Legenda o pierścieniu św. Kingi - Kopalnia Soli Wieliczka i Bochnia

Dawno, dawno temu książę Bolesław Wstydliwy, który panował na Wawelu, poprosił o rękę królewnę węgierską Kingę i podarował jej piękny, zaręczynowy pierścień.

Nie chciała ona otrzymać w posagu złota ani szlachetnych kamieni, poprosiła ojca jedynie o sól, którą pragnęła podarować swym przyszłym poddanym.

Ojciec chcąc spełnić prośbę swej córki podarował jej kopalnię soli w rejonie Maramuresz (obecnie Rumunia).

Jednak jak mogłabym przenieść całą kopalnię do Polski? - zamyśliła się królewna i po chwili wrzuciła jednego do jednego z szybów kopalni swój zaręczynowy pierścień.

Wkrótce Kinga wyruszyła do Polski, na dwór Bolesława. Podczas oprowadzania królewny po ziemiach księstwa polskiego w małej wsi pod Krakowem natrafiono na bryłę soli, z której wypadł zaręczynowy pierścionek Kingi.

Pierścień, który Kinga wrzuciła do kopalni w Maramureszu sprowadził drogocenną sól na ziemie polskie. Od tej pory kopalnie soli w Wieliczce i Bochni słynęły z bogatych złóż solnych.

Solna rzeźba ilustrująca legendę w Kopalni Soli w Wieliczce

Kolorowanka dla dzieci - Legenda o pierścieniu św. Kingi

Kolorowanka dla dzieci - Legenda o pierścieniu św. Kingi
Kopalnia Soli Wieliczka

Kopalnia Soli Wieliczka

Kopalnia Soli w Wieliczce dość szybko stała się nie tylko miejscem wydobycia soli, ale także atrakcją dla zwiedzających. Pierwsi turyści pojawili się tu już w średniowieczu! Czy wiecie, ze Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na listę UNESCO jako jeden z pierwszych 12 obiektów na świecie! ...

Kopalnia Soli Bochnia

Kopalnia Soli Bochnia

Kopalnia Soli w Bochni to najstarsza i najgłębsza kopalnia soli w Polsce. W zależności od wieku małych turystów możemy wybrać odpowiednie trasy zwiedzania: multimedialną, przyrodnicza, lub rodzinną. ...

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-08-10
Wczytuję komentarze ...
cancel