Puszcza Białowieska dla dzieci

Książki o Puszczy Białowieskiej dla dzieci i młodzieży

Jak pokazać Puszczę Białowieską dzieciom? Oczywiście najlepiej wybrać się tam na wycieczkę! Jeśli (chwilowo!) nie macie takiej możliwości, albo dopiero planujecie wyjazd, a może właśnie wróciliście z Puszczy i Wasze dzieciaki już za nią tęsknią… mamy kilka propozycji, które w magiczny, książkowy sposób przeniosą Was na dzikie ścieżki pierwotnego lasu.



Puszcza Białowieska dla najmłodszych

Dla przedszkolaków najlepszym wstępem do bliższej znajomości z przyroda Puszczy będzie seria opowiadań o Żubrze Pompiku Tomasza Samojlika (tekst i ilustracje). Właściwie przygody żubrzej rodzinki mogłyby mieć miejsce niekoniecznie w okolicy Białowieży, jednak trudno uwierzyć, że gdzieś indziej mógłby istnieć tak przyjazny wszystkim zwierzakom las!




Znajomość z Pompikiem najlepiej zacząć od zimowej części „Tropy na śniegu”, ponieważ to tu znajdziemy opowieść o narodzinach głównego bohatera. W ostatnim rozdziale rodzi się natomiast jego młodsza siostra: Polinka.



Odtąd, w pozostałych trzech częściach, razem poznają swoich leśnych sąsiadów i ich zwyczaje.

Czy wiecie, że rodzina Pompika podróżuje też po polskich parkach narodowych? Więcej o ich wędrówkach w artykule: Przyroda i przygoda. Parki Narodowe dla przedszkolaków >>>
Ostatnia część cyklu to własnie powrót do Białowieskiego Parku Narodowego:

Puszczę Białowieską odwiedziła też doktor Misia, czyli sympatyczna kilkuletnia pani weterynarz, bohaterka popularnej serii książeczek "Misia i jej mali pacjenci":


Komiksy o Puszczy Białowieskiej

Bardzo dużo o historii Puszczy i jej mieszkańców (nie tylko zwierzaków, ale i ludzi) dowiemy się natomiast z historyczno-przyrodniczych tomów Tomasza Samojlika: Ostatni Żubr oraz Bartnik Ignat i skarb puszczy:




A oto „Puszczańska trylogia” o przygodach trójpalczastego dzięcioła Triko łączy klimat dzikiego zachodu (o który zadbał T. Samojlik) z przyrodniczymi ciekawostkami i zdjęciami (za tę działkę odpowiada Adam Wajrak).



Jeszcze jeden puszczański komiks?

Tym razem mrożące krew w żyłach przygody małych drapieżnych ryjówek (a na koniec porcja faktów i ciekawostek): Saga o Ryjówce, T. Samojlik.



Więcej o komiksach o Puszczy Białowieskiej w artykule "Puszcza Białowieska w komiksie":

A może macie ochotę całą rodziną zagrać w Puszczę Białowieską?
Oto planszówka przygotowana przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce:


Na koniec jeszcze coś uniwersalnego – niezwykła opowieść o drzewach, która również może się bardzo przydać, aby lepiej zrozumieć Puszczę: Peter Wohlleben, O czym szumią drzewa:


Przy okazji polecamy też kilka puszczańskich lektur dla Rodziców (i starszaków-nastolatków):


A może jesteście ciekawi na jakie puszczańskie ścieżki i trasy zaprowadziły nas te lektury i jak wygląda Prawdziwa Puszcza?

Poczytajcie o naszych wakacjach w Puszczy Białowieskiej!






Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel