Lachów Groń z Koszarawy


średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
straighten  Długość 4.6km
timer Czas 2h 1min
north_east Wzniesienia 348m
south_east Zejścia 17m
Profil wysokości:
max 1037 m min 702 m
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem

Zielony szlak z Koszarawy - Cichej na Lachów Groń to jedna z najłatwiejszych tras na widokowy szczyt u podnóża Babiej Góry. Droga jest wygodna, przewyższenie niewielkie. W dodatku możemy przy okazji odwiedzić sąsiedni szczyt Jałowca i zatoczyć pętlę (patrz niżej).

Lachów Groń i Hala Janoszkowa, szałas pasterski
Lachów Groń i Hala Janoszkowa, szałas pasterski

Koszarawa - Cicha: początek zielonego szlaku na Lachów Groń

Zielony szlak startuje z leśnej drogi, przy której bez problemu zostawimy samochód (szerokie zatoczki). Jest tu też przystanek autobusowy, ale czy kursują tu jakieś busy niestety nie wiemy...

Zielony szlak z Koszarawy - Cicha
Zielony szlak z Koszarawy - Cicha

Początkowo idziemy kawałek asfaltową, potem szeroką leśną bitą drogą. Potem zielony szlak łagodnie trawersuje zbocza między Czerniawą Suchą i Lachów Groniem.

Zielony szlak: Koszarawa Cicha - Lachów Groń
Zielony szlak: Koszarawa Cicha - Lachów Groń

Żółty szlak Lachów Groń - Jałowiec

Po około 1 godz. po wejściu na szlak dochodzimy do skrzyżowania z żółtym szlakiem. Aby dotrzeć do naszego celu skręcamy w prawo: droga nadal szeroka, wygodna.

Żółty szlak u podnóża Lachów Gronia
Żółty szlak u podnóża Lachów Gronia

Lachów Groń i Hala Januszkowa

Na szczycie Lachów Gronia czeka na nas rozległa (i pełna borówek!) Hala Janoszkowa. Wchodząc na nią żółtym szlakiem od wschodu miniemy niewielki drewniany szałas - pozostałość po prowadzonym tu niegdyś sezonowo wypasie owiec. Szałas jest otwarty, można z niego skorzystać (np. schronić się przed deszczem), jest też miejsce na ognisko.

Hala Janoszkowa na Lachów Groniu. Widok na południe
Hala Janoszkowa na Lachów Groniu. Widok na południe

To jednak jeszcze nie szczyt! Aby nacieszyć się najszerszą panoramą musimy podejść w górę hali - tam gdzie czeka ławeczka i... Henryk Sienkiewicz (!)

Widok ze szczytu Lachów Gronia: Pilsko, Rysianka i Romanka
Widok ze szczytu Lachów Gronia: Pilsko, Rysianka i Romanka

Przed nami przepiękny widok na południowy zachód: przede wszystkim na Pilsko, ale także na sąsiednie szczyty: na lewo od Pilska Mędralowa, na prawo: Rysianka i Romanka, a jeszcze dalej Babia Góra i Skrzyczne. Nad południową częścią hali króluje Babia Góra, a od wchodu "wygląda" zielona kopuła Jałowca.

Więcej o Lachów Groniu i szlakach na szczyt:

Lachów Groń - szlaki i widoki ze szczytu

Lachów Groń - szlaki i widoki ze szczytu

Lachów Groń (1045 m n.p.m.) to widokowy szczyt w Beskidzie Żywieckim, w Paśmie Jałowieckim. Przycupnięty u stóp Babiej Góry pozostaje stosunkowo mało popularny, mimo że oferuje swoim gościom to co najważniejsze: rozległe panoramy, ciszę i spokój. ...

Powrót do Koszarawy

Do Koszarawy Cichej możemy wrócić tą samą drogą (żółty i zielony szlak do Koszarawy Cicha, zejście ok. 1:10 godz.) lub żółtym szlakiem do prosto do centrum Koszarawy przez polankę z opuszczonym drewnianym domem (można się tam schować np. w razie deszczu, 45 min.).

Można też wrócić do skrzyżowania szlaków i wyruszyć dalej żółtym szlakiem na Czerniawę Suchą (widoki otwierają się z jej południowego wierzchołka, trzeba odbić kawałek zielonym szlakiem na południe), na Jałowiec (też piękne widoki) i zejść lasem do ścieżki spacerowej przez osiedle Jałowiec. Ostatnie 3 km to zejście asfaltową drogą dojazdową do naszego punktu wejścia na szlak: 

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Beskid Żywiecki


Wczytuję komentarze ...
cancel