face Dolina Małej Łąki - Ścieżka nad Reglami - Dolina Kościeliska
Miejscowość: Zakopane
Kraj: Polska  
Region:  Zakopane Tatry Okolice Zakopanego

Trasa przepiękna widokowo, a przy tym stosunkowo nietrudna. Idąc mijamy rozległe polany, na których możemy odpocząć. Jeśli szukacie trasy, na której poczujecie się jak w górach, bez asfaltu i pielgrzymki turystów, widokowej, a jednocześnie na tyle łatwej, by dało się ją przejść z młodszymi dziećmi - to właśnie jest jedna z ciekawszych propozycji. Nam udało się pokonać trasę z trzy- i czteroletnimi dziewczynkami, dla których był to pierwszy wyjazd w góry, jednak wcześniej miały już za sobą dłuższe spacery po mieście. Na trasę warto zabrać prowiant, wodę, kurtkę przeciwwiatrową, opaskę, chustkę na uszy i pod szyję - będziemy szli odsłoniętym terenem, może trochę wiać.

Długość trasy: 6,5km
Różnica wysokości: 300m

Początek trasy

Wejście do Doliny Małej Łąki znajduje się ok. 5 km od Zakopanego. Z Zakopanego możemy wsiąść w busy jadące do Doliny Chochołowskiej, Kościeliskiej (Kiry). Wysiadamy przy parkingu Doliny Małej Łąki. Ze starszymi dziećmi można też dojść do doliny Ścieżką pod Reglami.

Dolina Małej Łąki

To krótka, leśna, zacieniona dolina z szeroką, szutrową drogą o niewielkim nachyleniu, wygodną i bezpieczną do przejścia nawet z młodszymi dziećmi. Taka trasa prowadzi nas do rozległej Polany Małołąckiej. Dalszy odcinek trasy jest już nieco trudniejszy, dlatego jeśli ten etap sprawił spore trudności naszym maluchom bezpiecznie będzie po prostu wrócić tą samą drogą.

Dolina Małej Łąki
Polana Małołącka

Zdobywamy Przełęcz

Z Polany Małołąckiej wchodzimy na czarny szlak prowadzący do Doliny Kościeliskiej. Jest to kamienista, leśna ścieżka prowadzącą pod górkę - to najtrudniejsza i najmniej przyjemna część trasy. Kamienie są duże, dość niewygodne dla małych nóżek, po deszczu może być ślisko i błotniście. Na szczęście ta część szlaku jest dość krótka. Po wyjściu z lasu roztacza się przed nami piękny widok - dotarliśmy na przełęcz! To Przysłop Miętusi - jedno z piękniejszych miejsc w Tatrach.

Przysłop Miętusi

Ścieżką nad Reglami do Doliny Kościeliskiej

To bardzo widokowa trasa. Ścieżka jest tu szutrowa, szeroka, czasami zejścia są bardziej strome i łatwo o poślizg. Szlak prowadzi nas do asfaltowej drogi - początku Doliny Kościeliskiej.

Dolina Kościeliska

W znajdującej się Dolinie Kościeliskiej bacówce możemy kupić gorące oscypki i spróbować żętycy - serwatki z owczego mleka. Na końcu trasy (początek Doliny Kościeliskiej) restauracje, bary, przystanek busów, którymi możemy wrócić do Zakopanego.

Autor: adelina
Data dodania:2017-01-01


comments powered by Disqus
cancel