Fokarium w Helu - pokazy
Morska 2 wejście od strony portu84-150 Hel

check_circle Na wolnym powietrzu
check_circle Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle Głównie w słońcu
check_circle Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle Możliwy dojazd pociągiem
check_circle Miejsce dostosowane jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
check_circle Atrakcje dla dzieci
Fokarium w Helu to jedyne takie miejsce w Polsce! Zobaczymy tu bałtyckie foki szare, znajdujące się pod opieką Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego. W sezonie o wyznaczonych godzinach organizowane jest karmienie fok, wraz z prelekcją i pokazem sztuczek.

Fokarium - nie tylko atrakcja turystyczna
Możliwość zobaczenia z bliska bałtyckich fok przyciąga co roku tłumy turystów. Jednak to nie dla nich zbudowano fokarium, którego celem nie jest w cale tresura czy dostarczanie rozrywki turystom. Fokarium to stacja badawcza, która pomaga odbudować populację fok, zajmuje się ich ochroną i leczeniem. Jeżeli tylko jest to możliwe foki z fokarium wracają na wolność!
Czy wiecie, że jedna z helskich fok, Krysia, lubiła uciekać z fokarium i spacerować po okolicy? Niestety, to właśnie ona zmarła z powodu głupiego ludzkiego zwyczaju wrzucania monet do basenu...

Pokazy karmienia fok w fokarium
Pokazy organizowane są kilka razy dziennie (godziny sprawdźcie na stronie www, bo zmieniają się co miesiąc). To okazja przyjrzeć się dokładniej helskim fokom, które aby zdobyć wymarzoną rybkę wychodzą w wody i wykonują rozmaite proste sztuczki. Przy okazji można wysłuchać prelekcję o fokach i historii fokarium.

Pokazy karmienia są bardzo ciekawe, widowiskowe, ale mają też minusy: to wtedy zbierają się tu największe tłumy. Tuż przed pokazem przed wejściem ustawia się długaśna kolejka, wielu odwiedzających przychodzi wcześniej i zajmuje sobie najlepsze miejsca: na górnym tarasie, lub bezpośrednio przy jednym z trzech basenów. Opiekunowie fok, dbają, aby wszyscy mieli okazję zobaczyć foki w akcji!
Ciekawostki o fokach
Zanim wejdziecie do fokarium poczytajcie ciekawostki o fokach umieszczone na tablicach od strony portu, część z nich znajdziemy też wewnątrz. W samym fokarium warto odwiedzić wystawę w pawilonie (Uwaga! Wstęp dodatkowo płatny).

Fokarium - informacje praktyczne
- Przygotujcie monety 5-złotowe! Do fokarium wpuszcza nas automat, do którego wrzucamy 2 x 5 zł za osobę (2022 r.). Przy wejściu znajduje się automat rozmieniający banknoty 10 i 20 zł.
- Pieniądze (monety 1 zł) zabierzcie też do środka - dodatkowo płatne jest wejście na ekspozycję w pawilonie!
- Cały teren fokarium jest mocno nasłoneczniony, w upalny dzień pamiętajcie o nakryciu głowy.
- Z wózkami podejdziecie do basenów, ale nie wejdziecie na taras (schody)
- Zakaz wchodzenia z psami i innymi zwierzętami (wnoszenia również)
- Przy ulicy Morskiej znajduje się sklepik z pamiątkami. Wpływy ze sprzedaży pamiątek zasilają konto fokarium.
- Godziny otwarcia i godziny pokazów sprawdźcie na stronie fokarium >>>

Dojazd do fokarium, parking
Do Helu możemy dojechać pociągiem, autobusem, samochodem lub rowerem (ścieżka rowerowa wzdłuż całej Mierzei Helskiej). Najtrudniej będzie samochodem... Fokarium znajduje się w centrum miejscowości i nie ma swojego parkingu dostępnego dla gości. Trzeba szukać miejsc parkingowych w okolicy, co w sezonie będzie trudne i drogie... Tymczasem ze stacji PKP dojdziemy tu spacerkiem w 10-15 minut (ul. Lipową i Portową - 500 m).
PS. Przy okazji wizyty w fokarium przespacerujcie się koniecznie na koniec Cypla Helskiego! Wzdłuż wybrzeża to mniej niż 2 km (ok 30 min. spaceru):

łatwa
Cypel Helski: początek Polski i Kopiec Kaszubów
PS. Więcej helskich atrakcji:

Hel - atrakcje, zwiedzanie i ciekawostki
Hel to niewielka miejscowość leżąca na samym końcu Mierzei Helskiej. No właśnie: czy to koniec, czy początek Polski? Co ciekawego warto zobaczyć "w Helu" i "na Helu", czyli w pozostałych miejscowościach na Półwyspie Helskim? ...
Data dodania: 2022-08-31
Data aktualizacji: 2022-09-08
Wiecej w regionie: Morze - wschód

o łącznej długości 41 km



