Hel - atrakcje, zwiedzanie i ciekawostki

Hel to niewielka miejscowość leżąca na samym końcu Mierzei Helskiej. No właśnie: czy to koniec, czy początek Polski? Co ciekawego warto zobaczyć "w Helu" i "na Helu", czyli w pozostałych miejscowościach na Półwyspie Helskim?

Spis Treści
Ul. Wiejska, główny deptak w Helu z zabytkowymi domami rybackimi
Ul. Wiejska, główny deptak w Helu z zabytkowymi domami rybackimi

Hel - co zobaczyć?

Dla większości przybywających do Helu turystów największą atrakcją jest sam fakt znajdowania się własnie w tym miejscu: na samym "czubku" charakterystycznej dla mapy Polski mierzei. Dojdziemy tu wygodną trasą przez las:

Cypel Helski: początek Polski i Kopiec Kaszubów

łatwa
directions_walk child_friendly

Cypel Helski: początek Polski i Kopiec Kaszubów

max 17 m min 1 m
straighten 3.5km
timer 1h 2min
north_east 66m
south_east 67m

Co ważne, szczególnie w sezonie letnim: Hel to także piękne i szerokie piaszczyste plaże otaczające cały cypel. Dzięki temu możemy plażować zarówno po południowej, "zatokowej" stronie z płytszą i cieplejszą wodą, wschodniej - najbardziej wietrznej, jak i północnej "morskiej" stronie.

Południowa plaża w Helu (od strony zatoki)
Południowa plaża w Helu (od strony zatoki)

Hel - atrakcje dla dzieci i nie tylko

Niewątpliwie główna atrakcja przyciągająca rok pocznie tysiące turystów do Helu to fokarium i możliwość obserwowania na żywo bałtyckich fok. Uwaga: w sezonie wizytę w tym miejscu warto zaplanować z wyprzedzeniem. Co jeszcze warto wiedzieć o Fokarium w Helu?

Fokarium w Helu - pokazy

Fokarium w Helu - pokazy

Fokarium w Helu to jedyne takie miejsce w Polsce! Zobaczymy tu bałtyckie foki szare, znajdujące się pod opieką Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Organizowane jest karmienie fok i pokaz sztuczek. ...

Będąc w Helu warto również wejść na latarnię morską (ul. Bałtycka 4) oraz zwiedzić Muzeum Rybołówstwa (mieści się w poewangelickiej świątyni św. Piotra i Pawła (ul. Bulwar Nadmorski 2).

Kościół św. Piotra i Pawła - Muzeum Rybołówstwa w Helu
Kościół św. Piotra i Pawła - Muzeum Rybołówstwa w Helu

Wiele ciekawostek o historii miasta i regionu poznamy w kilku niewielkich oddziałach Muzeum Obrony Wybrzeża, w którego skład wchodzi kilka oddziałów: Muzeum Kolei Helskiej i Muzeum Helu (ul. Helska 16),  ale także kilka obiektów militarnych udostępnionych do zwiedzania m.in. Bateria nr 31 im. H. Laskowskiego:

Bateria Laskowskiego, Hel

Bateria Laskowskiego, Hel

Stanowisko Ogniowe nr 4 im. Baterii im. H. Laskowskiego to element helskich fortyfikacji udostępniony do zwiedzania w ramach Muzeum Obrony Wybrzeża. Znajdziemy ją po drodze na koniec Cypla Helskiego. ...

Poza tym warto zajrzeć do kilku małych, ale klimatycznych miejsc, np. kaszubskiego domu "Checz Kaszubska" (ul. Wiejska  78), lub małego bunkra "Morskie Tajemnice":

Hel: Morskie Tajemnice

Hel: Morskie Tajemnice

Malutkie, ale klimatyczne miejsce na Cyplu Helskim. Poznamy tu kilka ciekawostek o morskiej faunie i florze oraz rybołówstwie. ...

W ramach rodzinnego spaceru warto też przejść się do parku w okolicy dworca kolejowego, gdzie znajdziecie drewniane rzeźby bohaterów wiersza "Rzepka" J. Tuwima:

"Rzepka", Hel
"Rzepka", Hel

Czy wiecie, że to najdłuższa rzeźba powstała z jednego kawałka drewna? Codziennie, o określonych godzinach możecie też wysłuchać tu tekstu "Rzepki", czytanego w rożnych językach, w tym po kaszubsku!

Rzeźba "Rzepka", Hel
Rzeźba "Rzepka", Hel

Półwysep Helski - ciekawe miejsca

Na Cyplu Helskim warto zatrzymać się także w innych miejscowościach: Chałupach, Kuźnicy, Jastarni i Juracie.

