Połonina Wetlińska i szlaki do Chatki Puchatka

Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej to miejsce niezwykłe, obowiązkowy cel bieszczadzkich wędrówek. Od 2022 r. na miejscu starego, kultowego schroniska stoi nowoczesny "schron", cudowne widoki pozostały jednak te same, niezmiennie zachwycają i nieuchronnie zarażają miłością do Bieszczadów! Uwaga: w weekendy i w wakacje bywa tu dość tłoczno.

Spis Treści
Nowa "Chatka Puchatka" na Połoninie Wetlińskiej, fot. K. Baran

Z uwagi na to, że opiekę nad nim ma przejął Pan Julek, ostatni gospodarz "starej chatki". Mamy nadzieję, że i to miejsce stworzy swoją nową legendę!

A stara Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej?

Po dawnej Chatce Puchatka pozostały wspomnienia, zdjęcia i wspaniały film dokumentalny "Śniła mi się połonina", a podobno wkrótce w Lutowiskach powstanie mini-muzeum Chatki Puchatka - czekamy z niecierpliwością!

Stara "Chatka Puchatka", lato 2019

Jak dojść do Chatki Puchatka na Połoninie Wetlińskiej?

Po zakończeniu prac budowlanych obecny przebieg szlaków w rejonie Chatki Puchatka na Połoninie Wetlińskiej wygląda następująco:

Źródło: https://www.facebook.com/Bieszczadzki.P.N
Skrzyżowanie szlaków przy Chatce Puchatka na Połoninie Wetlińskiej, fot. K. Baran

Najkrótsza trasa do Chatki Puchatka: żółty szlak

Najszybciej do chatki dojdziemy żółtym szlakiem z parkingu na Przełęczy Wyżnej (parking płatny, obok restauracja, przystanek PKS). Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że bywa tu bardzo tłoczno, a także wcale nie najłatwiej: w 2,5 km pokonujemy 350 m różnicy wysokości.

Wg znaków powinniśmy dojść do celu w niewiele ponad godzinę, ale w rzeczywistości, jednak po doliczeniu przystanków droga może nam zająć dużo więcej.

Szlak na Połoninę Wetlińską, fot. K. Baran

Czerwony szlak z Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską

Druga widoczna na powyższej schematycznej mapce trasa do Chatki Puchatka to czerwony szlak z Brzegów Górnych (parking, punkt gastronomiczny, przystanek PKS). Trasa obliczona jest na ok. 1,5 godz., na dystansie 2,5 km pokonujemy 477 m przewyższenia. Czyli dystans niby ten sam co żółtym szlakiem, jednak różnica wysokości do pokonania większa.

Połonina Wetlińska: z Brzegów Gónych do Chatki Puchatka

średnia
directions_walk

Połonina Wetlińska: z Brzegów Gónych do Chatki Puchatka

max 1215 m min 737 m
straighten 2.5km
timer 1h 49min
north_east 478m
south_east 1m

Polecana droga do Chatki Puchatka: czarny szlak

Najspokojniejszy szlak do Chatki Puchatka prowadzi z Wetlinki Górnej – jest też dłuższy niż żółty i czerwony, przejście zajmie nam ok. 2 godz, a do pokonania mamy ok. 4 km i 500 m przewyższenia. 

Czarny szlak do Chatki Puchatka z Wetlinki Górnej

średnia
directions_walk

Czarny szlak do Chatki Puchatka z Wetlinki Górnej

max 1215 m min 721 m
straighten 4.3km
timer 2h 22min
north_east 517m
south_east 23m

Najpiękniejszy szlak na Połoninę Wetlińską

Widoki spod byłej Chatki Puchatka (ale tej nowej również!) na szeroką i długą Połoninę Wetlińską oraz okoliczne pasma zapraszają do ruszenia w dalszą drogę. Aż chce się iść i iść bez końca!

Szlak przez Smerek i Przełęcz Orłowicza jest najdłuższy, ale także najpiękniejszy! Poza tym możemy go połączyć w pętlę z czarnym szlakiem:

Spacer grzbietem Połoniny Wetlińskiej - pętla z Wetliny

średnia
directions_walk

Spacer grzbietem Połoniny Wetlińskiej - pętla z Wetliny

max 1229 m min 626 m
straighten 16.0km
timer 6h 10min
north_east 867m
south_east 773m
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel