
Rawki, czyli Wielka Rawka (1307 m n.p.m.) i Mała Rawka (1272 m n.p.m.) to widokowe szczyty w Bieszczadach, słynące z pięknych połonin i widoków na cztery strony świata. Jak tu dojść i jaki szlak na Rawki wybrać? Co widać z Małej, a co z Wielkiej Rawki?

Jak wejść na Rawki? Porównanie szlaków na Wielką i Małą Rawkę
Mimo wielkiej (i zasłużonej!) popularności przepięknych widokowych połonin na Rawkach nie mamy zbyt wielu szlaków do wyboru.
Zielony szlak na Rawki z Przełęczy Wyżniańskiej
To najpopularniejszy szlak na Rawki. Na przełęczy czeka duży, wygodny (i płatny) parking, po drodze mijamy przytulną bacówkę pod Małą Rawką. Ostatni odcinek podejścia na szczyt jest dość stromy i meczący, ale widoki wynagrodzą wszystko!

średnia
Zielony szlak na Małą Rawkę z Przełęczy Wyżniańskiej

Z Małej Rawki na bardziej widokową Wielką prowadzi szeroka, grzbietowa droga, która zaprowadzi nas do celu w ok. 30 min.

Niebieski szlak na Wielką Rawkę z Rzeczycy i Ustrzyk Górnych
To szlak nieco dłuższy, nieco bardziej wymagający (większa różnica wysokości do pokonania), ale za to o wiele spokojniejszy, rzadziej uczęszczany. W Rzeczycy duży, bezpłatny parking.

średnia
Niebieski szlak na Wielką Rawkę

Na Rawki z Przełęczy Wyżnej
Nie tak dawno wyznakowany nowy łącznikowy żółty szlak z Przełęczy Wyżnej (płatny parking) doprowadza do zielonego szlaku przez Działy na Małą, a następnie na Wielką Rawkę. Do przejścia mamy niecałe 7 km, 500 m przewyższenia, czyli ok. 2,5 godz. w jedną stronę.
Z Wetliny na Rawki
Najdłuższe i najbardziej wymagające szlaki na Rawki prowadzą z Wetliny. Zielony, przez Działy zaprowadzi nas na szczyt Wielkiej Rawki w ok. 4 godz. (11 km, prawie 800 m przewyższenia). Jeszcze dłuższy jest żółty szlak przez Rabią Skałę i później granicą, niebieskim szlakiem przez Kremenaros: 20 km, prawie 1500 m przewyższenia, ok. 7:40 godz. w jedną stronę.

Widoki z Wielkiej i Małej Rawki
A jak już dotrzemy na Rawki czas nacieszyć się panoramą na 4 strony świata! Czy wiecie, że widoki z połonin na Rawkach zaliczane są do najszerszych i najpiękniejszych w Bieszczadach?
Co zobaczymy z Małej i Wielkiej Rawki?
Widoki z Małej Rawki to "przedsmak" tego co oferuje nam jej wyższa sąsiadka. Z Małej Rawki zobaczymy m.in. sąsiednie połoniny: Wetlińską i Caryńską. W oddali: gniazdo Tarnicy.

Na Wielkiej Rawce czeka na nas panorama całego bieszczadzkiego morza połonin, wzgórz i szczytów. Na wschodzie dominuje najbliższa sąsiadka - Połonina Caryńska.

Na południowym wschodzie zobaczymy wyraźnie "gniazdo Tarnicy", czyli Bukowe Berdo, Krzemień, Halicz i samą królową: Tarnicę. Za doliną Wołosatki i pasmem, którym przebiega granica polsko-ukraińska widoczne są bieszczadzkie szczyty przekraczające 1400 m: Pikuj i Ostra Hora (oba na terenie Ukrainy).

Strona północno-zachodnia to zalesione, dzikie wzgórza Pasma Granicznego oraz charakterystyczny stożek Smereka wraz z długim grzbietem Połoniny Wetlińskiej.

Wielka i Mała Rawka - ciekawostki
Wielka Rawka odznacza się także bardzo stromymi stokami. Jej północno-wschodnie zbocza to jedno z niewielu miejsc w Bieszczadach, gdzie zimą zdarzają się lawiny. Co jeszcze warto wiedzieć o Rawkach?

Trawy na Rawkach
Czy wiecie, że na Rawkach nie prowadzono wypasu zwierząt? Połoniny były jednak użytkowane i regularnie koszone, a wyschnięte siano znoszono stąd jako zapas paszy dla zwierząt. Podobno trawy z Rawek nie należały do najlepszych - były twarde jak szczecina dzika.
Na roślinność Rawek nie narzekali za to botanicy, którzy jeszcze zanim te tereny weszły w skład Bieszczadzkiego Parku Narodowego zachwyceni mnogością rzadkich gatunków roślin i utworzyli tu rezerwat florystyczny.

Skąd się wziął betonowy słup na Wielkiej Rawce?
Wielka Rawka to poza "gniazdem Tarnicy" jedyny szczyt polskich Bieszczadów przekraczający 1300 m n.p.m. Nic dziwnego, że był to ważny punkt dla geografów, kartografów i geodetów, jeszcze za czasów austriackich. Betonowy słup na szczycie służył właśnie im, był najważniejszym punktem triangulacyjnym w okolicy.
Schronisko na Rawce?
Tak, ale nie "na", ale pod Małą Rawką (niecałe 2 km, czyli ok. 30 min. pod szczytem) i nie "schronisko", a przytulna bacówka czeka na nas z ciepłymi daniami, przekąskami, napojami. Można też tu przenocować (po uprzedniej rezerwacji).

Czy wiecie, że to tu rozpoczęła się historia słynnych bieszczadzkich naleśników-gigantów? Dziś dawni gospodarze otworzyli nowy lokal w centrum Wetliny, ale pod Rawką nadal możemy skosztować pysznych, tradycyjnych naleśników z jagodami!

Data dodania: 2023-10-04