Chałupy to dziś raj dla miłośników sportów wodnych widnsurfungu i kitesurfingu. Jeśli macie ochotę spróbować swoich sił, albo poobserwować wyczyny zawodowców wybierzcie się do Chałup!

Kuźnica to niewielka kaszubska miejscowość z kameralnym portem rybackim. To tu znajduje się najwyższa wydma na Półwyspie: wydma Lubek (12,5 m) oraz najwęższe miejsce mierzei. Z Kuźnicy co roku startuje "Marsz Śledzia", czyli przejście mielizną przez Zatokę Pucka, aż do cypla "Szperk" w Rewie.

Cypel w Rewie - "meta" Marszu Śledzia z Kuźnicy
Cypel w Rewie - "meta" Marszu Śledzia z Kuźnicy

Jastarnia to największa, poza Helem, miejscowość na półwyspie. Słynie przede wszystkim z szerokich plaż. Atrakcje Jastarni to także molo, port rybacki i możliwość wybrania się na rejs tradycyjną kaszubską "pomeranką":

Pomeranka przy molo w Jastarni
Pomeranka przy molo w Jastarni

Jurata to najsłynniejszy kurort na półwyspie. Znajduje się tu nie tylko rezydencyjna Prezydenta RP, zabytkowe wille z lat 20 XX w., ale także luksusowe apartamenty. Warto przespacerować się na molo oraz odwiedzić pomnik Juraty:

Jurata w Juracie
Jurata w Juracie
Skąd się wzięły bursztyny - legenda o pięknej Juracie

Skąd się wzięły bursztyny - legenda o pięknej Juracie

Działo się to w czasach, gdy przez ziemię polską prowadził szlak handlowy zwany “Bursztynowym szlakiem”. Bursztyn, nazyw ...

Hel i Mierzeja Helska - ciekawostki

  • półwysep, zwany podobno przez miejscowych "krowim ogonem" ma długość 35 km, w najwęższym miejscu, w Kuźnicy ma zaledwie 100 m szerokości
  • najwyższe wzniesienie na mierzei to Góra Szwedów (19 m n.p.m.), znajdujące się niedaleko Helu. Na jej szczycie stoi stara, metalowa konstrukcja dawnej latarni morskiej
  • kilkaset lat temu zamiast mierzei w tym miejscu istniało kilka wysp, widać je na mapach z XVI wieku.
  • mierzeja, za sprawą nanoszonego od strony zatoki piasku, stale przyrasta: wydłuża się i poszerza w swojej najszerszej części (koniec cypla)  
  • wody Zatoki Puckiej przecina Rybitwia Mielizna, czyli podwodny wał, który łączy Kuźnicę na Półwyspie Helskim z miejscowością Rewa koło Pucka. Co roku zorganizowana grupa śmiałków przemierz tę drogę w ramach tzw. "Marszu Śledzia"
  • czy istniała helska Atlantyda? Na końcu cypla, od strony zatoki istniała niegdyś osada zwana "Stary Hel" (Alte Hela). Miasteczko swój czas rozkwitu przeżywało w XV wieku. Później, w XVI w., podupadło, zostało zniszczone przez pożar. W kolejnych wiekach fundamenty zabudowań zalały wody zatoki.
  • cały Półwysep Helski to raj dla miłośników militariów i historii II wojny światowej. Zarówno w helskich lasach, jak i w pozostałych miejscowościach półwyspu oraz wodach zatoki znajduje się mnóstwo obiektów pamiętających wydarzenia z 1939 r. Czy wiecie, że Hel nie został zdobyty, a poddał się jako ostatnie miejsce w Polsce dopiero 2 października.
Na historyczno-militarnym szlaku na Półwyspie Helskim, Jastarnia
Na historyczno-militarnym szlaku na Półwyspie Helskim, Jastarnia

Półwysep Helski - informacje praktyczne

  • w sezonie najwygodniej podróżować po półwyspie koleją. Jedyna droga samochodowa bywa zakorkowana niemal przez całą dobę...
  • przez cały półwysep prowadzi droga rowerowa, jednak nie zawsze jest wygodna. Np. odcinek Jurata - Hel (14 km) prowadzi przez las i wydmy...
  • największa impreza w sezonie letnim to D-DAY HEL, czyli organizowany co roku pod koniec sierpnia wielki zlot miłośników militariów i pasjonatów historii II wojny światowej. Jeśli się do nich zaliczacie - polecamy. Jeśli nie - odradzamy planowanie wycieczek i pobytu w okolicy w czasie trwania imprezy, bywa naprawdę tłoczno!
D-Day Hel, 2022 r.
D-Day Hel, 2022 r.

Hel - mapa atrakcji

Lokalizację opisanych miejsc zobaczycie na tej mapie:

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel