. Ścieżka na grani momentami jest wąska, są tu dwa skalne podejścia, których się obawialiśmy, ale ostatecznie wycieczka granią nawet dla takich górskich żółtodziobów, jak my -  nie sprawiła większych trudności technicznych. 

Szlak czerwony granią Suche Czuby
Szlak czerwony granią Suche Czuby
Szlak czerwony granią Suche Czuby
Szlak czerwony granią Suche Czuby - trudniejsze przejście skalne
Słupek graniczny polsko-słowacki

Szlak czerwony granią Suche Czuby

Szlak czerwony granią Suche Czuby

Kasprowy Wierch

Nasze obawy o zakup biletów na zjazd kolejką na szczęście okazały się niesłuszne, na górze kolejka do kolejki była dużo luźniejsza niż przy dolnej stacji. Bilety nabyliśmy szybko i już w pół godziny byliśmy na dole. Siedząc w wagoniku szybko traciliśmy mozolne godziny wpinania :)

Wagonik Kolejki zjeżdżający z Kasprowego Wierchu


Autor: adelina
Data dodania / aktualizacji:2021-07-15

Wiecej w regionie: Zakopane


Wczytuję komentarze ...
cancel