Lachów Groń - szlaki i widoki ze szczytu

Lachów Groń (1045 m n.p.m.), zwany też Bucioryszem to widokowy szczyt w Beskidzie Żywieckim, w Paśmie Jałowieckim. Przycupnięty u stóp Babiej Góry pozostaje stosunkowo mało popularny, mimo że oferuje swoim gościom to co najważniejsze: rozległe panoramy, ciszę i spokój.

Lachów Groń - widok na południowy-zachód: Pilsko, Rysianka i Romanka
Lachów Groń - widok na południowy-zachód: Pilsko, Rysianka i Romanka

Widoki ze szczytu Lachów Groń

Szczyt Lachów Groń dzięki rozległej Hali Janoszkowej słynie z rozległych panoram na 4 strony świata! Zobaczymy stąd zarówno majestatyczną sąsiadkę, Królową Beskidów: Babią Górę, jaki i drugi co do wysokości szczyt Beskidu Żywieckiego: Pilsko. Od wschodu zobaczymy zieloną kopułę Jałowca.

Szlaki na Lachów Groń

Przez szczyt Lachów Groń przechodzi żółty szlak z Koszarawy w kierunku Czerniawy Suchej i Jałowca, aż po Przełęcz Przysłop nad Zawoją. Możemy tu wejść zarówno z Koszarawy, z Zawoi jak i z Przełęczy Klekociny.

Najkrótszy szlak na Lachów Groń

Najkrótsza droga na Lachów Groń wiedzie z centrum Koszarawy: żółty szlak zaprowadzi nas na szczyt w zaledwie 1,5 godz. Do przejścia mamy 3 km, i niecałe 500 m różnicy wysokości.

Żółty szlak u podnóża Lachów Gronia
Żółty szlak u podnóża Lachów Gronia

Najłatwiejsza trasa na Lachów Groń

Dłuższa (4,5 km), ale łatwiejsza (tylko 270 m przewyższenia) droga na szczyt wiedzie z Przełęczy Klekociny: wchodzimy zielonym szlakiem na Czerniawą Suchą i dochodzimy do celu żółtymi znakami.

Polecany szlak na Lachów Groń z Koszarawy

Wędrówkę z Koszarawy na Lachów Groń można zacząć też z Koszarawy Cicha (przystanek Koszarawa Jałowiec):

Lachów Groń z Koszarawy

średnia
directions_walk

Lachów Groń z Koszarawy

max 1037 m min 702 m
straighten 4.6km
timer 2h 1min
north_east 348m
south_east 17m

Na Lachów Groń z Zawoi

Trochę dalsza droga na Lachów Groń wiedzie z Zawoi. Do wyboru jest trasa przez Przełęcz Klekociny: do przełęczy dochodzimy drogą rowerową z Zawoi Wełczy, następnie zielonym szlakiem na Czerniawę Suchą i dalej żółtymi za znakami na szczyt (.... km, .... przewyższenia, ok. .... godz. w jedną stronę), lub trasa przez Jałowiec:

Z Zawoi na Jałowiec, Czerniawą Suchą i Lachów Groń

średnia
directions_walk

Z Zawoi na Jałowiec, Czerniawą Suchą i Lachów Groń

max 1109 m min 616 m
straighten 8.3km
timer 3h 43min
north_east 659m
south_east 250m

Obie te trasy możemy połączyć w piękną widokową pętlę! 

Lachów Groń - ciekawostki

  • nazwa szczytu wywodzi się od dawnego określenia Polaków (Lachy) oraz wołoskiego słowa groń, czyli góra, wzniesienie (rum. grui to szczyt) 
  • Na Lachów Groniu znajdziemy dwie drewniane budowle: jedna to opuszczona, ale otwarta drewniana chata (przy szlaku z Koszarawy Centrum). Druga: szałas na wschodniej części hali. Przy szałasie niedawno był prowadzony kulturowy wypas owiec, obecnie zaniechany.
  • Hala Janoszkowa jest pełna krzaków borówek. W sezonie koniecznie przyjdźcie tu "na jagody"!
  • Henryk Sienkiewicz na Lachów Groniu? Na szczycie znajduje się drewniana płaskorzeźba z podpisem "Henryk tu był 1902 r.", więc zapewne to prawda. Jednak jakie były okoliczności wizyty noblisty, nie wiemy...
H. Sienkiewicz na szczycie Jałowca. W tle - Jałowiec.
H. Sienkiewicz na szczycie Jałowca. W tle - Jałowiec.
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel