Puszcza Białowieska dla dzieci
Jak pokazać Puszczę Białowieską dzieciom? Oczywiście najlepiej wybrać się tam na wycieczkę! Jeśli (chwilowo!) nie macie takiej możliwości, albo dopiero planujecie wyjazd, a może właśnie wróciliście z Puszczy i Wasze dzieciaki już za nią tęsknią… mamy kilka propozycji, które w magiczny, książkowy sposób przeniosą Was na dzikie ścieżki pierwotnego lasu.Dla przedszkolaków najlepszym wstępem do bliższej znajomości z przyroda Puszczy będzie seria opowiadań o Żubrze Pompiku Tomasza Samojlika (tekst i ilustracje). Właściwie przygody żubrzej rodzinki mogłyby mieć miejsce niekoniecznie w okolicy Białowieży, jednak trudno uwierzyć, że gdzieindziej mógłby istnieć tak przyjazny wszystkim zwierzakom las!
Znajomość z Pompikiem najlepiej zacząć od zimowej części „Tropy na śniegu”, ponieważ to tu znajdziemy opowieść o narodzinach głównego bohatera. W ostatnim rozdziale rodzi się natomiast jego młodsza siostra: Polinka.Odtąd, w pozostałych trzech częściach, razem poznają swoich leśnych sąsiadów i ich zwyczaje.

Czy wiecie, że rodzina Pompika podróżuje też po polskich parkach narodowych? Więcej o ich wędrówkach w artykule: Przyroda i przygoda. Parki Narodowe dla przedszkolaków.Starszaków zapewnie zainteresuje Puszcza w formie komiksu.

Bardzo dużo o historii Puszczy i jej mieszkańców (nie tylko zwierzaków, ale i ludzi) dowiemy się natomiast z historyczno-przyrodniczych tomów Tomasza Samojlika: Ostatni Żubr oraz Bartnik Ignat i skarb puszczy.
A oto „Puszczańska trylogia” o przygodach trójpalczastego dzięcioła Triko łączy klimat dzikiego zachodu (o który zadbał T. Samojlik) z przyrodniczymi ciekawostkami i zdjęciami (za tę działkę odpowiada Adam Wajrak).Jeszcze jeden komiks? Tym razem mrożące krew w żyłach przygody małych drapieżnych ryjówek (a na koniec porcja faktów i ciekawostek): Saga o Ryjówce, T. Samojlik.A może macie ochotę całą rodziną zagrać w Puszczę Białowieską? Oto planszówka przygotowana przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce:Na koniec jeszcze coś uniwersalnego – niezwykła opowieść o drzewach, która również może się bardzo przydać, aby lepiej zrozumieć Puszczę: Peter Wohlleben, O czym szumią drewa.Przy okazji polecamy też kilka puszczańskich lektur dla Rodziców (i starszaków-nastolatków):A może jesteście ciekawi na jakie puszczańskie ścieżki i trasy zaprowadziły nas te lektury i jak wygląda Prawdziwa Puszcza? Poczytajcie o naszych wakacjach w Puszczy Białowieskiej!comments powered by Disqus